Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 2092.

Odpověď

ministerského předsedy

na dotaz člena Národního shromáždění Josefa Šamalíka

a soudruhů tisk č. 1461

o zabezpečení výživy československého obyvatelstva

v Rakousku, zejména ve Vídni.

Jednotlivé body dotazu dovolují si po dohodě se zúčastněnými ministerstvy zodpověděti takto:

ad 1.: Mírová smlouva s Rakouskem ze dne 10. září 1919 byla již Národním shromážděním a to beze změny schválena. Jakýkoli dodatek nebo doplněk této smlouvy, stejně jako všech ostatních smluv, předložený ke schválení Národnímu shromáždění byl podle povahy věci vyloučen. Vláda bude však bedlivě sledovat o sud česko-slovenského obyvatelstva, pokud je příslušno do republiky rakouské a bude pracovati k tomu, aby mu nebylo křivděno ani po stránce kulturní ani po stránce materielní.

ad 2.: Při anketě, konané dne 8. srpna 1919 u ministerstva pro zásobování lidu, o nové úpravě podpůrné akce vyživovací ve prospěch České menšiny ve Vídni prohlasili přítomní delegáti z Vídně a to zastupce Úřadu plnomocníka Č. S. R. ve Vídni, Národního výboru Dolnorakouského ve Vídni, a Českého srdce Vídenského, se vší určitostí, že příslušníci České menšiny vídeňské nejsou, pokud se týče zásobování, proti německému obyvatelstvu v nevýhodě, nýbrž že se jim dostává stejných přídělů potravin. Zjistí-li se však případy, že vládnoucí většina německá nebude poskytovati příslušníkům našeho národa potřebných potravin v té míře, jako německému obyvatelstvu, zakročí se s veškerým důrazem u vlády rakouské ve prospěch spravedlivého zásobování obyvatelstva jazyka československého. Odvolání k mezinárodnímu soudu není možné, poněvadž schází potřebný k němu právní podklad. Republika československá má však po ruce dosti prostředků, jimiž v případě potřeby může dodati svému hlasu náležité váhy. Doufáme však, že vláda rakouská si tuto situaci dostatečně již uvědomila, a že se, i bez našeho připomínání, přičiní, seč její síly budou, aby svoji československou menšinu uspokojila a přátelský sousedský poměr k naší republice nezkalila.

ad 3.: Vzhledem k obtížím domácího zásobování nemůže ministerstvo pro zásobování lidu zabezpečiti výživu půlmilionové menšiny vídeňské, nehledíc ani k tomu, že by to znamenalo zasahovati do mocenské sféry jiného státu. Může se jednati tedy pouze o jakési přilepšení.

V tom směru vydáno bylo ve srozumění s ministerstvem financí a pošt nařízení o nové úpravě vývozu potravin do Vídně. Tak zvané baťochové zásobování na základě legitimací, vydávaných Národním výborem Dolnorakouským, a opravňujících k nákupu a vývozu určitého množství potravin z oblasti Č. S. R. nebude již dovoleno, ježto mělo za následek zdražování potravin a bylo výhody této ve značné míře zneužíváno ke spekulaci s potravinami, dovezenými odtud do Vídně. Mimo to bylo vývozem tohoto způsobu přivoděno přílišné zatížení služby celní a dopravy železniční. Celkem vydáno bylo asi 120.000 takovýchto legitimací.

Na místě toho zavedena bude hromadná doprava poštovních zásilek 5 kilových pod záštitou Československého Červeného kříže ze sběrny zřízené v Břeclavě.

Mimo to zůstávají v platnosti ustanovení o vydávání vývozních povolení Československou vývozní a dovozní komisí v Praze, nebo její expositurou ve Vídni, a hromadných dodávkách potravin určitým zásobovacím skupinám Vídeňským.

V Praze dne 27. prosince 1919.

Ministerský předseda:
V. Tusar v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP