Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2155.

Návrh

členů Národního shromáždění Vladimíra Hatláka, Viléma Votruby,

V. Rebse, Fr. Petrovického, Ant. Sládka a druhů

na změnu § 115. odst. 6. živn. ř. novely z roku 1907.

§ 115. odst. 6. z nějž následovně:

»Ostatní peníze pro potřeby společenstev nutné, kromě příspěvků do nemocenské pokladny (§ 121.) rozvrhují se pokud nejsou hrazeny úrokem ze jmění, na členy společenstva (§ 106.) podle míry předepsané daně výdělkové. Výši přirážek společenstevních schvalují politické úřady a tyto vybírají je jako přirážky k daním výdělkovým příslušnými berními úřady, současně s přirážkami komorními.«

Odůvodnění.

Společenstevní organisace trpěla vždycky tím, že nebyla finančně řádně vybudována. Tato vada zavinila také, že společenstva nemohla nikdy řádně svých úkolů, které jim svěřeny byly zákonodárcem, řádně plniti. Má-li instituce společenstevní v republice československé nabýti náležitého významu pro hospodářský, osvětový, sociální a technický vývoj živnostnictva, není naprosto možno, aby ponechána byla finanční stránka společenstev libovůli členské a ochotě tohoto členstva, chce-li příspěvky společenstevní platiti, čili nic.

Pováží-li se jaké úkoly čekají společenstevní organisaci v době nynější ve směru vzdělání dorostu živnostenského, kterýž za doby válečné nejvíce trpěl a vrací se do živnosti naprosto nevyučen, dále pokud se týče výchovy mladistvého pomocnictva,které stejně nedoučeno vrací se do závodů živnostenských, tu dojista musí býti v intencích zákonodárce, aby instituce, které jsou povolány k tomu, aby dorost tento ve svém středu sdružovaly a o jeho výchovu se staraly, byly vybaveny tak, aby těmto úkolům náležitě hověti mohly. Mimo tyto uvedené starosti náleží do oboru společenstevní činnosti také starost o hospodářské zvelebování. Po této stránce připadnou v době budoucí společenstevní organisaci stejně těžké úkoly, jelikož živnostnictvo své existence nově zakládající bude přímo na organisaci svojí odkázáno. Také technické a sociální záležitosti živnostenské mají plné oprávnění, aby jednotliví členové společenstev mohli s důvěrou obraceti se na organisaci jim nejbližší, kterouž jest dojista společenstvo. Ke všem těmto úkolům zapotřebí jest však hmotných prostředků, které nelze ponechati jenom dobrovolnému usnášení hromad společenstevních, a dobrovolnému jich placení se strany členů, poněvadž jak v prvém, tak i v druhém případě společenstvo nikdy na svůj účet nepřijde. Jest důležito proto, aby prostředky společenstvům byly zákonně zaručeny.

Formálně přikazuje se návrh výboru živnostenskému.

V Praze 7. ledna 1920.

Vladimír Hatlák, Vilém Votr uba, Václav Rebš,

Fr. Petrovický, Ant. Sládek,

Jaromír Špaček, B. Král, V. Čipera, Dr. Adolf Stránský, Dr. Hajn, Sís, Dr. Vratislav Černý, Dr. Franta, Sokol, Dr. Budínský, Dr. Mareš, Dr. Lukavský, Nohel J., Dr. Kramář, Jan Veselý, Dr. Fáček, Viková-Kunětická, Dr. Stránský Jaroslav, Heinrich, Dr. Jar. Brabec, Dr. Zeman.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP