Zasedání Národního shromáždění republiky československé roku 1920.

Tisk 2134.

Dotaz

členů N. S. Rud. Berana, Jos. Tomáška a soudr.

na ministra zásobování

v záležitosti výkupu obilí v Černovsi a nuceného výmlatu u Fr. Petráška, rolníka tamtéž, č. 8.

V Černovsi, okr. Netolice, nařízen byl konc. drem. Říhou, přednostou okres. obil. úřadu v Prachaticích, nucený výmlat u rolníka Fr. Šafaříka, který chtěl dodati toliko 1 q pšenice a 4 q ječmene a u něhož z loňské sklizně 19. března 1919 zabaveno 23 q zatajeného, v cihlách a v kolně uschovaného obilí.

Fr. Šafařík má touž výměru pozemků jako Fr. Petrášek, který uvolil se dáti 40 q chlebovin a 8 q ovsa. Jelikož Šafařík jest příslušníkem strany lidové, stal se nucený výmlat signálem k šikanám rolníků, kteří byli příslušníky strany republikánské a vždy kontingenty odvedli i letos odvésti se zavázali, a postupováno za pomoci místní hospodářské rady (lidovců a čiperovců) výkupními komisaři, zedníkem Tvrdkem a býv. četnickým strážmistrem Němcem J. Volfem takovým způsobem, že nemohli ani osíti pozemky ozimem, připraviti pole k jarní setbě a že semenový jetel zapadl sněhem a teprve před vánočními svátky byl sklizen.

Když započato s výmlatem u Fr. Šafaříka, výkupní komisař Buben vyžádal si od tehdejšího starosty J. Vláška osevní statistiku a předepsaný obci kontingent a podle toho vyměřil každému rolníku na něho vypadající výši množství obilí k odvedení. Fr. Petrášek č. 8 uvolil se dodati na něm požadovaných 40 q chlebovin a 8 q ovsa. S výkupním komisařem Khunem pak vyjednal, že do 10. října dodá 3 q žita! a 3 q pšenice, do konce října pak ještě 14 q chlebovin a to ještě 3 q pšenice, 6 q žita a 5 q ječmene, tedy polovinu kontingentu, ostatní že dodá, až zaseje vše a vybere brambory. Také výkupní lístky na to obdržel.

Přes to, že 9. října odvezl slíbených 6 q obilí do Netolic, zabavil mu dne 10. října za jeho nepřítomnosti výkupní orgán Tvrdek s četníky obilí na sýpce,. jež měl připraveno pro sebe k živobytí a k osevu. Tvrdek chodil po staveních a určoval každému, co a do kolikátého má dodati. Některým nařídil bez ohlodu na to, zda jest to možno, zda budou míti zaseto a vybrány brambory, že musí dodati celý kontingent do 18., jinému do 31. října. Proti příslušníkům republikánské strany bylo bezohledně Tvrdken postupováno, termíny museli dodržovati, u lidovců a čiperovců, ač měli vézti do 10. října, tak postupováno nebylo, vozili později, na př. Jan Soukup, V. Havel, Fr. Pajer.

Za podklad zabavení vzali výpověď ženy Petráškovy Marie, které se ptali po zásobách a která jim odpověděla, že o žádných neví, aby počkali, až přijde muž, že se o to nestará, že má 4 malé děti a za zásoby nepokládala obilí k setí, živobytí a trochu ovsa pro 4 koně. Ostatně řekla, mají všude klíčky a mohou si stavení prohlédnoutí. Mezi zabavenou pšenicí byla část již mořena k setí a byl i 1 q, patřící Tomáši Vladykovi, kterou mu Petrášek zároveň se svou chtěl vzíti do mlýna, a která později Vladykovi vydána.

Petrášek chtěl, až zaseje v několika dnech, k namlácené již pšenici domlátit žito a ječmen a dodat, jak se zavázal, ke konci října, polovici kontingentu. Vždyť 4 q zabaveného žita nestačily mu k osetí 4.10 ha plochy žitné a musil mu dozorce nad výmlatem J. Volf ještě žito vydávati.

Petráška také výhrůžkami, ze nepodepíše-li, uvidí, co se s ním stane, donutil Tvrdek, že podepsal protokol, kterým se potom proti němu operovalo, že obilí bylo zatajeno, ač Petrášek protokolu nečetl a nevěděl, co v něm jest.

Marné byly intervence na okresním obilním úřadě, u okresní správy politické, kde Petrášek spolu s obecním starostou dokazoval, že nevzpírá se obilí dodat, ano chtěl i ono připravené obilí k setí, když podle tvrzení dra. Říhy bylo obilí k výživě obyvatelstva potřebno, odvézti do Netolic, ale marně. Dr. Říha dal zapečetit stodolu, aniž by byl vyslechl jaké svědky, jak dokáže i rolník Král z Hracholusk, a nařídil výmlat.

Že však zabavená neprávem pšenice nebyla dodána pro veřejné zásobování lidu, zjevno z toho, že 18. října odvezena povozy do vsi Truskovic, kde přidělena k setí různým lidem, z nichž jeden, Ignác Švec, měl vlastní pšenici na poli v mandelích až přes polovinu listopadu. Petráškovi se pšenice pro osev jeho vlastních polí vzaly a dala takovým, kteří se ani o sklizeň vlastní nestarali.

Vedle nařízeného výmlatu učiněno ještě na Fr. Petráška trestní oznámení u okresního soudu v Netolicích, že nechtěl dodávat, a Petrášek volán k výslechu, kde udivenému vyšetřujícímu soudci předložil doklady, že dodávat chtěl, a to všechno, co na něm bylo žádáno, a že skutečně dodával. Doklady zůstaly u soudních spisů.

Výmlat prováděn takovým způsobem, že celá obec byla v nejvyšším rozčilení. Vojáci a četníci tahali lidi po staveních ke stroji, některým vyhrožováno, že půjdou na vojnu a pod. Koncipista dr. Říha, jehož stálé cesty po okrese a jich výsledek by měl býti řádně skontrolován ministerstvem zásobování, byl asi třikráte u Petráška a nutil ho k podpisu jakéhosi prohlášení, že přistupuje na nucený výmlat. Marné bylo zakročení i u správce okresní správy politické taj. Pižla, a když na zakročení v Praze měl býti výmlat přece zastaven, byla výkupním orgánem Tvrdkem a členy hospodářské rady, příslušníky lidové strany, podána žádost k ministerstvu zásobování, aby výmlat byl proveden, načež přijeli 30. října dva revidenti ministerstva zásobování k okresnímu obilnímu úřadu do Prachatic věc vyšetřiti, odkud jeli do Černovsi. Zde za vsi očekáváni již byli příslušníky strany lidové, kteří, nevědomo jakým způsobem o příjezdu jejich byli zpraveni, u starosty vůbec nebyli, u Petráška nic nevyšetřil, jen pokračování nuceného v mlatu nařídili.

Výmlat prováděn tak, že obilí bylo samá pleva, takže 1. prosince musil přijíti sám.Volf s vojáky je přečistit. Tento výkupní komisař.Volf, který bere od stát 600 K měsíčně, za 2 měsíce neudělal nic, než že téměř denně vodil na Petráška místní hospodářskou radu nebo četníky a vojáky, ač týž se vůbec ničeho nevšímal. Nuceným výmlatem získáno 62 q, Petrášek dával požadovaných 48 q, tedy pro 14 q byl prováděn nucený výmlat u člověka, který se nevzpíral dodávati. Za to u Šafaříka mlátilo se "pod dozorem", ale jakým, bude zajisté zřejmo po provedeném šetření nestranném, kolik jím, ač má o dvě osoby k živobytí méně a stejné hospodářství jako Petrášek, bylo odvedeno.

Za 38 hodin nuceného výmlatu napočítáno Petráškovi komisařem Tvrdkem přes 4000 K, které okresním obilním úřadem upraveny na K 2006.50, při čemž počítáno i přitažení stroje ze sousední obce, ač stroj stál u Šafaříka v Černovsi, dále počítáno 11 vojákům po 6 K za práci, ač ti byli jen na asistenci, vedle toho 27 půldnů mužských a 42 půldnů ženských, což nikterak neodpovídá 38 hodinám mlácení.

Nyní, když Petrášek obilí podle výpočtu výkupního komisaře odvezu, srazil mu kolář Staněk v Netolicích, zástupce komisionáře klerikálního svazu, premii 20 K z každého centu a odepřel mu vyplatiti peníze vůbec, neboť prý "hejtmanství tak nařídilo"; Petrášek dostal by za obilí tolik, kolik napočítali mu za 38 hodin nuceného výmlatu. Kde vezme peníze na daně a výplatu čeledě?

Proč nebylo tak postupováno u lidovce Frant. Šafaříka, který vedle starosty měl exposituru mlecích výkazů z hejtmanství, tak že starosta vůbec kontrolovati nemohl, zda lidovci lístků nezneužívají? Proč nebylo mláceno v Hošticích, kde nechtěli dodávat, kde stroj již byl přitažen, ale pak ani zpět vlastníku do Těšovic neodevzdán?

Podepsaní se táží:

1. Jest p. ministru znám postup okresního obilního úřadu v Prachaticích a jeho orgánů při výkupu obilí v Černovsi a zvláště proti Fr. Petráškovi v Černovsi?

2. Jest p. ministr ochoten dáti nestrannými úředníky za účasti všech zúčastněných stran vyšetřiti neoprávněné nařízení výmlatu u Fr. Petráška a postarati se, aby mu všecko obilí plnou cenou bylo zaplaceno a aby náklady nuceného výmlatu nesl ten, kdo ho zavinil, resp. nařídil?

V Praze dne 24. prosince 1919.

R. Beran, Jos. Tomášek,

Ant. Slavík, F. Němec, F. Hybš, K. Sáblík, J. Klega, Šolle, Kypr, Fr. Mašata, Adolf Prokůpek, Dr. Černý Jos., Hyrš, Dr. Rolíček, Dr. Kyjovský, Vraný, Hübner.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP