Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 2063.

Dotaz

členů Národního shromáždění F. Petrovického, B. Fischera,

A. Sládka a soudr.,

na ministra obchodu

o trvalém poškozování řemesel neoprávněnými živly, jež nesprávným výkladem § 37. ž. ř. se strany některých živnostenských úřadů I. stolice jsou v tomto hospodářském poškozování oprávněných živnostníků nejenom udržovány, nýbrž ještě posilovány.

Jako obchod ve válce po většině byl a dodnes ještě jest provozován lidmi neoprávněnými, tak i různé živnosti řemeslné provozuji se na úkor oprávněných řemeslníků takovou měrou, že panuje v tomto směru téměř úplná volnost. Tak na př živnost: kolářskou, kovářskou, bednářskou, zámečnickou, tesařskou, zednickou, malířství pokojů, lakýrnictví, řemenářství, krejčovství atd. atd. provozují velkostatkáři, závody pivovarské, povoznické, cihlářské, konfekcionářské, velkoobchody s uhlím, různé ústavy veřejné i soukromé a jiné, jež buď zaměstnávají dělníky příslušných řemesel, neb samostatné živnostníky, již jsou pouze v námezdním poměru k řečeným závodům, stejně jako dělníci, a takovýmto způsobem kryjí ty, u nichž pracuji.

Před válkou stíhaly někde dosti energicky nadřízené živnostenské úřady tyto zřejmé přestupky živnostenského řádu, ve válce nastalo v tomto směru uvolnění, jež v poslední době dostoupilo vrcholu.

Jak ve městech, tak i na venkově poškozování řemesel volá po brzké nápravě, ježto jsou četná místa, ve kterých řádný živnostník nemá zaručené pevné své výrobní činnosti, kde vedle něho pracuje v jeho oboru neoprávněně dělník a často i nedoučený, bez oprávnění a bez jakékoli finanční povinnosti k republice.

Živnostnictvo snáší těžce tuto velkou křivdu ve svém, beztak omezeném hospodářství, zatěžovaném upřílišněným a stoupajícím zdaňováním. Nebude mu možno daně přímé i nepřímé platiti, nebude-li vládou spravedlivě a nestranně chráněno, ježto protizákonnou, dříve vylíčenou volností jest olupováno ještě o zbytek výdělečné schopnosti, který mu válka zanechala.

Podepsaní táží se proto pana ministra obchodu:

Jsou mu známy tyto poměry, ubíjející naše řemesla? Jest ochoten věcně dáti se informovati o této rakovině prolínající živnostnictvo po celé republice? Jest ochoten dříve, nežli dojde k úpravě živnostenského řádu, zejména § 37., naříditi zemskými politickými správami všem okres ním správám politickým, by jejich živnostenské referáty s urychlením a odbornou znalostí odstraňovaly ve svém obvodě křiklavé tyto případy poškozující řemesla, o nichž dobře vědí a věděti musí?

V Praze dne 10. prosince 1919.

F. Petrovický. B. Fischer, A. Sládek,

V. Dyk, Dr. Lukavský, Dr. Jar. Brabec, Vojt. Čipera, J. Veselý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP