Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1964.

Dotaz

člena Národního shromáždění Frant. Kroihera a soudruhů

k ministru zásobování

o přispívání a vymáhání kontingentů obilí v okr. českokrumlovském.

O letošní sklizni byly rozšířeny klamné naděje, jako o sklizni rekordní a proto byly vypsány kontigenty dodávek obilí, které znamenají naprostou nemožnost, dodati je a jsou proto v mnohých okresech příčinou oprávněného zoufalství rolnictva. Tato nálada jest ještě zhoršována bezohledným postupem politických úřadů, které si místy počínají hůře než za války v Rakousku. K takovým patří politická správa v Č. Krumlově. Z mnohých případů kterými tamní okresní pol. správa dráždí a chikanuje rolnictvo, uvádíme nejkřiklavější případy:

1. Rolníku Karlu Blažkovi v Netřebicích č. 2., bylo dne 9 září nařízeno, aby ze svého 10 ha velkého hospodářství dodal 1200 kg pšenice, 1400 kg žita a 300 kg ječmene. Požádal dr. Šmirousem advokátem v Č. Krumlově, o snížení dávky a prodloužení lhůty dodací, poněvadž měl motor porouchaný. Bez vyřízení žádosti dostavil se v říjnu tajemník okr. správy politické Hozák s vojskem, přerušili dobývání brambor a poručili okamžitý výmlat. Náhodou téhož dne přijel strojník s opraveným cylindrem a upravil motor. Vojsko si při mlácení počínalo hrubě, desátník Černý dokonce poručil hospodáře Karla Blažka, jenž byl při spouštění stroje zraněn, svázati, čemuž však četař Šalamoun nepřipustil. Výsledek nuceného výmlatu potvrdil správnost údajů p Blažka, neboť bylo vymláceno pšenice 367 kg, žita 1640 kg a ječmene 251 kg. Před tím bylo mláceno pouze pro podzimní osev. Veškerá úroda tedy daleko nedosahovala předepsaného kontingentu. K mlácení byli povoláni hospodářovi dělníci a čeleď, jimž byla bez jeho vědomí placena mzda zvláštní, takže výlohy mlatu mu byly oznámeny částkou 1050 korun ! Pro posouzení nepřiměřenosti kontingentu budiž uvedeno, že p. Karel Blažek měl v roce 1918 1919 oseto pšenici 54 ary, žitem 2 ha 45 arů, ječmenem 44 arů ! Hospodáři bylo ponecháno 170 kg pšenice a 50 kg žita, ač v době nuceného výmlatu neměl vše zaseto.

P. Františku Matějkovi, rolníku v Prostředních Svincích, jenž měl oseto pšenicí 2 ha 24 arů, žitem 5 ha 24 arů, ječmenem 1 ha 71 arů, bylo nařízeno dodati 4.600 kg pšenice, 2700 kg žita a 700 kg ječmene. Při nuceném výmlatu bylo namláceno 2750 kg pšenice, 1540 kg žita a 900 kg ječmene, z čehož bylo odebráno 2600 kg pšenice, 4540 kg žita a 700 kg ječmene. Pro potřebu rovné slámy na povřísla bylo hospodáři ponecháno něco žita s odhadem, že obsahuje 500 kg zrna, obsahovalo však pouze 400 kg. Hospodáři pro osmičlennou domácnost bylo ponecháno 400 kg žita a 150 kg pšenice. Výlohy mlatu byly počítány 1823.33 kor.

Okres českokrumlovský dodával vždy podle nejvyšší možnosti, k republice přihlásil se i v německých vesnických obcích s loyálností, které nebylo u všech úředníků okr. správy politické zejména u referenta zásobovacího dr. Hudra, takže bezohledný a neodůvodněný postup proti rolnictvu zdá se býti namířen, aby se občanstvu znechutily nové řády.

V mnohých okresích, jež byly, pokud se týká produkce obilní, již za normálních mírových dob pasivní, předpisují se dodávky rolníkům, jejichž sklizeň daleko nestačí na osev a výživu jejich rodin, čeledi a dělnictva. Kdyby museli dodávky splniti, byli by v krátké době odkázáni na veřejnou aprovisaci. Bylo by ještě nerozumno, aby pasivní zemědělci byli nuceni vyhověti předepsaným dodávkám, když nejsou k tomu podle platných nařízení povinni, a když by potom sami museli trpěli hlad, neboť veřejné zásobování lidu venkovského jest úplně neproveditelné a nedostatečné. Jest také škoda času a nákladu na rozvrhování těchto dodávek na pasivní zemědělce a pasivní okresy.

Proto táží se podepsaní:

1. Je p. ministr zásobování ochoten vyšetřiti nestranné činnost zásobovacího referátu u okr. politické správy v Čes. Krumlově výslechem zúčastněných stran a naříditi vrácení nutné kvoty k výživě rodin uvedených hospodářů?

2. Jest ochoten zprostiti dotčené hospodáře nákladu neospravedlněného výmlatu?

3. Jest ochoten naříditi okresním politickým správám, nebo okresním obilním úřadům, aby nechikanovali pasivních zemědělců ukládáním dodávek obilí a bramborů?

V Praze 4. prosince 1919.

Kroiher,

Dr. Černý Josef, Dr. Velich, Kypr, Hyrš, Otm. Hrejsa, J. Smrtka, Vacula, Hübner, Chlebounová, Slavik Ant., Frant. Hybš, Šáda, Donát, J. Dubický, J. Sechtr, Jonáš, Okleštěk, Malík, Vahala, Měchura, J. Vraný.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP