Zasedání Národního shromáždění republiky československé roku 1920.

Tisk 2132.

Dotaz

členů Národního shromáždění R. Bechyně, Dra A. Meissnera, V. Johanise, B. Ecksteinové a soudr.

na ministra zemědělství stran likvidačního rady v min. zemědělství Emila Kučery.

Dne 22., 23., 24., 25., 26. listopadu 1919 uveřejněna byla v časopise "Večerník Práva Lidu" řada článků, podepsaná redaktorem Vojtěchem Lvem, v nichž vylíčena byla minulost a činnost Emila Kučery, nyní likvidačního rady při ministerstvu zemědělství. Z minulosti tohoto vysokého úředníka ministerského v článcích se uvádí:

Dne 26. listopadu 1902 zatčen byl Emil Kučera na žádost číšníka hotelu "Central", u něhož učinil útratu 67 K a jež nezaplatil. Byl předveden na policii, učiněno na něj trestní oznámení a teprve, když Kučera prohlásil, že až si pomůže, číšníkovi zaplatí, čímž tento se spokojil a Kučerovi odpustil, byl na tento slib propuštěn.

Dále citujeme noticku z denních listů ze dne 9. ledna 1903, která zní: Trestnímu soudu do vazby dopraven byl 25letý bývalý hospodářský adjunkt Emil Kučera, do Byšle příslušný, který v hotelu "U císaře rakouského" na Poříčí odcizil zimník v ceně 90 K a peřinu v ceně 30 K a jistému nocležníku přezůvky (galoše). Na obchodníku Hugovi Freundovi v Pardubicích vylákal velociped v ceně 220 K. Kučera je v podezření, že provedl krádež peřin též v jistém hotelu na Kr. Vinohradech. Při zatčení měl na sobě odcizené galoše. Mimo toho v knize cizinců zanesl se falešně, totiž tak, že křestní své jméno Emil změnil na jméno Josef.

Dne 6. dubna 1904 obžalován byl pod č. U 109/5. pro přestupek proti mravopočestnosti. Nebudeme vyličovati z pochopitelných důvodů, čeho se dopustil. Stačí podotknouti, že nehezkého činu dopustil se v přítomnosti žen, mezi nimiž bylo 16leté, nedospělé děvče. Byl za to odsouzen pro § 516. trestního zákona ke čtyřdennímu vězení s jedním postem a náhradě soudních útrat.

Dne 6. března 1904 obžalován byl pro § 491. tr. z.

Dne 14. března 1904 obžalován byl pro § 41 1. tr. z.

12. března 1903 č. U 95/4 obžalován pro urážku na cti.

26. dubna 1908 č. s. U Li 18 obžalován pro přestupek proti bezpečnosti cti podle § 493 trestního zákona a odsouzen ku 100 K pokuty, v případě nedobytnosti do vězení na 6 dnů.

Roku 1918 pod č. U 543 obžalován pro urážku na cti podle § 491. tr. z. a odsouzen k pokutě 80 K, v případě nedobytnosti do vězení na dva dny.

Dále jsme zjistili u okresního hejtmanství v Blatné, že proti Kučerovi zavedeno bylo vyšetřování pod č. 6610 pro přestupek živnostenského řádu a to proto, že dal mimo svoji budovu fotografovati cizí továrnu a toto vyobrazení používal na svých účtech a dopisních papírech. Nyní zabývá se také "činností" jeho úřad pro potírání lichvy pro jeho nedovolené obchody a rovněž orgán tohoto úřadu hodlá podati na Emila Kučeru žalobu pro zločin utrhání na cti podle § 209., urážky stráže podle § 312. a roztrušování nepravdivých zpráv.

Jakou váhu přikládala policie "činnosti" Kučery, patrno z toho, že fotografie jeho nalézá se v policejním albu zločinců.

Tento člověk, o němž vyprávějí se nejdobrodružnější pověsti, jak nabyl svého velikého jmění, byl ministrem Práškem jmenován likvidačním radou a dokonce také byl mu opatřen pas do Paříže, kam měl jeti na mírovou konferenci jako znalec zemědělský. Dále byl jmenován vnuceným správcem na dvou velikých a důležitých panstvích a to v Konopišti a na Smečně. Vzhledem k jeho minulosti chováme odůvodněné podezření, že úřady své nezastává svědomitě, nýbrž že v přední řadě stará se o své obohacení. Kučera před válkou byl stíhán exekucemi a dokonce byl na něj vydán kapesní zájem. Dnes je Kučera velikým boháčem. Na Kr. Vinohradech zakoupil si dvě veliké, moderní villy a zařídil se v nich s knížecím přepychem. Bylo také zjištěno, že používá automobilu státního k svým osobním vyjížďkám na hony a výlety a ze vozí v nich také pro zábavu cizí osoby. Emil Kučera je také členem společnosti pro mezinárodní obchod "Internationale", proti které právě vedeno jest vyšetřování trestní pro lichvu a předražování a pro podvodné vedení obchodních knih. Přes to, že v článcích, ve "Večerníku" uveřejněných, uvedena byla všechna fakta o jeho činnosti, je Emil Kučera dosud na svém místě, dosud vykonává zodpovědné úřady likvidačního rady a vnuceného správce, ačkoliv po těchto pronesených obviněních měl býti ihned suspendován až do úplného vyšetření skutků, z nichž byl obviněn.

Podepsaní se táží:

1. Jsou panu ministru zemědělství známy okolnosti svrchu uvedené a v časopisu "Večerník" Práva Lidu uveřejněné?

2. jest ochoten pan ministr postarati se o nápravu a likvidačního radu při ministerstvu zemědělství, Emila Kučeru zbaviti odpovědného místa?

V Praze dne 7. ledna 1920.

Rud. Bechyně, Dr. Meissner, V. Johanis, Bož. Ecksteinová,

Časný, Petr Cingr, Němeček, Brodecký, Jos. Ulrich, Lud. Aust, K. Dědic, Dr. Witt, Merta, Charvát, Ant. Novák, Biňovec, Skurský, Koláříková, Pik L., Ant. Němec, Hummelhans, Stivín Jos.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP