Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 2013.

Návrh

člena Národního shromáždění Dr. Pavla Blahu a soudruhů,

aby dále byla vybudována "Slovenská pokladnica pre hospodárských robotníkov v Bratislave".

Vysvobozením Slovenska z vlády maďarského státu nastala též porucha v pojišťování dělnictva, jak průmyslového, tak i zemědělského na Slovensku, jelikož byl přerušen styk těchto pojištěnců s hlavními ústavy v Budapešti. Jelikož však příslušné zákony a nařízení zůstaly v platnosti na území Slovenska, jest nutno na pokladě těchto zákonů a nařízení vybudovati ústavy nové, To platí zejména též o tak zvané "Krajinské pokladnici pre hospodárských robotníkov", která byla vybudována pro všechno dělnictvo zemědělské XVI. zákonným článkem z r. 1900 a zákony pozdějšími.

Tato pokladnice byla také již nově konstituována na podkladě nynější zákonné úpravy nařízením pana ministra s plnou mocí pro správu Slovenska ze dne 23. srpna 1919 č. 137. Úradných Novin. Na základě toho ujal se tento nový ústav své působnosti která záleží nyní především v tom, aby celá dosavadní organisace byla zase uvedena v činnosti a aby po dlouhém přerušení této činnosti byla i se zpětnou platností zjednána plná ochrana pojištěncům. Tento nový ústav vstoupil tímto úplně v práva a povinnosti dřívějšího ústavu maďarského na území Slovenska.

Pokladnice obstarává pro dělníky povinné pojišťování úrazové a dobrovolné pensijní a dále též obojí toto pojišťování na podkladě dobrovolnosti pro všechno ostatní zemědělské obyvatelstvo.

Velká obtíž naskytá se této pojišťovně nyní v počátcích z té příčiny, že všechny fondy ze Slovenska nashromážděné jsou ještě u bývalého hlavního ústavu v Budapešti a naše nová pojišťovna nazvaná "Slovenská pokladnice pre hospodárských robotníkov" se sídlem v Bratislavě nemá žádných peněz na krytí režie a na vyplácení běžných rent. Má-li však tato pojišťovna plniti hned v plném rozsahu své velké sociální úkoly, jest třeba, aby stát jí poskytl potřebné pomoci k tomu. Pomoci této může býti poskytnuto především přiměřenou dotací na vybudování ústřední kanceláře a bezúročnou zápůjčkou na uhrazování běžných rent do té doby, než vlastní finanční hospodářství její bude uvedeno v řádný chod.

Dále jeví se potřeba, aby jak organisace její, tak i systém pojistný byl dále zdokonalen, zejména hledíc na nové sociální úkoly tohoto odvětví pojišťovacího a na úpravu pojišťování, provedenou v zemích českých, tak aby pojišťovna ta byla vybavena na nejmodernější ústav a mohla plniti úspěšně své sociální poslání, jak toho vyžadují životní potřeby zemědělského dělnictva.

Hledíc k tomu, že v zemích českých jest úrazové pojišťování zemědělského dělnictva připojeno ke všeobecnému pojišťování, pokládáme za účelné poukázati též k tomu, že tato pojišťovna musí býti udržena jako samostatný ústav.

Důvody, které mluví pro to, aby pro zemědělské dělnictvo na Slovensku byla udržena zvláštní pojišťovna úrazová odděleně od pojišťovny pro ostatní dělnictvo, jsou ve stručném vyjádření asi tyto:

1. Všeobecné poměry zemědělského dělnictva jsou tak odlišné od poměrů dělnictva průmyslového, že účelné řešení pojišťování úrazového, jak po stránce organisační, tak i po stránce úpravy soustavy pojistné, může býti provedeno jen na podkladě samostatných pojišťoven pro obě kategorie dělnictva. Rozdíly tyto vystupují do popředí zvláště na Slovensku, kde zemědělské dělnictvo všech kategorií má početně převahu nad dělnictvem průmyslovým a sociálně má své zvláštní potřeby.

Tyto momenty byly též důvodem, že maďarská vláda hned od počátku řešila úrazové pojišťování zemědělského dělnictva samostatně od průmyslového.

2. Nynější pokladnice pre hospodárských robotníkov byla nově konstituována na podkladě dosavadní úpravy zákonné panem ministrem plnomocníkem, takže má nyní svou právní i hospodářskou existenci. Proto bude klásti svého času požadavek, aby přiměřená část fondů na Slovensko, která jí náleží z budapeštského ústředí, byla jí vydána. Tato naše pojišťovna musí též převzíti všechna práva a povinnosti dosavadní pojišťovny na území Slovenska a musí uspořádati všechny věci za uplynul= mezidobí až do konce října 1918.

3. Pokladnice pre hospodárských robotníkov jest na Slovensku vžitá, všechny vrstvy zemědělského obyvatelstva, zaměstnanci i zaměstnavatelé, její organisaci a působnost dobře znají, takže i v posledním mezidobí spodní její organisace a placení příspěvků byly stále v činnosti.

Kdyby však nyní celé toto pojišťování se měnilo v organisaci i v zásadách pojistné techniky, povstal by z toho a delší dobu by trval úplný zmatek v řadách pojištěnců. Nová organisace při trvajících poměrech a nedostatcích administrativy by velice těžko se uváděla v řádný obchod.

Vedle toho obsahuje tato Pokladnice též některá zvláštní odvětví pojišťovací, jako pojišťování pensijní a velice rozšířené dobrovolné pojišťování i malých zemědělců, kteréžto obory nemohou se rušiti a nemohou též býti přeneseny na druhou pojišťovnu (úrazovku).

Jest ovšem pravda, že bude třeba organisaci i pojistnou techniku Pokladnice doplniti a zdokonaliti hledě na nastalé poměry drahotní a sociální úkoly nové doby jako se to děje v českých zemích, avšak tato úprava může snadno býti provedena v rámci této Pokladnice.

Z těchto důvodů bude dalším úkolem pana ministra zemědělství, do jehož působnosti Pokladnice náleží dle dosavadních zákonů, aby po dohodě s ministrem sociální péče tuto pojišťovnu pro zemědělské dělnictvo dále vybudoval.

Na základě všech těchto důvodů navrhují podepsaní:

1. Aby vláda povolila na zřízení Slovenské Pokladnice pre hospodárských robotníkov v rozpočtu ministerstva zemědělství pro letošní rok částku 50.000 K a pro příští rok částku 150.000 K jako státní příspěvek pro tuto pojišťovnu.

2.Aby vláda povolila pro tuto Pokladnici pro počátek její působnosti K 500.000 jako bezúročnou zápůjčku na vyplácení běžných rent do této doby, než bude zavedeno řádné finanční hospodářství její, zejména než shromáždí se již splatné premie a získají se příslušné fondy z ústředí budapešťského.

3. Aby ministr zemědělství v dohodě s ministrem sociální péče postaral se o další vybudování tohoto úrazového pojišťování zemědělského dělnictva s plným zřetelem na úpravu v českých zemích a na zvláštní potřeby slovenského dělnictva zemědělského.

Návrh tento budiž postoupen výboru sociálně politickému.

V Praze dne 2. prosince 1919.

Dr. Pavel Blaho,

Josef Branecký, Dr. Halla, Imrich Parák, Dr. Jan Vanovič, Jar. Rychtera, Frant. Kroiher, Hyrš, Fr. Mašata, F. Hybš, Dr. Lud. Medvecký, Jan Kliešek, Jan Duchaj, Děvečka, v. Čobrda, Dr Kmeťko, Dr. Juriga, Viliam Paulíny, Dr. Milan Ivanka, Jur. Janoška, Dr. Hodža, Dra. Al. Kolísek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP