Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1989.

Návrh

člena Národního shromáždění Bohumila Fischera a soudruhů,

aby odborná škola pro klenotníky, zlatníky, stříbrníky, ryjce,

ciseléry a pasíře v Praze byla zestátněna.

V Praze založena byla roku 1896 odborná pokračovací škola zlatnická, při níž vznikla v školním roce 1901/02 k podnětu obchodní a živnostenské komory a gremia zlatníků otevřením denního oddělení škola odborná, k níž později připojeno oddělení pro hospitanty.

Účelem odborné denní školy, jež má 3 ročníky jest, aby talentovaní příslušníci dotčených živností odborných co nejdokonaleji se vzdělávali v umělých technických odborech a živnostenské praksi.

Návštěva školy jest velmi četná a vykazuje každoročně přírůstek. Ve školním roce 1918/19 bylo zapsáno do denní školy 63 žáků, do oddělení kospitantských 65 žáků a do odborné školy pokračovací 200 žáků, takže úhrnem bylo zapsáno 328 žáků.

Škola tato dosáhla za dobu svého trvání velmi pěkných výsledků a působila velice příznivě na rozvoj, zdokonalení a povznesení příslušných živnostenských oborů. Neustálý přímý styk školy s praksí, jevící se jak v četných radách a informacích, o něž se živnostníci na školu obrací, tak také ve značném počtu žactva dokazuje, že škola vykonává blahodárný vliv na povznesení úrovně domácích živností a průmyslu, který zpracovává drahé kovy, a že tyto obory nezbytně potřebují ústavu řádně vybudovaného a na výši doby stojícího. Poněvadž škola klade hlavní důraz na dokonalou výchovu pro živnostenskou praksi a jest organisačně tak uzpůsobena, aby návštěva její byla osobám v praksi činným co nejpřístupnější, stala se nezbytným činitelem těchto živnostenských oborů, a jest tedy naprosto nutno, aby v nejbližší době byla její existence postátněním zabezpečena, jakož i aby se jí dostalo řádného vypravení a účelných místností.

Potřeba ústavu tohoto jest nad jiné jasně prokázána velikou návštěvou, která každého roku značně stoupá a dříve již číselně byla uvedena, jakož i významem, kterého dosáhla pro příslušná živnostenská odvětví.

Nutnost, umístiti odbornou školu zlatnickou v Praze, jest prokázána velkým rozšířením živnosti zlatnické, klenotnické, stříbrnické atd. v Praze samé a jejím okolí, jakož i tendencí těchto živností, soustřeďovati se ve velkých městech, kteréžto tendence zajisté nyní, kdy Praha se stala hlavním městem československého státu, se ještě silněji uplatňují. V Praze a v předměstích jest více než 250 závodů klenotnických a zlatnických, 52 závodů ryjeckých a ciselérských a 145 pasířských, takže právem lze Prahu označiti za mohutné středisko těchto živností.

Působnosti odborné školy zlatnické dostalo se z mnoha stran čestného uznání, zejména vždy v těch případech, kdy škola zúčastnila se výrobky svých žáků různých výstav. Tak v r. 1906 zúčastnila se rakouské výstavy v Londýně, kdež uspořádána byla její péčí soukromá exposice granátového průmyslu českého, která dosáhla skvělého úspěchu a uznání. V roce 1908 zúčastnila se škola jubilejní výstavy Obch. a živnostenské komory v Praze. V r. 1910 byla uspořádána exposice školy na lovecké výstavě ve Vídni. Téhož roku pak dostalo se škole za účast na výstavě v Buenos Aires zlaté medaile výstavní.

Ministerským nařízením ze dne 22. ledna 1914 č. 36 ř. z. byla denní odborná škola zařaděna mezi živnostenská učiliště, jejichž vysvědčení o odbyté návštěvě s prospěchem nahrazuje podle § 14 a) živnostenského řádu průkaz způsobilosti k nastoupení živnosti řemeslné.

Pokud se pak týče finanční stránky postátnění školy, se upozorňuje, že by snad bylo lze zahájiti jednání s činiteli, kteří dosud na školu pravidelnými příspěvky subvenčními přispívají, aby dosavadní příspěvky své zajistili také pro případ zestátnění.

Vzhledem k vylíčenému významu a působení školy, račiž se Národní shromáždění usnésti, aby odborná škola pro klenotníky, zlatníky, stříbrníky, ryjce, pasíře a ciseléry v Praze s přičleněnou odbornou školou pokračovací a odděleními hospitantskými byla co nejrychleji zestátněna.

Návrh tento budiž přikázán výboru kulturnímu a finančnímu, aby tam byl projednán.

V Praze 10. prosince 1919.

B. Fischer,

Hatlák, Dr. Jar. Brabec, Nohel, Viková-Kunětická, J. Veselý, Dr. Matoušek, Dr. B. Němec, Dr. Scheiner, Dr. Jar. Stránský, Vil. Votruba, Rebš, Dr. Vrat. Černý, A. Sládek, Ing. O. Nekvasil, Dr. Fáček, Dr. Budínský, Vojt. Čipera, Dr. Engliš, Viktor Dyk, K. St. Sokol.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP