Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1996.

Dotaz

člena Národního shromáždění Buřívala a společníků

na ministra spravedlnosti

o porušení zákona ze dne 27. června 1919, č. 372 sb. z. a nař.,

prováděcím nařízením ze dne 1. října 1919, č. 534 sb. z. a nař.

Zákonem ze dne 27. června 1919, č. 372 sb. zák. a nař., bylo vysloveno, že se soudní sluhové a podúředníci, kteří do dne 1. ledna 1919 vykonali zkoušky předepsané pro soudní kancelářské úředníky, totiž buď

I. zkoušku kancelářskou a knihovní, nebo

I. zkoušku kancelářskou, zkoušku pro konceptní pomocníky, nebo

II. zkoušku kancelářskou, jmenují kancelářskými úředníky a zařaďují do hodnostních tříd tímtéž způsobem jako kancelářští oficianti zkoušení.

Při projednávání tohoto zákona měl státně zřízenecký výbor na mysli, aby soudním sluhům a podúředníkům dostalo se práva, jehož za staré rakouské a vojácké vlády neměli, aby jim bylo nahrazeno to, oč jmenovaným systémem za staré vlády byli zkráceni, a proto členové státnězřízeneckého výboru, hlasujíce pro zákon ten, chtěli pomoci těmto stále odstrkovaným soudním zaměstnancům.

Při projednávání řečeného zákona bylo pevným úmyslem členů výboru, aby povýšení dostalo se všem kvalifikovaným soudním sluhům a podúředníkům, a nikoli jen těm, kteří vykonali dvě zkoušky, ježto byli toho mínění, že složení I. zkoušky kancelářské za staré rakouské vlády opravňovalo dosáhnouti místa kancelářského úředníka - a opravňuje ještě dodnes - a byl-li proto takový modus a toto ocenění za vlády rakouské možné, tím spíše musí býti za vlády demokratické. Nemůže býti přece popíráno, že vykonání I. kancelářské zkoušky není průkazem kvalifikace.

Státnězřízenecký výbor nevyloučil ze zařadění do hodnostních tříd ani oficiantů beze zkoušek a proto by bylo nespravedlivo, aby, co jednomu stavu soudních zaměstnanců dává beze zkoušky, druhým, i kdyby to byli jen zřízenci, tuto výhodu odnímal.

Zpráva státnězřízeneckého výboru ze dne 21. května 1919 a dodatek ze dne 25. června 1919 (tisk č. 599) vylučuje pochybnosti o tom, jakého úmyslu byli členové státnězřízeneckého výboru při projednávám tohoto zákona. Vždyť jednáno bylo o úpravě poměrů služebních soudních sluhů a podúředníků kvalifikovaných počtem 154. Vláda sama nečinila námitek proti tomu, aby tento počet došel svého zaslouženého postupu, a nebyl jí ani výpočet výdajů překážkou k uskutečnění zákona.

Tím, že do zákona byla vsunuta slova »jako zkoušení«, nebyl zákon nijak změněn v neprospěch oněch s jednou zkouškou, a státnězřízenecký výbor, přistoupiv na tento doplněk zákona, neměl potuchy o tom, že by změnou tou mělo postiženo býti soudní zřízenectvo pouze s jednou vykonanou zkouškou, že by totiž tito úředníci neměli býti výhody jeho účastni.

Členové státnězřízeneckého výboru, přijavše do navrženého zákona slovíčko »jako zkoušení«, byli toho pevného přesvědčení, že hlasují pro zákon, jenž postaví na roveň dosavadním kancelářským úředníkům všechny kvalifikované soudní sluhy a podúředníky, tedy i ty s jednou zkouškou, a že mají oni, jak jest zákonem o oficiantech ze dne 13. února 1919, č. 89 sb. zák. a nař., podle § 2. odst. 2. stanoveno, právo, žádati o své zařadění buď podle celkové doby služební anebo podle doby, uplynulé od zkoušky, zkrátka voliti výhodnější zařadění pro sebe.

Prováděcí nařízení ze dne 1. října 1919 č. 534 sb. zák. a nař., nevystihlo tudíž pravého úmyslu zákona ze dne 27. června 1919, jde snad pouze o mylný výklad. Ale jak již bylo vylíčeno, nezvratný úmysl budovatelů zákona bylo: připomoci všem kvalifikovaným soudním sluhům a podúředíkům, kteří zaslouží, by poměry jejich byly upraveny nejméně tak, jako kancelářským oficiantům; jde o zřízence s několikaletou dobou služební, lidi pracovité a spolehlivé, a příslušné odvětví státní správy plněním úmyslu zákona zjedná si vděčnost tohoto zaměstnanectva, a samo obdrží pracovníky spolehlivé a dobré, jmenujíc je úředníky.

Bude-li trvati vláda na svém prováděcím nařízení ze dne 1. října 1919, spáše bezpráví na těchto malých zřízencích a poruší bezesporně i zákon ze dne 27. června 1919.

Podepsaní, uvádějíce toto vládě na vědomí, táží se:

Jest vláda ochotna provésti bezodkladně zákon ze dne 27. června 1919, č. 372 sb. zák. a nař., tak, jak byl míněn, totiž aby i soudní sluhové a podúředníci s jednou zkouškou jmenováni byli v tomtéž způsobu jako soudní sluhové a podúředníci s dvěma zkouškami kancelářskými úředníky?

V Praze dne 26. listopadu 1919.

Buříval,

Dr. Krejčí, Sladký, J. Slavíček, V. Drobný, Stříbrný, Holejšovský, Zeminová Fr., Dr. Rambousek, St. K. Neumann, Kvidera, Kopeček, J. Svozil.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP