Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2163.

Dotaz

člena Národního shromáždění Dra Theodora Bartoška

na ministry vnitra a spravedlnosti

o odvislosti soudní judikatury v republice od soudnictví bývalé říše rakousko-uherské.

Rozsudkem nejvyššího správního soudu v Praze ze dne 12. ledna 1920, č. 4292/19, zamítnuta byla stížnost inž. Jana Jeníka v Praze do rozhodnutí bývalého c. k. ministerstva ve Vídni ze dne 14. července 1917, č. 20076/12, kterým bylo vysloveno, že stěžovatel je povinen, své dvě děti dáti podle ritu řím.-katolického pokřtíti.

Nechceme se zabývat s hlediska neodvislosti soudcovské meritorním obsahem rozsudku, jakkoliv překvapí ve státě, který uznává zásadu plné svobody svědomí, i rozhodnutí samo, tím spíše pak jeho odůvodnění, že platné zákony ve státě nemají býti interpretovány podle potřeby přítomné doby, nýbrž »podle názorů v době vzniku zákonů těch panovavších«.

Co však i při krajním šetření zásady soudcovské neodvislosti nemůžeme pominouti mlčením, jest okolnost, že judikatura našeho nejvyššího správního soudu není neodvislou, nýbrž že, jak důvody citovaného rozsudku svědčí, sama dobrovolně hlásí se k naprosté závislosti na předrevoluční judikatuře c. k. správního soudu ve Vídni, čemuž svědčí pasus v důvodech téhož rozsudku, že náš nejvyšší správní soud, »rozhoduje o této stížnosti, sdílí právní názor vyslovený již v nálezu správního soudního dvoru ve Vídni ze dne. 21. září 1911, č. 9853«.

Zvěděli jsme, že dokonce nejvyšší správní soud, když vznikla otázka, má-li se snad uchýliti od dosavadní judikatury vídeňské, předložil otázku tuto svému plenissimu. Je-li informace tato správná, jest závislost našeho správního soudnictví na judikatuře předrevolučního Rakouska tím povážlivější, neboť znamená v podstatě popření naší státní samostatnosti a jest v křiklavém rozporu s ideovými základy naší revoluce a celé existence československé republiky. Nelze připustiti, aby judikatura samostatného státu byla v takové odvislosti od judikatury kteréhokoli státu cizího, tím méně však od judikatury státu nepřátelského, s nímž stát náš byl v konfliktu válečném, od judikatury státu poraženého a zaniklého.

Podepsaní táží se proto pana ministra spravedlnosti:

1. Je-li mu známa tato povážlivá praxe nejvyššího soudu správního v Praze a jaké zaujímá k ní stanovisko?

2. Co hodlá pan ministr zaříditi, aby v soudnictví československé republiky došla plného výrazu zásada naší naprosté státní samostatnosti a neodvislosti, a aby na příště bylo zamezeno, by soudy československé republiky rozhodováním svým popíraly stěžejní zásady naší národní revoluce?

V Praze 13. ledna 1920.

Dr. Th. Bartošek,

Fr. Zeminová, Jan Hrizbyl, St. K. Neumann, Srnec, Dr. Boh. Vrbenský, Dr. Krejčí, Dr. Uhlíř, V. Drobný, Emil Špatný, Dr. Klouda, J. Svozil, Dr. Rambousek.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP