Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1986.

Dotaz

člena Národního shromáždění Josefa Tomáška a soudruhů

na ministra pro zásobování lidu

o způsobu zaopatření pšeničné mouky pro samozásobitele

v krajinách horských.

Snahou zásobovacích našich orgánů jest, aby každému občanu dostalo se vedle přídělu mouky chlebové aspoň částečného přídělu mouky pšeničné. K tomu konci snaží se vláda vzhledem k nedostatku pšenice v obvodu státu našeho opatřiti pšenici z ciziny za ceny třeba daleko vyšší. Vláda snaží se, aby pšeničná mouka v aprovisačních rozdělovnách zvláště větších konsumních středisk nechyběla.

Poněvadž hned v době po sklizni dovoz pšenice z ciziny uvázl, disponována byla Státním obilním ústavem i z okresů co do pšenice naprosto pasivních množství pšenice komisionáři hlášená do větších konsumních středisk, takže okresy chudší jsou úplně bez přídělů mouky pšeničné.

Tak ze zastupitelského okresu milevského (kromě zastup. okresu bechyňského) - až na několik málo obcí výhradně žitného, v němž u pšenice pěstované na nepatrné rozloze byla roku letošního naprostá neúroda, bylo oddisponováno do cizích okresů Státním obilním ústavem 700 q pšenice, množství, s kterým jedině při výkupu v tomto okrese mohlo býti počítáno.

Poněvadž Státní obilní ústav postavil se na stanovisko, že do okresů soběstačných nemožno příděly opatřovati odjinud, zůstal okres milevský úplně bez přídělů pšeničné mouky.

Tím ovšem vzbuzeno jest u konsumentů v městě Milevsku i v ostatních obcích téhož okresu krajní roztrpčení nad tím, že jsou považováni v našem státě méněcennějšími než konsumenti usedlí ve větších konsumních střediscích, a namnoze přenáší se roztrpčenost tato i na zemědělce, kteří dodávkové své povinnosti v okresu tomto vzorně plní.

V otázce této nelze přehlédnouti, že v zásobování pšeničnou moukou jsou pravými vyděděnci zemědělci-samozásobitelé v okresích chudších, na př. v okresu milevském, sedleckém, mladovožickém, pacovském atd; neboť tito zemědělci pšenice vůbec nepěstují, avšak také nijakým způsobem jim není dána možnost, aby za to, že na chudých pozemcích do úpadu pracují, státu přebytky obilí ochotně odvádějí, měli nárok aspoň na takové množství pšeničné mouky, kterého se dostane občanu, který nikdy na půdě nepracuje.

Že tento stav nepřispívá k utužení lásky k nynějšímu nařízení a k plnění dodávkové povinnosti, jest na bíledni.

Podepsaní se táží:

Jest pan ministr ochoten v zájmu dokumentování rovnosti všeho občanstva postarati se o stejnoměrné přidělování pšeničné mouky i pro aprovisační rozdělovny v okresích chudších?

Jest ochoten v podobě přídělů vrátiti oddisponované množství pšenice okresu milevskému pasivnímu co do pšenice?

Jest ochoten v zájmu dokumentování rovnosti všeho občanstva umožniti i zemědělcům samozásobitelům okresů chudých, kteří dodávkové povinnosti plní, dosažení pšeničné mouky v množství sebe menším výměnou žita za pšenici?

V Praze dne 10. prosince 1919.

Jos. Tomášek,

Vahala, Jos. Soohtr, Otm. Hrejsa, Měchura, Dr. Velich, F. Hybš, J. Malypetr, Chlebounová Anna, Beran, Špaček J., Babánek, Dr. Horáček, Kypr, Bradáč, Dubický, Mašata, Dr. Kubíček, Hyrš, Slavík, Dr. J. Černý, Vraný, Adolf Prokůpek, Zatloukalová-Coufalová.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP