Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 2080.

Odpověď

ministra financí

na dotaz člena Národního shromáždění F. Petrovického

a soudruhů

o pravidelném odmítání žádostí živnostníků o úředně povolené vrácení zadržených peněz při okolkování berní správou

v Chrudimi. (Tisk 1720.)

Uvolnění peněz zadržených podle zákona z 25. února 1919, čís. 84. Sb. zák. a nař., a prováděcího nařízení ze dne 25. února 1919, č. 86. Sb. zák. a nař., jest v zásadě nepřípustné až na případy uvedené ve vládním nařízení ze dne 7. března 1919, č. 118. Sb. zák. a nař.

Můj předchůdce, ministr financí dr. Horáček, chtěje vyjíti nejpotřebnějším vrstvám lidovým vstříc, povolil výnosem ministerstva financí ze dne 22. července 1919, č. 13.99219 pres. uvolniti zadržené vklady pro jednotlivce do 1000 K, pro přednosty domácnosti do 2000 K, pokud zdaněný roční příjem žadatelův nepřesahuje 3000 K, resp. 5000 K. Provésti toto uvolňování bylo uloženo berním správám. Akce tato dosud byla prováděna berními správami všude hladce, bez stížností.

Interpelovaný případ o "pravidelném" zamítání podobných žádostí živnostníků v Heřmanově Městci berní správou (v interpelaci omylem "berním úřadem") v Chrudimi byl ministerstvem financí vyšetřen a zjištěno, že uvedená herní správa postupovala přesně podle citovaného výnosu ze dne 22. července 1919, čís. 13.992/19 pres. Toliko takové žádosti stran, u nichž podmínky tohoto výnosu nebyly splněny, byly zamítnuty. Z toho lze souditi, že živnostníci v Heřmanově Městci domnívají se, že částka 1000, resp. 2000 K v každém případě, třeba by měli příjem roční sebe vyšší, má býti uvolněna, aby ho mohli použíti jako provozovacího kapitálu. Domnění toto však jest mylné, neboť pro uvolnění jest rozhodná velikost ročního zdanitelného příjmu žadatelova (3000, resp. 5000 K). Berní správa v Chrudimi potvrzuje, že ze žadatelů byli odmítnuti pouze ti, jichž roční zdaněný příjem stanovenou hranici přesahuje.

Bylo by žádoucno znáti konkrétní případy, které zavdaly příčinu ke stížnosti, a jistě by bylo zjištěno, že berní správa v Chrudimi i v každém tomto případě postupovala v rámci citovaného výnosu.

Všeobecně ještě podotýkám, že každý jednotlivý případ jest nutno zkoumati co nejbedlivěji a naprosto neprojednávati všeobecně, neboť výplata takto výjimečně uvolněných vkladů hraditi se smí jen z pokladních hotovostí a nikoliv z peněz zadržených při okolkování, poněvadž jakýkoliv jiný postup odporoval by intencím zákona ze dne 25. února 1919, čís. 84. Sb. zák. a nař., jehož účelem mimo jiné bylo zmenšiti počet obíhajících bankovek, a bylo by tudíž všeobecné uvolňování těchto zadržených peněz nepřípustným rozmnožováním platidel.

V Praze dne 15. prosince 1919.

Ministr financí:
Sonntág v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP