Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 2003.

Návrh

člena Národního shromáždění Dra Ant. Uhlíře a soudruhů,

aby vláda poskytla odborně kvalifikovaným vojínům, vracejícím se ze Sibiře, stipendií pro studijní pobyt v některých místech zámořských při návratu.

Návrat našich sibiřských legionářů protáhne se jistě ještě na řadu měsíců a bylo by dobře, kdyby naši inteligentní vojínové mohli tohoto pobytu na Dálném Východě i cesty do vlasti použíti k svému vědeckému i praktickému vzdělání. Sotva kdy se naskytne tak vhodná příležitost, aby celá generace uvědomělých mužů mohla obohatiti se novými vědomostmi a zkušenostmi nejvzdálenějších končin světa přímým osobním pobytem v těchto krajích a těmito přímými poznatky pomáhati pak pokroku naší kultury vlastní. Japonsko, Čína a končiny v tropech, jimiž se značná část transportů našich vojsk bude ubírati, jsou u nás poměrně málo známy. Je v zájmu naší vědy, našeho zemědělství, průmyslu i obchodu, aby padesát tisíc našich legionářů neprojelo těmito kraji bez užitku pro budoucí svůj život a pro myšlenkový a technický vývoj našeho národa a státu vůbec. V sibiřské naší armádě jsou profesoři, lékaři, právníci, inženýři, průmyslníci, vzdělaní zemědělci, bankovní úředníci, obchodníci a pod. Mnohým z nich bylo by vítáno, kdyby na zpáteční cestě do vlasti poznati mohli podrobněji a odborně ten neb onen odbor kulturního nebo hospodářského života cizího nám světa. Jak mnohým věcem by se mohl naučiti na příklad v Japonsku náš vzdělaný obchodník, zemědělec, národohospodář, jak poučná by byla Čína se svojí prastarou agrikulturou. Jsou v našem vojsku profesoři přírodních věd, kteří by s velikým prospěchem shlédli Javu. Několikatýdenní pobyt v místech odborně významných znamenal by pro interesované příslušníky naší sibiřské armády velikou studijní výhodu a také náhradu za leta, kdy byli odtrženi od své vědecké práce. Stejně vědecky by mohli získati naši sibiřští vojínové, vracející se přes Ameriku.

Lodi vezoucí naše vojsko z Vladivostoku do vlasti jedou poblíž Koreje, Japonska, Číny, Indočíny, Siamu, Indie, Ceylonu, Australie, Arabie, Egypta atd. Poněvadž bude vypraveno mnoho lodí s našimi vojáky, nebylo by nijak obtížno, aby aspoň někteří odborníci národohospodářští, vědečtí a jiní zdržeti se mohli za účely studijními nějakou dobu na některém místě podél zpáteční cesty. Kvalifikovaným vojínům v sibířské armádě mělo by včas býti poskytnuto dovolené, kdyby o to zažádali, aby se ve Vladivostoku a v Charbině mohli připravit na studijní cestu v tamějších knihovnách a vědeckých spolcích (ve Vladivostoku zořsk. knihovna, Orientální institut, Charbině Obščestvo orientalista), kde by navázali styky s odborníky ruskými a kde by také obdrželi cenné pokyny a doporučení (podobně i v Sanghaji). Na studijní pobyt budiž poskytováno studijního stipendia, za které by stipendista byl zavázán podávati referát o výsledcích svého studia vládě československé. Právo na stipendium neměli by jenom důstojníci, nýbrž schopní inteligenti vůbec, i když důstojníky nejsou.

Bylo by nutno, aby vláda učinila přiměřená opatření v době nejkratší, proto se doporučuje, aby kulturní výbor připravil podrobnější rozhodnutí do 8 dnů a předložil je ihned plenu Národního shromáždění.

V Praze 11. prosince 1919.

Dr. Ant. Uhlíř,

K. Moudrý, Slavíček, V. Drobný, Buříval, Kopeček, Kvidora, St. K. Neumanm, Dr. Rambousek, Skorkovský, Zeminová, Fr. Pelikán, Dr. Bouček, Dr. Klouda, B. Fišor, Dr. Krejčí, Ing. Záruba-Pfeffermann, Sladký, Tučný, Holejšovský, Stříbrný.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP