Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1999.

Návrh

členů Národního shromáždění Viléma Votruby, Hatláka, Dra Engliše

a soudruhů,

aby město Břeclava zařaděno bylo do lI. stupně aktivních přídavků.

V měsíci září 1919 utvořena byla Velká Břeclava připojením židovské obce břeclavské a Staré Břeclavy a má dnes 15.000 obyvatel.

Břeclava leží těsně na hranících rakouských a podloudný pohraniční obchod, jejž přese všechna opatření nebylo dosud možno zameziti, zaviňuje, že ceny všech životních potřeb v městě tomto jsou mnohem vyšší, nežli v jiných městech, položených dále od hranic, byť obyvatelstvem stejně početných.

Břeclava je důležitý a silně frekventovaný uzel železniční a množství projíždějících cizinců, zejména rakouských Němců, Poláků a polských židů, kteří pro kontrolu pasů musí se v městě zdržet i několik hodin, skupuje vše, co skoupiti se dá. Tím zaviňují nedostatek zboží, zvýšení cen, ke kterému ostatně sami přispívají, platíce ceny tak vysoké, že místní obyvatelstvo s nimi konkurovati nemůže.

Vedle toho jest Břeclava městem se silně vyvinutým průmyslem, jehož dělnictvo také má nesporný vliv na nákup potravin a jejích ceny.

Důvody tyto uznala již železniční správa, přiznavši úředníkům a zřízencům železničním aktivní přídavek II. třídy. Není tedy příčiny, proč by také státní úředníci neměli dostati týž aktivní přídavek.

Z důvodů těch navrhují podepsaní:

Slavné Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Město Břeclava zařaďuje se do II. stupně aktivních přídavků.

Návrh tento přikázán budiž výboru státně - zřízeneckému.

V Praze 11. prosince 1919.

Vilém Votruba, Hatlák, Dr. Engliš,

V. Čipera, Dr. Jar. Brabec, Dr. Jar. Stránský, NoheI, Viková-Kunětická, V. Dyk Dr. Herben, Dr. Matoušek, Dr. Budínský, V. Rebš, Bohumil Fischer, Dr. Adolf Stránský, J. VeseIý, Gustav NavrátiI, Dr. A. Zeman, Ing. Bečka, Kvapil, Dr. Franta, Ing. O. Nekvasil, Dr. SchieszI.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP