Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 2088.

Odpověď

ministra vnitra v souhlasu s ministrem národní obrany

na dotaz člena Národního shromáždění Františka Svobody a soudr.

č. tisku 1455

ve věci nekorektního jednání vojenské policie a četnictva

proti členům soc. dem. organisace.

Na základě oznámení, že mezi obyvatelstvem jihozápadní Moravy jest uschováno velké množství vojenských zbraní a vojenské výstroje, byly vykonány v různých městech a také v Náměstí nad Oslavou domovní prohlídky vojenskou policií za asistence bezpečnostních orgánů.

Domovní prohlídky v Náměstí nad Oslavou byly provedeny s tímto výsledkem:

1. U Josefa Tomana nalezeno vojenského materiálu:

3 zánovní tlumoky, 1 pár nových střevíců, 1 letní nová bluza, 1 zánovní bluza, 1 obnošená bluza a 1 rozstříhaná bluza, 1 nový zbrojní kabát, 1 rozpáraný nový plášť, 1 obnošené jezdecké kalhoty, 1 zánovní čepice, 1 obnošený sweater, 2 páry nových kolenic, 3 páry nových zimních rukavic, 1 nový rukávník, 1 nový kartáč k čištění koní, 1 zánovní letní kalhoty, 2 zánovní bílé košile a 1 zánovní podvlékačky.

2. U Joachima Pragera:

1 kožený opasek, 1 bodlo s taškou, 1 obnošené jezdecké kalhoty, 1 nové dlouhé kalhoty (pantalon), 1 obnošená bluza, 1 pár nových střevíců, 1 pár nových předělaných střevíců, 1 nepromokavý plášť, 2 nové podvlékačky, 1 obnošená košile, 1 nová zimní plášťová podšívka, a 2 kusy zadních částí nábojnic (kůže).

Veškerý tento materiál byl oběma komisionelně odňat, potvrzen a deponován u velitelství čs. vozatajského praporu č. 6 v Náměstí nad Oslavou.

Dále bylo nalezeno u Joachima Pragera 1/4 kg sacharinu, asi 1 q mouky a asi 30 kg cukru.

3. U Eduarda Fischera bylo nalezeno mimo značné množství potravin mnoho tabáku - asi 15 pytlů - cigaret a doutníků ještě předválečné jakosti.

4. U Otty Pragera prohlásila hned při příchodu voj. policie jeho manželka velícímu důstojníku, že o prohlídce byla již předem vyrozuměna. Prohlídka skončila v tomto případě ovšem bezvýsledně.

Vzhledem k uvedenému je tedy jisto, že provedené prohlídky byly na místě.

Co se týče způsobu, jakým se prohlídka konala, podotýkám, že děla se za účasti 12 (nikoliv 20) mužů, kterým velel záložní nadporučík. Veškeré skříně, stoly a zásůvky byly zotvírány, prohlédnuty a opět uvedeny v dřívější stav. Nekorektnosti se žádný z prohlížejících nedopustil; důkladnost byla v daném případě povinností.

Prohlídky tyto provedeny byly v Náměstí nad Oslavou u osob, které byly pokládány za podezřelé bez ohledu na svou příslušnost k některé politické straně; že se konaly právě u členů soc. demokratické organisace jest pouhá náhoda.

Ohledně dalšího případu sociálně demokratické řečnice Patákové z Jizer na Moravě sděluji, že se neshoduje podle konaného šetření s pravdou, že se Patáková pro svou pochvalnou zmínku o komunismu Husitů a Táboritů na Husově slavnosti v Mokré stala podezřelou z bolševismu a že proto byla četnictvem vyšetřována.

Věc se měla takto:

V jistém brněnském časopisu byla dne 10. července 1919 uveřejněna zpráva o průběhu Husovy oslavy v obci Mokré dne 5. července 1919 a v ní byla učiněna zejména zmínka o vystoupení Anny Patákové při této slavnosti a výjevech, které se po řeči její odehrály. Poněvadž podle této zprávy bylo tu podezření trestných činů, bylo povinností úřadů přezkoumati, zdaž údaje, obsažené v článku, odpovídají pravdě. Konaným šetřením bylo zjištěno, že skutečnosti, jak byly v onom článku podány, jsou větším dílem zkreslené; úřad neshledal tudíž příčiny, aby zakročil. Četnictvo omezilo se při tom pouze na vyšetření rodopisu Patákové. Nestalo se tudíž nic, co by ji opravňovalo k požadavku, aby jí bylo dáno zadostučinění.

V Praze 9. prosince 1919.

Ministr národní obrany:
Ministr vnitra:
V. Klofáč v. r.
Švehla v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP