Zasedání Národního shromáždění republiky československé roku 1920.

Tisk 2128.

Dotaz

člena Národního shromáždění Luďka Pika a soudr. na ministra vnitra v záležitosti výnosu zemské politické správy o obecním statku.

Dne 4. ledna 1920 konána byla v Plzni konference obecních starostů a delegátů domkářských a malorolnických sdružení z okresů plzeňského, blovického a přeštického, která přijala jednomyslně tuto resoluci:

"Protestujeme proti výnosu zemské politické správy ze dne 10. prosince 1919, jímž dostalo se zmocnění politickým úřadům, že mohou v roce 1919 udíleti svolení k tomu, aby starousedlí směli v roce 1919 káceti dříví v lesích obecního statku a že odvoláno bylo dřívější povolení ke kácení v lesích těch, které bylo obcím buď zásobovacím plánem nebo od případu k případu uděleno.

Výnos zemské politické správy, opírající se o výnos ministerstva vnitra, odporuje zákonu ze dne 17. července 1919 sb. zák. a nař. č. 421, kterým obecní statek ode dne účinnosti zákona stal se kmenovým jměním obecním. Od toho okamžiku přešly užitky z lesů býv. obecního statku na obec a jen obce mají právo majetkem tím disponovati. Zákon ze dne 17. července 1919 (§ 3.) výslovně praví, že jen sklizeň z oseté orné půdy a luk za r. 1919 patří starousedlým, kteří půdu tu oseli, nikoli však kácení lesních dílů. Shromáždění prohlašuje, že státní správa jest povinna nahraditi obcím případné škody, ježto byl výnosem zemské politické správy porušen zákon. Ministerstvo vnitra podlehlo nátlaku starousedlých a dalo nesprávný výklad zákonu ze dne 17. července 1919, jakoby jeho účinnost nastávala dne 1. ledna 1920. Okolnost, že v prováděcích na řízeních po publikování zákona ze dne 17. července nebylo právo na díly z lesů pro rok 1919 uznáno, potvrzuje tento náš názor o pochybnosti výnosu zemské politické správy.

Protestujeme též proti tomu, že politická správa státní porušila ve věci obecního statku kompetenční právo zemské a okresní autonomie a bez souhlasu s těmito autonomními orgány vydala nepříslušící jí výnosy o obecním statku. Zemský správní výbor prováděcím nařízením ze dne 3. září 1919, č. 86242, jasně konstatoval, že historická instituce obecního statku přestala existovati.

Se zřetelem na prohlášení ministra zemědělství K. Práška, které učinil na nátlak starousedlích, o chystané novelisaci zákona ze dne 17. července 1919 prohlašujeme: Přes to, že nejsme spokojeni s ustanoveními § 3. a 4., jimiž uznává se pacht na dobu 9 let a právo na poloviční peněžitý zisk z dílů lesa býv obec. statku na dobu 6 let, protestujeme proti každému úmyslu zhoršiti zákon o obecním statku, který jest dílem sociální spravedlnosti a jehož účelem jest zabezpečiti obcím kmenové jmění, o něž po desítiletí byly zkracovány. Kdyby však přes odpor náš byla navržena novelisace zákona ze dne 17. července 1919, prohlašujeme, že budeme žádati, 1. aby zrušena byla výhrada pachtu na dobu 9 let, 2. aby zrušena byla výhrada peněžité náhrady pro podílníky na dobu 6 let a 3. aby § 7. zák. ze dne 17. července 1919 byl změněn v ten smysl, že veškeré převody a zaknihování obecního statku do vlastnictví starousedlých se zpětnou platností a to od roku 1864 bez jakékoliv náhrady se zrušují a takto získané nemovitosti zcizeného obecního statku vrací se zpět jako kmenové jmění do vlastnictví obcí."

Se zřetelem na výtky, že citovaným výnosem zemské politické správy porušen byl zákon ze dne 17. července 1919, sbírka zákonů a nař. č. 421, ze politická správa státní porušila právo zemské a okresní autonomie a že obcím způsobeny byly škody na kmenovém jmění obecním, táží se podepsaní:

Jest pan ministr ochoten vystoupiti na ochranu zákona, práv autonomních úřadů a postarati se o náhradu způsobených škod?

V Praze, 6. ledna 1920.

Luděk Pik,

Johanis, Bechyně, Marek, Merta, Brožík, Němeček, Dr. Meissner, Hybeš, Zavadil, Biňovec, Charvát, Jakubka, Dědic, Teska, Novák, Aust. Dr. Soukup, Fr. Svoboda, Filipínský, Benda, Prokeš, Brodecký, Ecksteinová, Kouša, Houser.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP