Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2107.

Odpověď

ministra sociální péče

na dotaz členů Národního shromáždění Fr. Petrovického, B. Fischera, V. Rebše, A. Sládka, V. Hatláka " V. Votruby a soudruhů tisk č. 1935 o násilnickém zabrání bytů "Společným bytovým úřadem" v Nymburce.

Společný bytový úřad v Nymburce zabral výměrem ze 4. srpna 1919 č. 89 dva prázdné a nepronajaté byty v domě čp. 704 v Nymburce podle §u 6. odst. č. 1. nařízení ze dne 22. ledna 1919 č. 38. sb. zák. a nař.

Že byty jsou prázdny, nepronajaty, bylo mu správcem domu K. Krupkou, poštovním zřízencem v Nymburce, dne 4. srpna 1919 oznámeno. Při tom správce domu zastupující majitele prohlašoval, že majitel domu František Brixi jej zmocnil, dům čp. 704 v Nymburce prodati.

Zabíraje byty nevěděl Společný bytový úřad v Nymburce, že Brixi se chce sám do svého domu nastěhovati a nemohl k tomu přihlížeti, poněvadž Brixi nevyžádal si vůbec svolení, aby se směl do obce nastěhovati, což měl podle §u 1. a 2. zákona ze dne 1. dubna 1919 č. 181 sb. zák. a nař. o omezení práva stěhovacího, alespoň měsíc napřed učiniti. Svolení soudu, aby majitel domu dal nájemní straně výpověď z bytu z důvodu, že bytu potřebuje pro sebe, nenahrazuje povolení k přestěhování.

Do zabraných bytů nastěhoval Společný bytový úřad se zřetelem na bytovou nouzi v Nymburce a v okolí panující, a s ohledem na to, že právě v týž den rodina Jaroslava Lejska, nádražního zřízence, byla se svými svršky na náměstí úplně bez přístřeší, tuto rodinu současně s rodinou Dastychovou, poštovního to zřízence v Nymburce.

Zabírací nález byl téhož dne Frant. Briximu zaslán do Počernic.

František Brixi stěžoval si do postupu Společného bytového úřadu k ministerstvu sociální péče a také v kanceláři presidenta republiky, která stížnost tu postoupila ministerstvu sociální péče.

Briximu bylé ministerstvem sociální péče sděleno, že podle §u 1. a 2. zákona ze dne 1. dubna 1919 č. 181 sb. zák. a nař. o omezení práva stěhovacího je přesídlení i do vlastního domu nutno oznámiti bytovému úřadu, a dokud týž nedodá písemného povolení, není přesídlení povoleno. F. Brixi byl poučen, že měl ve své věci podati v osmi dnech po dodání odmítavého rozhodnutí stížnost k zemskému politickému úřadu; ministerstvu nepřísluší o ní rozhodovati. Poněvadž ve stížnosti své žádal současně za podporu v nezaměstnanosti, bylo mu naznačeno, že nutno se se žádostí tou obrátiti na okresní politickou správu v Karlíně, která převzala agendu demobilisačního výboru.

Jednání Společného bytového úřadu v Nymburce bylo odůvodněno nařízením ze dne 22. ledna 1919 č. 38 sb. zák. a nař. o zabírání bytů obcemi a zákonem ze dne 1. dubna 1919 č. 181 sb. zák. a nař. o omezení práva stěhovacího. Brixi pochybil v tom, že nevyžádal si včas svolení, aby se mohl do Nymburka nastěhovati.

Společnému bytovému úřadu bylo nařízeno, aby náhradu, která přísluší Briximu za používání zabraných bytů, pokud se tak dosud nestalo, neprodleně zaplatil. Ministerstvem sociální péče bude na základě spisů zjištěno, zda-li v tomto případě byl zachován zákon i po stránce formální, aby byla zjednána náprava, nebylo-li zákona v některém směru šetřeno.

V Praze dne 3. ledna 1920.

Ministr sociální péče:
Dr. Winter, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP