Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 2089.

Odpověď

ministra veřejných prací v dorozumění s ministrem pro zásobování lidu, prohlásivším svoji nepříslušnost, a s ministrem národní obrany

na dotaz členů Národního shromáždění Rudolfa Berana, Chlebounové a soudruhů (tisk č. 1763).

o příčinách nedostatečného zásobování zemědělského obyvatelstva uhlím, benzinem a petrolejem.

V měsíci září uvolněno bylo pro polní hospodářství 370.000 kg benzinu a benzolu, zatím co pro celý ostatní průmysl a doly i veškeré ostatní obory hospodářství celého státu uvolněno bylo jen 270.000 kg. V měsíci říjnu uvolněno bylo pro polní hospodářství 580.000 kg benzinu a benzolu, pro ostatní podnikání 660.000 kg. V měsíci listopadu (až do 20.) pro polní hospodářství 350.000 kg, pro ostatní veřejnost 140.000 kilogramů.

Celková spotřeba v zemědělství v celé této době byla tedy o 130.000 kg větší, než celého ostatního hospodářského života státního. Z těchto čísel lze viděti, že zřetel, který byl vzat ministrem veřejných prací na účely zemědělské, odpovídá plně významu tohoto odvětví, a při všeobecném nedostatku pohonných prostředků, zaviněném poměry zahraničními, jest jistě poměrům přiměřený.

Nařízením vlády ze dne 10. října č. z. 542 přešlo hospodaření pohonnými látkami výhradně na ministerstvo veřejných prací a tím také veškeré zásoby těchto hmot. Ministerstvo Národní obrany jest tudíž stejně jako zemědělství odkázáno na příděly ministerstva veřejných prací a nemůže pro účely zemědělské ničeho přikazovati. Jelikož veškerá opatření na získání petroleje a produktův ostatních byla učiněna, není daleka doba, kdy potřeby lidu zemědělského, pokud jde o tyto látky, budou moci být uspokojeny.

Uhlí na výmlat a orbu požadováno bylo v měsíci září 119.000 tun, a mohlo býti přiděleno z obvodu všech uhelných inspektorátů pouze 52.290 tun, tedy 45 procent žádaného množství, nikoli tedy 34.000 tun, jak uvádějí páni interpelanti. Větší množství uhlí nemohlo býti v tomto měsíci poukázáno se zřetelem na veliké potřeby průmyslu, zpracujícího zemědělské výrobky, včetně jich dopravy do továren. Jelikož jednotlivá odvětví průmyslová kromě cukrovarův a skláren obdržela v tomto čase jen 30-40 procent požadovaného množství uhlí, možno i zásobování uhelné pro výmlat a orbu při nepravidelné a nedostatečné přístavbě železničních vagonů v té době označiti za přiměřené poměrům.

Detailní příděly výmlatného uhlí pro jednotlivé okresy prováděla žňová komise, na jejíž rozdělovací plán nemá ministerstvo veřejných prací žádné ingerence, a nemohou proto být uvedena příslušná detailní data uhelného zásobování jednotlivých okresů.

Pokud jde o petrolej, přiděluje se přímo okresním politickým správám, které nečiní mezi jednotlivými vrstvami spotřebitelů žádného rozdílu. Jednotlivé transporty, docházející z ciziny, dirigují se postupně do okresů podle nouze toho kterého kraje.

I zásobování petrolejem bude v brzku cizími transporty zlepšeno.

V Praze 16. prosince 1919.

Ministr pro zásobování lidu:
Ministr veřejných prací:
Houdek v. r.
A. Hampl v. r.

Ministr národní obrany:

V. Klofáč v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP