Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2165.

Dotaz

členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka, Vil. Votruby, V. Rebše,

Fr. Petrovického, A. Sládka a soudruhů

na ministra obchodu

ve věci zrušené instituce společenstevních instruktorů.

Podle § 127. a) nov. k ž. ř. z r. 1917 fungovaly i v českých zemích společenstevní instruktoráty, jichž úkolem bylo, býti rádci společenstvům a jejich jednotám a je podporovati, aby dosáhly účelů zákonem jim přikázaných a působily k účelné organisaci společenstev, jejich zřízení a ústavů, jakož i jejich jednot. Zvláště pak měly věnovati pozornost působnosti živnostenských společenstev v oboru hospodářském, v oboru zřizování humanitních institucí společenstevních, v oboru průmyslového vzdělání živnostnictva, v oboru organisačním a udržování styků s politickými úřady atd. Společenstevní instruktoráty vyvinuly se v jisté meziinstance živnostenské ve styku s úřady a vůbec staly se během doby skutečně autoritativními rádci společenstevními a živnostenskými.

Proto velmi překvapilo, když po převratu r. 1918, aniž by bylo vydáno nějaké nařízení, aniž by věc byla oznámena veřejnosti živnostenské, přešli instruktoři společenstevní, pokud svá úřední sídla měli v zemích československých, buď do služeb zemských politických správ nebo do ministerstev a někteří se přímo se živnostnictvem loučili sdělením, že úřad instruktorský po jich odchodu se zrušuje, a žádali korporace živnostenské a jejich členstvo, aby se svými dotazy obracely se podle povahy věci buď na živnostenské úřady, komory, jednoty a svazy společenstevní neb družstevní, na odborné školy a na odborné živnostenské časopisy a pod.

V době, kdy živnostnictvo a jeho organisace potřebovaly nejvíce podpory, zrušila se via facti instituce, za niž nedalo se živnostnictvu náhrady do dnešního dne.

Vzhledem k tomu, že nemohli jsme, nemůžeme se spřáteliti s tímto způsobem rozhodnutí o zrušení instituce společenstevních instruktorů, že naopak považujeme dnes instituci tuto za nejvýš nutnou také vzhledem ke zřízení ministerstva unifikačního, konečně také proto, že považovali jsme uzavření instruktorátů společenstevních za přechodné, tážeme se pana ministra obchodu:

Je panu ministru obchodu známo, že uzavřeny byly instruktoráty společenstevní v Praze, v Brně, v Opavě?

Je pan ministr obchodu ochoten dosaditi opětně společenstevní instruktoráty podle živnostenského řádu?

Je pan ministr ochoten instruktoráty tyto náležitě vybaviti?

V Praze 7. ledna 1920.

Vlad. Hatlák, Vil. Votruba, V. Rebš, Ft. Petrovický,

A. Sládek,

J. Veselý, Dr. Metelka, Dr. Vrat. Černý, Dr. Lukavský, Dr. Budínský, V. Čipera,

Dr. Hajn, Jar. Špaček, Jan Nohel, Dr. Jar. Stránský, B. Král, Dr. Kramář, K. St.

Sokol, Dr. Mareš.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP