Zasedání Národního shromáždění republiky československé roku 1920

Tisk 2118.

Návrh.

členů Národního shromáždění L. Pika, J. Ulricha, J. Marka a soudr.

na zrušení čestného měšťanství a občanství, jakož i práv měšťanských.

Nebylo náhodou, že k prvním návrhům vlády a k prvním zákonům, které přijalo Národní shromáždění, patří zrušení šlechtictví, řádů a titulů (zákon ze dne 10. prosince 1918). Jak republikánská vláda, tak Národní shromáždění manifestovalo tím hned na počátku své činnosti demokratický ráz Československé republiky (srovnej řeč zpravodaje výboru ústavního Dra. Weyra na str. 146. a násl. těsnopis. zpráv). Za dnešního stavu práva, nemá ani vláda, ani president republiky možnost odměňovati zásluhy o stát čestnými odznaky, tituly a podobnými projevy uznání. Proto jest jistě anomalií, mají-li demokratické obce dosud možnost občanům propůjčovati čestné tituly a různé výsady za zásluhy, kterých si občané o obec dobyli.

Při novelisaci obecních zřízení nedošlo po této stránce k reformě, poněvadž bylo opravováno jen to nejnaléhavější a doufáno bylo v brzkou úpravu celého obecního zřízení. Dnes pravděpodobnost, že obecní zřízení bude v dohledné době znovu upraveno, jest velmi malá a jest na čase, aby svrchu zmíněná instituce, která původem svým sahá až do středověku, byla konečně odstraněna.

Ustanovením obecního zřízení o čestných občanech a měšťanech, kterých bylo zvláště při "dělání voličů" zhusta zneužíváno, odňat byl osten zavedením nového řádu volení do obcí. Dnes tituly čestného občana mají skutečně pouze za účel býti vzpružinou a odměnou zásluh občanských. Než lze doufati, že demokratické uvědomění občanstva již tak se vyvinulo, že není této vzpružiny potřebí. Pokud jde o t. zv. práva měšťanská, jest to privilej a přežitek středověký, který nezapadá dobře do rámce dnešního společenského zřízení, založeného na principu rovnosti všech. Přes to však bezvýhradné zrušení práv měšťanských bylo by tvrdým tam, kde k nim pojily se různé instituce charitativní. Proto jest zajisté odůvodněno, aby obce, jimž odevzdává se majetek měšťanský, převzaly také tyto charitativní závazky aspoň dočasně, t. j. do vymření subjektů dnes oprávněných.

S tímto odůvodněním doporučují podepsaní Národnímu shromáždění ke schválení tuto osnovu zákona, která budiž po stránce formální přikázána výboru ústavnímu:

Zákon

ze dne.... 1920,

kterým se zrušují ustanovení obecních zřízení o čestných měšťanech a občanech, jakož i o právu měšťanském.

§ 1.

Ustanovení obecních zřízení o čestných měšťanech a občanech, jakož i o právu měšťanském se zrušují.

§ 2.

Majetek (fundace, ústavy) měšťanský připadá obcím.

§ 3.

Pokud z majetku měšťanského jakéhokoli druhu podporováni byli měšťané anebo jich rodiny v případě nouze, poskytovati bude obec osobám, které v době vydání tohoto zákona mají nárok na takovou podporu z titulu práva měšťanského, poskytovati podpory ty za stejných podmínek a v stejné míře.

§ 4.

Ministru vnitra se ukládá, aby tento zákon provedl.

V Praze dne 7. ledna 1920.

L. Pik, J. Ulrich, J. Marek,

Biňovec, Němeček, V. Johanis, B. Ecksteinová, Kouša, Časný, Charvát, Nádvorník, Stivín Josef, Svoboda Fr., Ant. Novák, Dr. Z. Witt, Svěcený Ant., Jirásek Ferd., Brodecký V., Rud. Bechyně, Dr. Meissner, Prokeš Jan, Dědic Karel, Kányova.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP