Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 2034.

Odpověď

ministerského předsedy a ministra zemědělství

na dotaz člena Národního shromáždění dra Kubíčka a soudruhů (tisk č. 1712),

proč vrchní správa býv. cís. velkostatků ve Smiřicích a j. nevyhovuje žádostem bezzemků, domkářů, rolníků a živnostníků o prozatím ní pronájem pozemků a luk.

K uvedenému klademe si za čest oznámiti toto:

Za války význam zemědělství, dříve tolik podceňovaného, opět stoupl. Obyvatelstvo přesvědčilo se o důležitosti prvovýroby zemědělské a zemědělského stavu. Po skončení války, zejména začátkem letošního roku, stala se otázka zemědělské produkce předmětem čilého zájmu a horlivých úvah všech vrstev národa. Okolnosti všech druhů (politické, národohospodářské atd.) nutily k rychlému řešení po dlouhá léta otevřené otázky reformy půdy, zejména rozdělení velikých šlechtických latifundií, po jejichž půdě obyvatelstvo volalo přímo bouřlivě. Tuto snahu obyvatelstva po návratu k půdě pokládali jsme za jeden z nejvíce potěšitelných zjevů, který vyklíčil z války, a bylo naším upřímným přáním splniti tuto touhu venkovského lidu, který před válkou utíkal od produkce zemědělské z venkova do měst, a připoutati tento lid k půdě.

V některých případech však, jako u bývalých císařských statků, bylo nutno dbáti toho, aby disposice, učiněné v tomto směru, nepřišly do rozporu s ustanoveními, která budou o nich vydána.

Otázka císařských statků rozhodnuta byla teprve mírovou smlouvou mezi mocnostmi spojenými a přidruženými a Rakouskem, ze dne 10. září 1919. Až do té doby nemohlo ministerstvo zemědělství činiti žádných disposic, neboť bylo zde nebezpečí, že by disposice tyto musily později být odvolány z důvodů, že snad odporují ustanovením smlouvy mírové. Článek 208. mírové smlouvy stanovil, že statky a jmění vlády rakouské, dále všechny statky korunní a bývalý soukromý majetek býv. panovnické rodiny rak-.uher., připadnou státům, kterým připadlo území bývalého mocnářství. Avšak v čl. 203. této mírové smlouvy bylo stanoveno, že tyto statky (vedle jiných ještě objektů, jako železnic, soliváren a pod.) jsou zvláštní zárukou za část dluhu bývalé vlády rakouské, jak dluh tento trval dne 28. července 1914. O tom, kolik každý z těchto států přejímá předválečného dluhu a kolik má býti tohoto předválečného dluhu zajištěno na státních statcích, bude rozhodovati mezinárodní reparační komise se sídlem ve Vídni. Dokud otázka tato nebude upravena definitivně, pokládá ministerstvo zemědělství za nevhodné, statky těmito volně disponovati. Tyto statky, jako statky státní jsou vyňaty z kompetence pozemkového úřadu a nevztahují se na ně ustanovení zákona ze dne 16. dubna 1919, čís. 215. sb. z. a n. Pokud se týče případu uvedeného v dotaze, kladu si za čest podati toto vysvětlení:

Při rozhodování o žádostech za pouhý pronájem půdy ministerstvo zemědělství dbalo intencí zákona ze dne 16. dubna t. r., č. 215, hledíc zejména náležitě na další prospěšné hospodaření. Vyhověti všem žádostem, v rozsahu, jak byly podány, nebylo možno vzhledem na právě citovaná ustanovení, poněvadž zde byla důvodná obava, že by ministerstvo zemědělství mohlo přijíti v rozpor se zákony, jež mají podle pravidla v § 10. sl. cit. zák. o zabrání velkého majetku pozemkového býti vydány. Ministerstvo zemědělství nemělo jistoty, jaké vlastnosti budou žádány od příštího majetníka půdy, v jaké míře se jednotlivým žadatelům dostanou a za jakých podmínek.

V konkretních případech ukázalo se, že mezi žadateli jsou četní jedinci, kteří mají zcela jiné povolání, nežli je zemědělství, a že toto povolání zabezpečuje jim zcela slušnou existenci a kteří jsou pro další rozvoj našeho hospodářského života nevyhnutelně potřební jako řemeslníci, zejména dělníci v závodech průmyslových a živnostech stavebních.

Ministerstvo zemědělství domnívalo se jistě zcela právem, že by nebylo na prospěch republiky, aby takové síly zanechaly svého dosavadního zaměstnání, kde by potom jistě scházely. Nelze proto činiti ministerstvu zemědělství a vnucené správě bývalých císařských statků výtku, že zkoumalo schopnost a oprávněnost různých uchazečův a odmítlo pronajmouti půdu lidem, kteří by své zděděné hospodářství ze spekulace odevzdali, nebo kteří mají zaměstnání jiné, jež je dobře vyživuje. Pokud se to srovnávalo s požadavky dalšího prospěšného hospodaření, vyšla vnucená správa požadavkům o pronájem půdy ze své iniciativy dobrovolně a bez nátlaku vstříc, aniž by ji k tomu nutila nějaká zákonitá, nebo jiná povinnost. U vrchní správy ve Smiřicích n. L. bylo pronajato celkem 226 ha 6042 m2, mim o to pronajala táž správa trávu z luk na stojato ve výměře 66 ha. Uvedené pozemky byly pronajaty za cenu nepoměrně nižší, než jaká je v tamním kraji obvyklá, a v některých případech byly pronajaty již dávno před vydáním zákona záborového. Tak pozemky u Neznašova a Čermilova.

Pokud se týče ostatních žádostí, kterým vyhověno nebylo, klademe se za čest oznámiti, že hledíc ke zvláštnímu postavení, jaké císařské statky vzhledem ke svrchu uvedeným ustanovením a závazkům mírové smlouvy ze dne 10. září 1919 zaujímají, jim ani na příště vyhověno býti nemůže.

Prosíme, aby tato odpověď byla vzata na vědomí.

V Praze 10. prosince 1919.

Ministerský předseda:
Ministr zemědělství:
V. Tusar v. r.
Prášek v r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP