Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1978.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ................................ 1919

o ochraně zaměstnanců, používajících bezplatného bytu.

§ 1.

Po dobu bytové nouze může zaměstnavatel vypověděti pracovní smlouvu zaměstnanci, který podle smlouvy používá místo mzdy neb jej části bezplatného bytu a pro něhož neplatí zákon o ochraně nájemců (domovníkům, vrátným a pod.) jen z důležitých důvodů se svolením okresního soudu, v jehož obvodu jest byt.

Příčiny takové jsou:

1. chová-li se přes napomenutí zaměstnanec neslušně, urážlivě nebo hrubě k zaměstnavateli neb osobám v domě bydlícím nebo nezabrání-li, aby se tak nechovali členové jeho rodiny;

2. vede-li pohoršlivý nebo nemravný život anebo zanedbává-li byv napomenut po delší dobu konati převzaté práce nebo jinak plniti své povinnosti;

3. nemůže-li konati svěřené práce.

§ 2.

Výpověď lze dáti jen na dobu stanovenou nebo v místě obvyklou pro výpovědi nájemních smluv.

§ 3.

Zaměstnavatel musí učiniti písemně neb protokolárně svůj návrh u okresního soudu v § 1. naznačeného, uvésti v něm vedle označení bytu dobu, po kterou výpověď dává a důvod a nabídnouti jeho osvědčení.

Soud vyslechna při nařízeném roku odpůrce vykonává v nesporném řízení potřebná šetření rozhodně usnesením, zda připouští výpověď a uzná-li na ni, vyřkne, po kterou dobu jest účinnou. Uplynula-li výpovědní lhůta smluvená nebo v místě obvyklá v době, kdy usnesení prohlašuje, určí její účinnost tak, jako by výpověď byla dána v následující výpovědní lhůtě.

Usnesení jest účinným prohlášením při roku nebo bylo-li vydáno po konaném šetření bez nového roku, doručením; doručí se jen na žádost strany nebo nebyla-li přítomna. Do usnesení lze si stěžovati do 8 dnů od prohlášení neb od doručení nepřítomné straně ke sborovému soudu I. stolice; další opravný prostředek se nepřipouští. Vypovězenému náleží při výslechu všechny své námitky uplatniti, jinak jsou vyloučeny.

Usnesení nabyvší právní moci nahrazuje platnou výpověď.

Řízení provede soudce, kterému náleží jinak rozhodovati ve sporech toho druhu. O útratách rozhodne podle zásad sporného řízení.

§ 4.

Jsou-li tu jiné důvody, které z viny zaměstnancovy opravňují zrušiti před časem námezdní poměr, jest volno zaměstnavateli domáhati se okamžitého jeho zrušení a vyklizení bytu i mimo období v § 2. stanovené.

§ 5.

Protokoly a podání podléhají poplatkům určeným pro sporné řízení; z usnesení zaplatiti jest poplatek rovnající se polovičnímu rozsudečnému, které by podle hodnoty předmětu bylo zaplatiti.

§ 6.

Tato ustanovení se nevztahují na veřejné zřízence, kteří mají bezplatný služební byt a byli služebně přeloženi nebo do výslužby dáni.

§ 7.

Zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1920 a nastupuje místo nařízení ze dne 24. dubna 1919, č. 223 sb. zák. a nař.

Vláda se zmocňuje, aby nařízením vyhlásila, kdy pozbude platnosti. Po dobu jeho působnosti obmezena jest vypověditelnost poměru podle zákona o domovnickém poměru.

§ 8.

Zákon tento provésti náleží ministrům spravedlnosti a sociální péče.

Důvodová zpráva.

Nařízení ze dne 24. dubna 1919, č. 223 sb. zák. a nař., kterým bylo obmezeno zrušení námezdního poměru, s kterým bylo spojeno místo mzdy nebo její části užívání bytu, pozbude platnosti dnem 31. prosince 1919. Poměry se dosud tak nezlepšily, aby odpadla příčina, pro kterou bylo nařízení vydáno. Poněvadž pak návrhem současně podaným upravují se vůbec poměry domovníků, kteří tvoří největší část takových zaměstnanců, doporučuje se na dobu mimořádných poměrů také zákonem upraviti výminečná ustanovení na dále.

Celkem byly udrženy zásady shora uvedeného nařízení. Pouze spojeno bylo svolení k výpovědi s vypovědí samou, tak že ji nahrazuje usnesení ji připouštějící.

I pro osoby v zemědělských podnicích zaměstnané třeba jest podobné ochrany a proto v tomto bodu bylo nařízení změněno. Co do řízení bylo přizpůsobeno osnově zákona na ochranu nájemců.

Formelní návrh: Osnova buď přikázána sociálně-politickému výboru. Poněvadž nařízení ze dne 24. dubna 1919, č. 223 sb. zák. a nař., pozbývá dnem 31. prosince t. r. účinnosti, žádá se, aby byla do osmi dnů projednána a do plena dána.

V Praze, 4. prosince 1919.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Veselý v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP