Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1950.

Návrh

členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka, Dra Jar. Budínského,

Vil. Votruby a soudruhů,

aby byla zřízena řemeslnická škola v Uh. Brodě na Moravě.

Navrhovatelé oznamují:

Ve schůzi obecního zastupitelstva král. města Uh. Brodu dne 13. března 1919 byl přijat resoluční návrh tohoto znění:

Obecní zastupitelstvo projevuje zásadní souhlas se zřízením řemeslnické školy v Uh. Brodě a zmocňuje obecní radu, aby zahájila jednání s příslušnými činiteli a, pokud by šlo o závazky k plnění hmotných povinností se strany obce, aby příslušné návrhy předložila obecnímu zastupitelstvu.

Popud k přijatému návrhu vyšel přímo z kruhů živnostenských. Živnostnictvo na veřejné schůzi dne 9. března t. r. svolané okresní jednotou živnostenských společenstev polit. okresu uh. brodského, manifestovalo pro školu řemeslnickou a potřebu její pro povznesení stavu živnostenského odůvodnilo. Obecní zastupitelstvo, stotožňujíc se s tužbami živnostnictva, přijalo pak jednomyslně návrh výše uvedený.

Město Uh. Brod hraničí přímo s bývalým uherským Slovenskem, s nímž udržovalo od pradávna úzké styky hospodářské všech odvětví. Zrušením nepřirozených hranic říšských styky tyto byly utuženy a splývají takřka v jeden celek. Jest proto přirozeno, že v odvětví živnostenském vládami uherskými zanedbávané Slovensko touží po prohloubení odborných vědomostí a že zdroje odborného vzdělání hledati bude v pohraničních městech, v nichž malý průmysl a živnosti jsou soustředěny. Jako v městě samém, tak také i v pol. okresu uh. brodském a v sousedním Slovensku jest třeba, aby dorost živnostenský theoretickým a praktickým cvičením ve školních dílnách školy řemeslnické osvojil si ty vědomosti a zručnosti, kterých je třeba jako přípravy k řádnému vyučení některé řemeslné živnosti neb některému živnostenskému zaměstnání. Město Uh. Brod jest sídlem politické správy okresní, leží na dráze z Brna do Vlárského Průsmyku, má tudíž pohodlné spojení se všemi čelnějšími městy a městečky okresními a se Slovenskem.

V městě a pol. okresu jest 20 společenstev živnostenských, z nichž 11 má sídlo své v Uh. Brodě. Zastoupena jsou v okrese řemesla všech odvětví: truhláři (49), zámečníci (28), klempíři (11), stavebníci (36), cementáři (7), mlynáři (112), kováři (125), koláři (22), bednáři (16), soustružníci (7), hodináři (6), kameníci (3), kamnáři (5), soukeníci (75), krejčí (142), kloboučníci (3), obuvníci (192), barvíři (10), čalouníci (15), kožišníci (8), papučáři (83), koželuzi (8), malíři pokojů a natěrači (17), knihaři (6), pekaři (38), řezníci (49). V menším počtu jsou v okrese zastoupeni ještě dýmkaři, rytci skla, štětkáři, košíkáři, hřebenáři, provazníci, mydláři a hrnčíři.

Při řemesle zaměstnáno jest té doby 271 učňů, při čemž nutno uvážiti, že válka měla v zápětí omezení činnosti mnohých řemesel, v dobách předválečných zkvétajících, a že těžké vyživovací poměry znemožňují mnohým mistrům držeti učně, ač jich potřebují. V městě jest 6 třídní obecná škola chlapecká a zemská vyšší reálka. Pro dorost živnostenský s úspěchem dosud působila průmyslová škola pokračovací, která ovšem nemůže učňům poskytnouti praktického výcviku a po stránce teoretické naráží na hojné obtíže, když ne všichni učni jsou dostatečně připraveni ze školy obecné pro látku v této škole probíranou.

Má-li stav živnostenský se povznésti, má-li s výsledkem čeliti soutěži velkého průmyslu a uhájiti postavení, jaké mu ve státě právem přísluší, potřebuje nezbytně dorost jeho přípravy, které mu může poskytnouti jedině škola řemeslnická, jíž v celém širém kraji jihovýchodní Moravy dosud není.

Z důvodů těchto, jakož i proto, že městská rada a obecní zastupitelstvo města Uh. Brodu hodlají pro zřízení školy přinésti všecky potřebné oběti, navrhují podepsaní, zříditi školu řemeslnickou se sídlem v Uh. Brodě.

Ve směru formálním žádá se, aby návrh tento přikázán byl kulturnímu výboru Národního shromáždění.

Vlad. Hatlák, Dr. Jar. Budínský, Vil. Votruba,

Dr. Vaněk, Dr. Jar. Brabec, A. Sládek, Dr. Matoušek, Viktor Dyk, Dr. Franta, Ing. O. Nekvasil, Dr. Lukavský, Dr. Fáček, Dr. Jar. Stránský, V. Rebš, B. Král, Dr. Weyer, Dr. Herben, Viková-Kunětická, Dr. Syllaba, K. St. Sokol, Ing. Boh. Bečka, Dr. Rašín, Dr. Mareš, Mattuš, B. Fischer, Sís.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP