Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920

Tisk 2104.

Odpověď ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy na dotaz členů Národního shromáždění prof. Dra L. Syllaby, Dra A. Rašína a soudr. (tisk č. 1849) o zřízení komisí k dozoru nad lázeňskými místy v československé republice.

V dotazu členů Národního shromáždění pánů prof. Dra L. Syllaby, Dra A. Rašína a soudr. podanému v Národním shromáždění dne 18. listopadu 1919 k ministru veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy stran zřízení komisí se státním dozorem nad lázeňskými místy v československé republice se žádá, aby státu při správě lázeňských míst byl zajištěn patřičný vliv, dále, aby zrušen byl zemský zákon ze dne 27. října r. 1868, čís. z. z. 38 a konečně, aby v jednotlivých lázeňských místech čsl. republiky zřízeny byly lázeňské komise, jejichž složení by zaručovalo státu přiměřený vliv na zprávu a řízení lázní.

K tomuto dotazu podotýká se toto:

Nařízením vlády republiky československé ze dne 22. února 1919, sb. z. a n. č. 92 byla prozatímně upravena zdravotní správa lázeňských míst na Slovensku a ustanoveni v lázeňských místech na Slovensku lázeňští komisaři lékaři, kteří vykonávají dohled ku všem zařízením lázeňským.

Úprava ta měla býti prvním krokem k zamýšlené celkové úpravě lázeňství a měla sloužiti k tomuto účelu získanými informacemi a zprávami jednotlivých komisařů. Poněvadž ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy hned na počátku po svém ustavení vytýčilo si jako jeden z hlavních bodů svého programu úpravu lázeňství v celé republice jak po stránce odborně zdravotní, tak i po stránce sociální, bylo si vědomo, že tomuto úkolu vyhoví pouze tehdy, podepře-li práci svou vhodnou zákonnou úpravou. Tato zákonná úprava musí se ovšem nésti směrem unifikačním. Když tedy na Slovensku shora uvedeným nařízením úprava se stala, nutno bylo, aby i v ostatních lázních republiky dozor státní byl nově upraven, pokud možno s opřením se na platná dosud zákonná ustanovení. To stalo se tím, že na podkladě zdravotního zákona z roku 1870, §u 2. lit. B ustanoveni byli v lázeňských místech lázeňští poradci, kteří byli dáni k podpoře okresních politických správ, aby jak v ohledu balneologickém, tak i administrativním státní správu přímo informovali a podávali návrhy k odstranění nedostatků. Zařízení toto jakkoli provisorní, se velmi dobře osvědčilo. Tak jmenováni lázeňskými konsulenty v Karlových Varech Dr. Milán Mixa a Dr. Edgar Ganz, pro Františkovy lázně Dr. Ludvík Komrs a Dr. Ant. Pohorecký, pro Marianské lázně prof. Dr. Ladislav Mladějovský a Dr. František Zickler, v Janských Lázních Dr. Leopold Hofmana Dr. Jakub Vondrovič, v Luhačovicích Dr. Arnold Kučera a v Teplicích docent Dr. František Bardachci. Vedle toho nacházely se v Karlových Varech, Františkových Lázních, Marianských Lázních a Gräfenberku léčebné domy, náležející spolkům Zlatého Kříže a Bílého Kříže, majícím ústřední správu mimo obvod republiky československé. Objekty tyto byly vzaty do státní správy a zřízena vnucená správa jejich.

Ačkoliv páni dotazovatelé míní, že s úpravou lázeňství lázeňská rada zřízená nařízením vlády republiky československé ze dne 20. července 1919, sb. z. a n. čís. 427 nemá direktního vztahu, přece dovolují si podotknouti, že tato instituce svým odborným poradním votem právě co nejúčinněji má do úpravy této zasáhnouti a že tento poradní sbor ve věcech lázeňství pro celou oblast státu československého zabýval se již ve své schůzi konané 5. prosince 1919 otázkou státního dozoru a zajištění vlivu státního nad lázněmi československými a přikázal řešení této otázky užšímu výboru, aby o věci vypracoval do nejbližší schůze lázeňské rady návrh zvláštního zákonného ustanovení. Také v ministerstvu veřejného zdravotnictví, kteréž hned od svého ustavení bylo přesvědčeno, o nedostatečnosti zákona ze dne 27. října 1868, z. z. čís. 38 a o nutnosti nové zákonné jednotné úpravy v lázeňství v celé republice, již dříve před podáním dotazu zahájeny kroky k zákonné úpravě této otázky a dne 20. září 1919, čís. 4729 pres. vyžádány od zemských politických správ a zdravotního odboru v Bratislavě dobrozdání zemských zdravotních rad o tom, jakým způsobem má býti zajištěn vliv státu na řízení lázní a dány jim i směrnice jak je zamýšlen v ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy. Ministerstvo veřejného zdravotnictví připravuje tedy osnovu celkové zákonné lázeňské úpravy, která po slyšení zemských zdravotních rad a lázeňské rady bude předložena pokud možno ještě před zahájením lázeňské sezony k ústavnímu projednání. Již nyní mohu prohlásiti, že osnova ta zajistí státu při správě lázeňských míst patřičný vliv a že zákon ze dne 27. října 1868, z. z. čís. 38 již proto podstatně musí býti změněn, protože úprava ta stane se pro celý stát. Tendence státní i zdravotní správy jest, aby v každém lázeňském místě byl upraven náležitě odborný dozor.

V Praze dne 30. prosince 1919.

Ministr veř. zdravotnictví a tělesné výchovy:
Dr. Šrobár, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP