Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 2062.

Dotaz

členů Národního shromáždění F. Petrovického, B. Fischera,

A. Sládka a soudruhů

na ministry: financí, obchodu, zásobování lidu a sociální péče

o vaření piva v domácnostech.

Velké omezení přídělu ječmene průmyslu pivovarskému ve válce mělo za následek snížení výroby piva v pivovarech svého času až na 4% před- válečné výroby. Naproti tomu počalo se vařiti pivo v domácnostech, což v po- slední době nabývá takového rozsahu, že ohrožuje průmysl pivovarský, živnosti hostinské i pravidelné zaměstnání tisíců dělníků pivovarských i hostinských. Jest nám známo, že nejlepším pro středkem k zamezení vaření piva po domácku byl by dostatek silnějšího a levnějšího piva vyrobeného pivovary. Avšak po této stránce vláda, zejména ministerstvo zásobování lidu nesplnilo slibu, svého času pivovarskému průmyslu daného, podle kterého měly pivovary obdržeti 50%suroviny předválečného množství. Se strany jak průmyslu pivovarského, tak i organisací hostinských v Čechách i Moravě, bylo několikráte jednáno o této věci, kde bylo poukazováno na tento zlořád, řečené živnosti i dělnictvo ohrožující, a žádáno, by přiměřeným zvýšením přídělu ječmene pivovarům a zákonitým zlepšením jakosti piva byl zajištěn nejenom pravidelný, dávno kýžený chod těchto živností, avšak také zajištěn tím velký a bezpečný zdroj státních příjmů.

Vaření piva po domácku ujalo se během války po celých Čechách. Zdá se, že jest nejvíce rozšířeno v jižních a jihovýchodních okresích naší země, a to nejvíce v domácnostech rolnických.

Uvádíme jenom některé příklady:

V jedné obci ve středních Čechách bylo hasičům při požáru podáváno výhradně pivo po domácku uvařené.

Hostinský v jisté obci u Netolic s 250 obyvateli, nemohl letos ve žních prodati během pěti týdnů 4 hektolitry piva, protože si »každý vaří pivo sám«.

V jiné obci u Netolic musil hostinský pro vaření piva u rolníků přestati čepovati pivo z pivovaru.

A opět v jiné obci u Netolic dával jistý rolník ve žních všemu svému dělnictvu pivo výhradně po domácku vařené, což činilo nejméně 25 litrů denně.

V jisté obci u Zelče vyčepoval hostinský, který potřeboval dříve ve žních 40 až 50 hektolitrů měsíčně, letos sotva 2-3 hl. Jednotliví rolníci měli navařeno až 100 litrů, kterouž to zásobu stále doplňovali.

Na Mělnicku měly některé statky na žně uvařeno až 5 hl. piva a pře- nechávali j e sousedům, kteří pivo navařeno neměli.

Síla po domácku vařeného piva pohybuje se na základě zjištění mezi 10-15 stupni. Samotné finanční orgány zjistily, že po domácku vaří se pivo 14 stupňové. Jest samozřejmé, že vznikají vařením piva po domácku ohromné škody průmyslu pivovarskému, živnosti hostinské i dělnictvu obou těchto živností.

Uveďme na příklad obec, již máme na mysli, mající 119 domů. Vaří-li se pouze ob dům, vaří se v 60ti domech. Předpokládá-li se, že se dělají várky 20litrové, a to pouze dvakrát týdně, uvaří se v této obci okrouhle 100 hl. měsíčně. Má-li takový okres 8 2 obce a připustíme-li, že vaří se pouze v každé druhé obci, činí domácí výroba měsíčně 4100 hl. piva. Je-li toto pivo pouze 10 stupňové, přichází stát v tomto jednom okresu měsíčně o 45.100 Kč na daních. Surovin promrhá se zároveň 1025 q sladu, cukru as totéž množství, ztrát chmele, kvasnic a uhlí ani neuvádíme.

A to jest v jednom politickém okrese; v Čechách jest však politických okresů okrouhle 100!

Nenadsazujeme zajisté, když tedy podle dnešních poměrů odhadujeme celkovou ztrátu pouze v Čechách na daních 60 milionů korun a 30.000 vagonů ječmene a cukru.

Ze slíbených průmyslu pivovarskému 50%, t. j. 14.000 vagonů, bylo uvolněno dosaváde ne celých 5.000 vagonů. Následek toho jest, že vyjednává se o dovoze drahého ječmene z ciziny, ačkoliv jeho dostatek i pro výrobu piva v naší republice.

Vývozní pivorary naše, jež těšily se na odbyt před válkou světově známých svých výrobků v cizině, ztrácejí jedno zahraniční odbytiště po druhém a státu uniká tím cenná cizí valuta, při čemž se přezírá doma, že jenom v Čechách trestným způsobem pro- mrhává se 30.000 vagonů této cenné suroviny.

Proto táží se podepsaní pp. ministrů: financí, obchodu, pro zásobování lidu a sociální péče:

Jest jim vaření piva v domácnostech, hrozivých rozměrů nabývající a ohrožující průmysl pivovarský, živnost hostinskou a dělnictvo, v obou po tisících zaměstnané, známé?

Jsou ochotni pp. ministři v rámci své úřední moci trestný způsob vaření piva po domácku pokud možno nejrychlejším způsobem dáti vyšetřiti?

Jsou ochotni potom pp. ministři tuto nezákonnost, poškozující do mi lionů zaměstnané, živnosti i stát odstraniti novým publikováním zákazu vařiti pivo po domácku, a příkladnými tresty?

Jsou ochotni potom zvětšením přídělu ječmene pivovarům a zlepšením jakosti piva zjednati dlouho již touženou nápravu, dožadovanou jak uvedenými živnostmi, tak i konsumentstvem?

v Praze dne 10. prosince 1919.

František Petrovický, B. Fischer, A. Sládek,

Dr. Brabec, Vojtěch Čipera, Jan Veselý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP