Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2160.

Návrh

poslanců Dr. Budínského, Aloise Konečného, Maxe Piláta, Jaroslava

Roučka, Jana Šrámka a soudr.

na umístění Čs. ústavu pro výrobu ser (lékařské části), t. č

v Hranicích, do Ivanovic na Hané.

Čs. ústav pro výrobu ser založený hned po převratu M. N. O. v budově bývalé jízdecké kadetní školy v Hranicích, má za úkol zásobovati čs. republiku léčebnými sery a očkovacími látkami potřebnými v lékařství. Ústav byl zřízen rychle za tím účelem, ježto po převratu bylo nebezpečí, že nedostaneme potřebných ser a očkovacích látek jak pro vojenské tak i pro občanské účely z ciziny, u nás pak nepřízní Vídně, dosud podobného ústavu nebylo Ústav splnil svůj úkol a dnes zásobuje již plně vojsko i civilní obyvatelstvo řadou ser a očkovacích látek, ba začíná již i míti význam mimo hranice státu sahající. (Zásobování celé Jugoslavie českým antidifterickým serem.)

Ústav musí v dohledné době přesídliti z Hranic, ježto místností, v nichž jest zařízen, potřebuje M. N. O. pro vojenskou akademii.

Odborníci a povolaní činitelé snažili se nalézti vhodné místo pro umístění ústavu jednak poblíže Prahy v Čechách, jednak na Moravě poblíže Brna, jednak na Slovensku poblíže Bratislavy.

Bylo prohlédnuto 36 objektů, z nichž jako vhodné vybrány Smečno u Prahy a Ivanovice na Hané. Ježto Smečno není možno pro podobný účel adaptovati z důvodů překážek mírové smlouvy, z důvodů zemědělských a z politických důvodů vnitřních, zbývá toliko jako vhodný objekt zámek bavorské královny s příslušnými stájemi a zařízením, jehož zábor jest již proveden minist. veřejných prací a schválen ministerskou radou.

Adaptace v tomto případě nejsou nákladné, ježto místností jsou v dobrém stavu a jsou i jinak usnadněny (v objektu jest na př. zavedeno elektrické osvětlení a vodovod), kromě toho potřebné práce budou provedeny vojenskými úřady, což znamená dnes úsporu nákladu i materiálu.

Vedle těchto jaksi materielních důvodů mluví pro umístění ústavu v Ivanovicích i důvody ryze kulturní a vědecké. Brno, v jehož blízkosti ústav bude, vyvine se v době velmi blízké na přírodovědecké ústředí, jemuž nebude v republice rovno. Vysoká tato úroveň bude podmíněna přítomností fakulty lékařské, přírodovědecké fakulty filosofické, vysoké školy zvěrolékařské, vysoké školy zemědělské, přírodovědeckými odbory vysoké školy technické a založením zemského ústavu výzkumného (ústavu zootechnického a ústavu fytopathologického). Jest přirozeno, že do takového prostředí hodí se či vlastně lépe řečeno k úplnosti schází pouze ještě serologický ústav jehož brzký další vývoj nebude jenom praktický, ale vyvine ve směru badatelského ústavu, který potřebuje k uskutečnění svého plného vývoje přítomnost všech svrchu vzpomenutých institucí. Není pochybnosti, že rozhodující kruhy plně ocení hlavně tento kulturní a vědecký moment pro umístění ústavu v tomto prostředí a nebudou klásti překážek pro jeho uskutečnění.

Výtku, že Praha, jež má také řadu vysokých přírodovědeckých škol, bude o podobný ústav ochuzena, lze snadno paralysovati poukazem na to, že zvěrolékařská část serologického ústavu, umístěná dosud v Hranicích, jest definitivně přeložena rozhodnutím ministerstva zemědělství do Prahy a že tedy také Praha bude míti ústav pro výrobu ser (veterinářských). K účelům vědecké práce odborné budou míti jak pracovníci vědečtí tak i posluchači hojně příležitosti svrchu zmíněného ústavu použíti a bylo by zbytečno, aby Praha měla ústav veterinářský i lékařský, Morava pak žádný.

Krom toho nesmíme zapomenouti, že v Brně na lékařské fakultě působí náš znamenitý odborník serologický, také cizinou uznaný, profesor Dr. Pavel Kučera. Není snad ani možno, aby odborníku tak vynikajícímu nebyla poskytnuta příležitost, aby svých bohatých odborných zkušeností neuplatnil při budování tohoto ústavu a svými originálními myšlenkami nepřispěl k vytvoření svérázného díla. Spolupráce tohoto učence jest zajištěna jen tehdy, bude-li ústav poblíže jeho působiště. My podepsaní moravští poslanci proto navrhujeme:

Slavné Národní shromáždění račiž se usnésti, aby lékařský čs. ústav pro výrobu ser, t. č. v Hranicích, umístěn byl v Ivanovicích na Hané. Návrh tento budiž přikázán soc.-politickému výboru k urychlenému projednání.

V Praze 13. ledna 1920.

Dr. Budínský, Alois Konečný, Max Pilát, Jar. Rouček,

Jan Šrámek,

S Vacula, Dr. Lukavský, Heinrich, Jan Hrizbyl, Laube Rudolf, Král, Dr. Adolf Stránský, V. Drobný, Pelikán, O. M. Štěpánek, Hatlák, Votruba Vilém, Dr. Stojan, Časný Felix, Dr. Weyr, Kopeček.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP