Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2149.

Vládní návrh

Zákon

ze dne....................................,

o zřízení Poradního sboru pro tělesnou výchovu.

§ 1.

Při ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy zřídí se pro obor tělesné výchovy Poradní sbor pro tělesnou výchovu. Sídlem jeho jest Praha.

§ 2.

Poradnímu sboru pro tělesnou výchovu budou předloženy k posouzení všechny zásadní a organisační otázky, návrhy a přání, týkající se tělesné výchovy. Poradní sbor pro tělesnou výchovu může také z vlastního popudu v zásadních a organisačních otázkách týkajících se tělesné výchovy, podávati ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy návrhy a náměty.

§ 3.

Předsedu jmenuje ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

Podle potřeby zvolí si poradní sbor ze svého středu místopředsedu k zastupování předsedy pro případ, že by předseda nemohl předsednické funkce dočasně zastávati.

Volba místopředsedy musí býti potvrzena ministerstvem veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

Počet členů poradního sboru a způsob jejich ustanovení, jakož i způsob volby místopředsedy bude určen nařízením. Ministerstvu národní obrany a školství a národní osvěty přísluší v poradním sboru zastoupení.

§ 4.

Funkce předsedy a členů poradního sboru jest funkcí čestnou. Přespolním členům bude hrazeno cestovné a dieta podle výměry, jež bude určena nařízením.

§ 5.

Předseda, nebo v jeho zastoupení místopředseda (§ 3.) svolává schůze poradního sboru pro tělesnou výchovu nejméně jednou za 3 měsíce, je však povinen učiniti tak i častěji, žádá-li za to nejméně jedna třetina členů poradního sboru, nebo některé ze súčastněných ministerstev, s udáním naléhavých důvodů, nebo žádá-li o to ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

§ 6.

O jednacím řádě a jeho změnách usnese se poradní sbor prostou většinou hlasův a to za přítomnosti nejméně poloviny členů, předsedu pokud se týče místopředsedu, v to nečítaje. Jednací řád podléhá schválení ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

§ 7.

Nařízením mohou podle potřeby zřízeny být i okrskové poradní sbory pro tělesnou výchovu podle obdoby hořejších ustanovení.

§ 8.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedením jeho pověřuje se ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

Odůvodnění.

Zdraví jako základ života nejen jednotlivcova, nýbrž i celé společnosti, je majetkem obecným, jenž, je-li náležitě opatřen, je pramenem blahobytu národního, a na opak, je-li porušen nebo zanedbán, zatěžuje stát a jeho rozvoj kulturně i hospodářsky. Do nedávné doby staral se stát jen o to, aby potlačoval škodliviny zdraví lidského: nákazu, otravu a úraz, a jen z nepatrné části, a to ve škole, pečoval i o tělesnou výchovu. Jinak byla ponechána soukromé činnosti různých spolků tělocvičných a sportovních.

Tím vznikl rozdíl v závadách i prostředcích, a tím byl též ohrožen i zdárný výsledek této práce. Aby tento rozpor byl odstraněn, jest úkolem ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy soustřediti všechny, kdož o tělesnou výchovu se zajímají a ji pěstují, k nové a jednotné její organisaci. Tím umožní se nejen veřejnosti kontrola, nýbrž i přímá účast na směru, jímž v budoucnosti má pečováno být o udržení, zachování a posilu zdraví všech vrstev národa. Za tím účelem zřizuje se poradní sbor pro obor tělovýchovný ve všech otázkách zásadních a organisačních pro oblast celého státu.

Ve formálním ohledu se navrhuje, aby osnova byla přikázána výboru sociálně-politickému s určením 5 denní lhůty k podání zprávy.

V Praze 9. ledna 1920.

Za ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy Dra Šrobára
ministr Houdek v. r.,



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP