Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 2077.

Dotaz

člena Národního shromáždění Josefa Stivína a soudr.

na ministra vnitra

o zabavení periodického časopisu "Sociální Demokrat",

vycházejícího v Praze.

V čísle 43. ze dne 19. prosince 1919 byly v časopise "Sociální Demokrat" konfiskovány stati tohoto znění:

Ve článku "Poslední varovné slovo" konfiskován tento pasus:

Socialistické hnutí jest surovou mocí Šrobárovy vlády rdouseno a dělnictvo tak vháněno - při hledání ochrany - do náruče reakcionářských živlů. Dělnictvo pozbývá soudnosti a rozvahy a přijímá pomocnou ruku každé temně síly, která mu slíbí osvobození z pekla, jež mu Šrobárovy stvůry připravily. Slováčtí agitátoři ve službách Říma a maďarského imperialismu pracují plnou silou v cizině proti republice. Maďarští monarchisté formují horlivě armádu a vychloubají se otevřeně, že mají již 200.000 mužů ve zbrani Uvažuje se v Praze o tom, budou-li s to takové vojenské síle oponovati se zřetelem na politické poměry na Slovensku a při složení české armády z cizorodých, československé republice nacionálně i politicky nepřátelských živlů?

Ve článku "Vojáci internacionály", podtitul "Pojem velezrády socialistické" konfiskován tento pasus:

V příštích dnech zažijeme proces "velezrádců kapitalismu" (proces Munův), lidí, kteří necítili se vázáni přísahou buržoasie a šli s frontou proletářskou, majíce jediný cíl: Osvobodit zemi od pout kapitalistického násilí, jako Masaryk a Beneš chtěli osvoboditi zemi od pout rakouského a německého násilí. Ti, kdož je soudí, soudí je jako velezrádce. Poněvadž šlo o frontu, kde na jedné straně byl kapitalismus, na druhé socialism, jsou tedy "Velezrádci kapitalismu", a ti, kdo je soudí, exponenty toho řádu, proti kterému "velezrádci" bojovali. Vojáci buržoasie soudí vojáky internacionály. Mezi těmito soudci jsou socialisté, soud děje se na rozkaz vlády, jež se nazývá socialistickou. Socialisté tím poprvé otevřeně stavějí se na frontu buržoasie a soud i vojáky internacionály. Munův proces je velikou zatěžkávací zkouškou dělnického a socialistického uvědomění.

Dále zkonfiskován celý tento článek:

Demokracie a salutýrýbunky. Ze řad mužstva dochází nás řada stížností do vyzývavého chování se důstojníků. Nemůžeme si odepříti, abychom neotiskli alespoň jednu stížnost, v níž prostý legionář z Francie píše: "Ctění pánové, napište aspoň pár řádků o pronásledování vojáků v naší armádě důstojníky, kteří za Rakouska plvali nám do tváře a hanobili naše národní přesvědčení. Byl jsem sám svědkem toho, jak voják-invalida byl zjištěn pro nepozdravení kolemjdoucího důstojníka, a za několik dní mně s pláčem oznámil, že za toto opomenutí byl mu zadržen žold i kouření na 10 dní, ač ještě v tomto neštěstí musí býti rád, ježto tento jediný příjem prostého vojáka bývá zadržován dokonce i po 20 dní. Řekl, že z tohoto žoldu podporuje chudou matku, která teď na vánoce zůstane bez krejcaru podpory. Je to demokratické jednání, vynucovati úctu a pozdrav těm důstojníkům, kteří za Rakouska vázali nás na kůly před drátěnými překážkami frontou k nepříteli? Každý takový vojín, který byl pro podobnou zbytečnou malichernost trestán, přinese si špatné dojmy do svého života občanského, a není divu, bude-li míti k důstojníkům čs. demokratické armády stejnou nenávist, jakou měl k důstojníkům rakušáckým. Kde jsou památná slova z provolání Národní Rady Pařížské ze 16. prosince 1916, v němž se výslovně praví, že "naše vojsko bude opravdu národní a demokratické"? Zklamali jsme se velice, je nám to líto, ale také hanba.

Stydíme se za to, že místo zaslouženého trestu jsou staří, zarytí Rakušáci oficírští beze všeho bráni do armády, kde se jim musíme klanět." - Vyhovujeme rádi legionářovi a otiskujeme jeho dopis celý, aby všichni naši soudruzi dozvěděli se něco o poměrech ve vojsku, na které ovšem nemáme vlivu. Zlepšení poměrů ve vojsku a naučení důstojníkům může dát jedině mužstvo samo, a to tím, že rozpozná své místo, které je v jedněch řadách, v jedné frontě s ostatním proletariátem.

Stati tyto neobsahují nic trestného, jsou pouhou kritikou určitých poměrů a jest nepochopitelno, že ve svobodné republice dochází k takovýmto přehmatům konfiskačních orgánů.

Podepsaní se táží:

1. Je známo panu ministrovi provedení této konfiskace periodického časopisu "Sociální demokrat"?

2. Jest pan ministr ochoten oznámiti o jaké zákonné ustanovení opírala se konfiskační prakse v uvedených případech?

3. Jest pan ministr ochoten zakročiti pro svobodu projevů tiskem a postarati se o to, aby k takovýmto přehmatům konfiskačních orgánů nedocházelo?

V Praze dne 19. prosince 1919.

Josef Stivín,

Ecksteinová, Rud. Bechyně, Jos. Teska, A. Novák, Hummelhans, V. Johanis, Jaroš, Kolaříková, Hybeš, Zavadil, Rouček Jar., J. Marek, Dědic, Biňovec, Jirásek Ferd., A. Němec, Svoboda, Burian, Merta, Časný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP