Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 2036.

Zpráva

výboru zásobovacího

o návrzích členů Národního shromáždění Jos. Šamalíka, Vincence Ševčíka a soudr. čís. tisku 1852

a Ot. Hrejsy, Fr. Chaloupky a soudr. čís. tisku 1873, aby byly zrušeny rekvisice dobytka a uvolněny trhy.

V důvodové zprávě k tomuto návrhu nutno napřed uvésti, že od počátku války v r. 1914 až do konce měsíce října letošního roku bylo na porážku dodáno z Čech 2,558.717 kusů. V tom jest zahrnuta úhrada veškeré spotřeby masa, jež byla dodána jak pro civilní konsum, tak i pro vojenskou správu. Počítáme-li stav hovězího dobytka v Čechách těsně před válkou v r. 1914 na 2,600.000 kusů (podle úředního sčítání z r. 1910 bylo 2,290.587 kusů), byl odevzdán za války pro veškerý konsum celý stav hovězího dobytka, ať již z důvodů rekvisičních nebo soukromohospodářských.

Podle sčítání z května roku letošního jest stav dobytka 1,644.939 kusů. Toto poslední sčítání, prováděné za bedlivé kontroly všeobecné, vykazuje schodek proti normálnímu stavu z r. 1914 955.000 kusů čili 36.7%. Takový jest obraz ve stavu hovězího dobytka dnes. Veškerá statistická data týkají se pouze Čech.

Jest nesporným zájmem státním, aby veškerá prvovýroba zemědělská byla netoliko udržena na dnešní výši, nýbrž, aby byla rychle stupňována na výši předválečnou, ba aby byla i nad tuto výši pozvednuta. Jest tudíž prvým a nezbytným požadavkem, aby chov hovězího dobytka byl rychle zrestaurován a doplňován pozvolna na stav předválečný.

Chov hospodářského zvířectva tvoří beze sporu základní kámen veškeré prvovýroby zemědělské.

Produkce rostlinná poklesla na nebývale nízký stupeň, jelikož při nízkém stavu hovězího dobytka nelze získati dostatek animálního hnoje. Máme-li opět povznésti bonitu půdní a tím stupňovati i výnos zemědělských plodin, musíme opětně více a lépe hnojiti. Bez dostatku chlévské mrvy nelze na polích více produkovati, a to zejména také proto, že jak výroba, tak i dovoz umělých hnojiv k nám poklesl skoro na bezvýznamný stupeň.

Celkové poměry národohospodářské nutí nás také k tomu, abychom udrželi své vývozní předměty zemědělské i nadále v žádoucí výši (cukr, líh, oves, slad).

Nejdůležitější jest ovšem problém celonárodní výživy, který nás poučuje o tom, že při dnešní vyčerpanosti veškerých přebytečných zásob masa takřka v celém světě, musíme spoléhati v budoucnu sami na sebe. Tato skutečnost vyžaduje, abychom se iniciativně chopili všech prostředků, jimiž lze produkci zemědělskou zvýšiti. Dovoz cizozemského masa ve větších rozměrech z důvodů valutárních a pro nedostatek pohotových zásob jest nemožný.

Ceny hovězího masa v celém světě jsou v křiklavém nepoměru k cenám našim. Tak na př. 1 kg anglických konserv stojí 21-23 K, zmrzlé maso argentinské kol 28 K, maso jugoslavské 20-21 K, ba i více. Ve Franci i a Švýcarsku 1 kg hovězího (při dostatku všeho masa vůbec) stojí podle jakosti od 12 do 16 franků. Podobně i v Německu. O Vídni, kde jest za 80 K a jiných státech sousedních, ani se nezmiňuji, ježto tam neslýchané ceny za maso způsobuje netoliko nedostatek masa vůbec, nýbrž také desolatní poměry politické a hospodářské.

Dnešní měsíční kontingent jatečného dobytka hovězího ve výši asi 21.000 q pro Čechy, lze i cestou nákupu z volné ruky opatřiti, budou-li v celém výkupu jatečného dobytka dodržovány určité kautely.

Důležitý jest také psychologický důsledek zrušení rekvisic hovězího dobytka a uvolnění obchodu s veškerým dobytkem chovným a užitkovým. Dnešní rekvisiční předpisy, jich stálé pozměňování a doplňování dalšími vládními nařízeními, způsobují nejen nejistotu, nedůvěru a nechuť v kruzích chovatelských, nýbrž způsobují i nepřekonatelný chaos. Tím se podkopává již napřed intensivní odstav telat, zejména také proto, že chovatelé nevidí žádného konce dnešních rekvisic a trvalého chikanování se strany rekvisičních orgánů.

Úplné uvolnění změní rázem tento moment, a to jak ve prospěch zvýšeného odstavu telat, tak i ve prospěch pozvolně stoupajícího prodeje kusů buď přebytečných nebo postrádatelných.

Všestranně vyhovující úpravou ceny za hovězí maso neutrpí velká města a místa průmyslová na dodávkách hovězího masa, ježto uvolněním obchodu s hovězím dobytkem bude míti právě za následek spíše větší přívoz a i lepšího masa do míst spotřebních.

Při úpravě cen za hovězí maso musí býti přihlíženo také k cenám koží a jejich uvolnění. Nelze zde přehlédnouti i okolnost, jak se utvářely ceny za jatečný dobytek v rámci republiky samotné. Poukazujeme zde na Slovensko. Tam byl obchod s hovězím dobytkem úplně uvolněn 1. listopadu t. r. Co platí pro jednu zemi, platí i pro druhou. Musí tudíž dojíti postupem doby k uvolnění obchodu s dobytkem i u nás. Pro toto uvolnění jest voliti vhodnou dobu a za takovou možno považovati období, kdy jest poměrně dostatek vepřového a skopového masa.

Ze všeho dříve uvedeného jest patrno, že regenerace našich chovů jest možna jedině vlastní produkcí a vlastními prostředky a do budoucna trvalé uspokojování konsumu jest závislé na domácí produkci.

Konečně přicházíme k nejdůležitějšímu momentu, proč jest nutno bezpodmínečně zrušiti rekvisice a zavésti opět dobytčí trhy. Jde zde o přesun chovného a užitkového dobytka od zemědělce k zemědělci a od okresu k okresu. Zákaz porážení mladého dobytka do stáří 2, případně 2 1/2 roku se současnými rekvisicemi a monopolním výkupem hovězího dobytka znemožňuje přesuny chovného a užitkového dobytka ve velkých rozměrech, což zaviňuje úplnou stagnaci v regeneraci chovů v krajích, kde odstav telat nikdy nebyl prováděn, kde na tento způsob hospodaření nejsou zařízeni. Jelikož z důvodů evidence a kontroly dodávek jatečného dobytka nelze současně zavésti dobytčí trhy na chovný a užitkový dobytek, jest jediným východiskem z tohoto chaosu zrušení rekvisic, zavedení dobytčích trhů a nákup jatečného dobytka z volné ruky. Tato jediná hospodářská skutečnost by stačila, aby rekvisice hovězího dobytka byly zrušeny.

Na základě svrchu uvedeného předkládá zásobovací výbor Národnímu shromáždění tyto návrhy ku přijetí.

1. Obchod s veškerým dobytkem jatečným, chovným i užitkovým budiž úplně uvolněn a vázán pouze na předpisy zvěropolicejní a živnostensko-právní.

2. Odbývati trhy a svody dobytka budiž znovu povoleno.

3. Budiž stanovena pevná cena masa hovězího v drobném prodeji, a to v okresích a městech soběstačných o něco nižší, než-li v Praze a velkých průmyslových střediscích a budiž překročování této stanovené ceny co nejpřísněji stíháno.

4. Pro zamezení snad překotného vybíjení jatečného dobytka budiž stanoven spotřební kontingent, a to v takové výši, která by odpovídala jak potřebě konsumu, tak také dosud seslabenému stavu našeho skotu.

5. Aby odchov mladého dobytka ještě účinněji byl podporován, budiž zakázáno požívati telecího masa vůbec, a telata, jež z různých příčin nutno zabíti, buďtež prostřednictvím organisací, úlohou tou pověřených, dodávána nemocnicím, ústavům léčebným a jiným humánním a veřejným institucím.

6. Ministerstvo železnic se vyzývá, aby zavedlo výminečně snížené tarify pro dopravu dobytka jatečného, chovného i užitkového, jakož i masa.

V Praze 11. prosince 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
Josef Šamalík v. r.
Fr. Chaloupka v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP