Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919

Tisk 2046.

Návrh

člena Národního shromáždění Karla Dědice a soudruhů

na záchranu a udržení oděvního průmyslu v československé

republice.

Ač průmysl tento byl u nás tak velice vyvinut jako v málokterém z ostatních pevninných států (zabírá 70% výroby v býv. Rakousku a z celkového počtu zaměstnaných na území naší republiky připadlo 70.000 osob) jest jedním z odvětví, jimž není věnováno dosti pozornosti. Průmysl oděvní u nás byl v rozmachu, konkuroval se světovými trhy, dnes však hrozí mu katastrofa, neboť ztracena byla zahraniční odbytiště. Domácí konsum daleko nevyčerpává výroby, vývoz zahraniční jest ztěžován, a tvrdá opatření pro vývoz hotových tovarů oděvních znemožňují každý pokus o navázání bývalých styků obchodních. Nenastane-li okamžitá a řádná náprava - hlavně pokud jde o dovoz surové bavlny, některých hotových tkanin - (na příklad podšívek), jakož i úpravu vývozu, jeho umožnění a podporu pomocí našich zástupců v cizině, jest obava, že budeme tlakem poměrů donuceni přihlížeti bezmocně k tomu, jak naše kvalifikované dělnictvo průmyslu oděvního, nenalézajíc zde při svém povolání obživy, bude hleděti zjednati si zaměstnání v cizině.

Pokud jde o státní objednávky oděvu a prádla pro vojsko a zřízence, nutno konstatovati, že neposkytují dělnictvu přiměřené náhrady, a že způsob zadávání objednávek budí oprávněná roztrpčení. Schází plánovité soustředění všech dodávek, jimiž má býti kryta potřeba státu, není účelného plánu při rozdělování dodávek (by nezaměstnanému a hladovějícímu dělnictvu dostalo se nouzové práce), není určitého spravedlivého klíče, nýbrž v mnohých případech rozhodují stranické momenty, nelze-li dokonce mluviti o korupci. Na dodávkách účastno jest často mnoho zprostředkovatelů, kteří stali se ze státních dodávek milionáři, a dělnictvo, jež svou prací umožnilo zisk, trpí hladem. Dějí se případy, že zřizovány dílny fingované, to jest takové, ve kterých se nepracuje, nebo v počtu až desetkráte menším, než majitelé jejich udávají, strhujíce na sebe dodávky, které pak sami si rozdělují, a kořistí tak na úkor kvalifikovaného dělnictva a rozmnožují jeho nezaměstnanost.

Má-li nastati náprava a má-li býti poskytnuto mnoha tisícům chudých rodin, jejichž osud nemůže býti státu lhostejný, možnosti uhájiti nutnou existenci, má-li soustředěním veškerých státních dodávek, vyloučením protekčních, po případě korupčních machinací dodávkových, uspořen býti milionový zisk, který na úkor státu a dělnictva vydělávají různí zprostředkovatelé, má-li umožněn býti a zprostředkován za hranicemi nákup surovin a předmětů k výrobě nutných, jakož i obnoveny bývalé obchodní styky a získána bývalá odbytiště, jest nutno, by svým vlivem zasáhla správa státu.

Jedině ona může zřízením zvláštního oděvního úřadu státního, v jehož čelo a k jehož řízení povolány by byly síly odborné, které by měly plné pochopení pro udržení a vzrůst tohoto důležitého odvětví průmyslového, jakož i pro potřeby dělnictva a uchování jeho zdatnosti, a zachránily a udržely by dříve kvetoucí průmysl oděvní.

Prostřednictvím státního úřadu oděvního byl by státu zachován přímý vliv i dozor nad účelným krytím potřeb státních. Úřad neomezoval by se jen na činnost kontrolní, nýbrž svou autorisací státní byl by zárukou pro dovoz surovin a vývoz tovarů, měl by vliv na jakost a cenu jejich, což by umožněno bylo zřízením vlastních státních dílen ve hlavních střediscích tohoto průmyslu. V nich děla by se v státní režii výroba, pokud by nebyla přikázána živnostníkům a živnostenským družstvům, kde ingerence státní jistě by zaručovala řádné pochopení pro kvalifikované dělnictvo.

Zřízení dílen jest v přítomné době poměrně snadné, neboť bylo by možno zabrati některé, téměř prázdné továrny, jež z dob dřívějších veškerým odborným zařízením jsou opatřeny, jakož i ony dílny, jichž majitelé fingují pracovní činnost v nich.

Podepsaní proto navrhují: Slavné Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, by v nejkratší době zřídila státní úřad oděvního průmyslu, jehož úkolem budiž:

1. Dbáti toho, by veškerá potřeba státní pro vojsko a státní zaměstnance, pokud se týče šatstva a obuvi, byla soustředěně a plánovitě kryta za přímého vlivu státu.

2. Opatřovati nákup surovin a materiálií, pokud toho vyžaduje účelná potřeba.

3. Zříditi ve hlavních střediscích průmyslu oděvního vlastní státní dílny, ve kterých by vyráběny byly potřebné tovary.

4. Rozdíleti zbytek práce spravedlivě mezi živnostníky a živnostenská družstva hledíc k potřebám a zaměstnání dělnictva.

Ve směru formálním budiž návrh přikázán výboru zásobovacímu.

V Praze 2. prosince 1919.

Karel Dědic,

J. Marek, Ecksteinová, Kouša, Biňovec, A. Němec, Kolařiková, Aust L., Pik, Ferd. Jirásek, Němeček, Dr. Soukup, Dr. Meissner, Jos. Teska, V. Johanis. R. Bechyně, M. Charvát, Časný F., Zavadil, J. Ulrich, Jaroš.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP