Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2150.

Zpráva

l. výboru státně zřízeneckého

ll. výboru kulturního

o vládním návrhu zákona tisk č. 1501

o právním postavení úředníků v kancelářích vysokých škol

československých.

Zákonem tímto má se souborně provésti úprava právního postavení úředníků v kancelářích vysokých škol československých. Dosud se opíralo o různá a kusá ustanovení. Postupem doby pak se hmotné postavení této kategorie úředníků zhoršovalo, připomínáme zhoršení hmotného postavení ředitelů kanceláří inkamerací tax za diplomy, jež jim dříve náležely, dále nařízení ministerské ze dne 1. února 1914, č. 34. ř. z., jímž byli úředníci kvestorní a manipulační zařaděni do skupin D a E, ač povaha vysokých škol, ráz služby oněch úředníků nezbytně žádají příslušné kvalifikace vyšší. Vysoké školy domáhaly se již mnoho let řádné úpravy poměrů svých úředníků, především nutného sjednocení všech ustanovení sem patřících, odstranění nesrovnalostí a přizpůsobení těchto poměrů zvláštním potřebám vysokých škol.

Nutno si připamatovati, že úřednictvo kanceláří vysokých škol tím, že se každý rok koná volba rektorů a děkanů, má v ústrojí vysokoškolském postavení zvláštní, musí to býti orgán, pokud možno stálý, jenž by fungoval nejen pravidelně, nýbrž i stejnoměrně, jenž by svou inteligencí, odbornou schopností zaručoval nezbytnou kontinuitu, stejnou praxi úřadování při stálých změnách rektorů resp. děkanů a při různých složitějších otázkách studia vysokoškolského, uvážíme-li zvláště autonomní charakter vysokých škol.

Kancelářští úředníci vysokých škol jsou v neustálém styku s posluchači vysokoškolskými, obstarávají jejich vysokoškolské potřeby, musejí projevovati v každodenním styku s nimi, a není jich zajisté počet malý, nejen potřebnou znalost věci, nýbrž i nezbytný takt, aby měli vážnost a důvěru u studentstva. Pro službu v kancelářích universitních se zřetelem ke zvláštnímu rázu těchto škol musejí se úředníci vykázati znalostí latiny, to jest, mohou býti přijati za úředníky jen ti, kdož absolvovali střední školu některého typu gymnasijního.

Vysoké školy nelibě nesly opatření vlády rakouské z r. 1914, jímž byly požadavky kladené na úředníky vysokoškolské, sníženy. Tím se službě kanceláří vysokých škol neprospělo a byl proto pochopitelným všeobecný jejich odpor proti takovému řešení. Válka zdržela vyřízení tohoto odporu, tímto zákonem má se vyříditi i tato akce.

Původní návrh vládní byl projednáván ve výboru kulturním za referentství prof. dra. F. Mareše. Učiněny v něm některé změny celkem však významu podřízenějšího, načež odevzdán elaborát výboru státnězřízeneckému.

Výbor státnězřízenecký přepracoval tento elaborát, resp. návrh vládní hlavně v tom smyslu, že vynechal ustanovení o titulech a systemisaci, přenechávaje to vládnímu nařízení, a že přizpůsobil kategorie úřednické kategoriím úředníků státních vůbec. Se zřetelem k historickému rázu vysokých škol doporučuje se zachovati historické tituly a jeví se býti nemožným přenésti prostě tituly ostatních úředníků státních kategorie A a kategorie C, kamž svým školským vzděláním a úřednickým postupem náležejí.

Výbor kulturní potom elaborát výboru státnězřízeneckého schválil beze změny.

Předkládajíce tento návrh zákona Národnímu shromáždění navrhujeme, aby jej schválilo.

V Praze 9. ledna 1920.

Předseda:
Zpravodaj:
G. Navrátil v. r.
Dr. Lukavský v. r.

Kulturní výbor připojuje souhlas k této zprávě.

Předseda:
Zpravodaj:
Dr. O. Srdínko v. r.
Dr. Mareš v. r.


Zákon

ze dne.........................1920

o právním postavení úředníků v kancelářích vysokých škol československých.

§ 1.

Ke službě v kancelářích vysokých škol československých se ustanovují úředníci:

a) konceptní (se vzděláním vysokoškolským),

b) aktuárští, kvesturní a kancelářští (se vzděláním středoškolským), a to vesměs po veřejném konkursu.

Tituly a systemisaci míst provede vláda nařízením.

§ 2.

Konceptní úředníci mohou býti ustanovováni v IX. hodn. třídě. Návrh na jejich jmenování činí akademický senát, nebo profesorský sbor vysoké školy ministerstvu školství a národní osvěty.

§ 3.

K dosažení konceptního místa žadatel má prokázati, že vykonal studia na fakultě věd právních a státních, všecky theoretiské státní zkoušky právnické a praktickou zkoušku právnickou. Dále musí se vykázati administrativní nebo jinou praxí aspoň dvouletou.

§ 4.

Akademický senát nebo profesorský sbor může se schválením ministerstva školství a národní osvěty ustanoviti pro kancelář vysoké školy rektorátní (universitní) konceptní síly výpomocné. Honorování těchto sil bude upraveno nařízením. Nařízením jest též upraviti, zda a do jaké míry jest počítati praxi těchto sil jakožto předběžnou praxi pro vykonávání praktických zkoušek. Rektorátní síly výpomocné mají prokázati, že vykonaly studia na fakultě věd právních a státních a všecky theoretické státní zkoušky právnické.

§ 5.

Pro úředníky aktuárské platí ustanovení §§ 1. až 4. zákona ze dne 15. května 1919, č. 262. sb. z. a n., o aktuárech s těmito odchylkami:

a) pro službu v kancelářích universitních musí prokázati, že vykonali zkoušku dospělosti na ústavech typu gymnasijního,

b) k titulům stanoveným v § 3. zákona o aktuárech sluší přidati: rektorátní. Podrobnější ustanovení o konání aktuárské zkoušky budou vydána nařízením.

§ 6.

Kvesturní úředníci musí se vykázati, že vykonali kromě zkoušky dospělosti na střední škole zkoušku ze státního účetnictví nebo praktickou zkoušku z oboru služby účetní a pokladniční. Pro universitní kanceláře požaduje se zkouška dospělosti na ústavu typu gymnasijního.

§ 7.

Kancelářští úředníci musí se vykázati že vykonali zkoušku dospělosti na střední škole, pro universitní kanceláře na ústavu typu gymnasijního.

Úředníci tito mohou býti převzati do stavu úředníků aktuárských, jestliže po delší, nejméně tříleté praxi v kanceláři vysoké školy, vykonají zkoušku aktuárskou.

§ 8.

Úředníky aktuárské, kvesturní a kancelářské ustanovuje akademický senát nebo profesorský sbor se schválením ministerstva školství a národní osvěty.

§ 9.

Ministr školství a národní osvěty jest zmocněn povoliti pro dobu přechodní jednotlivých případech odchylky od předběžného vzdělání.

§ 10.

Zákon tento působí od 1. ledna 1920.

§ 11.

Provedení tohoto zákona přísluší ministru školství a národní osvěty.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP