Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1946.

Odpověď

ministra vnitra

na dotaz člena Národního shromáždění Buřívala a spol. (č. t. 1753)

o rozmnožení četnických stanovišť.

Na hořejší dotaz kladu si za čest takto odpověděti:

Z obsahu dotazu jest patrno, že pánům tazatelům, ač toho výslovně neuvádějí, jde o poměry v Čechách.

Stav četnictva v Čechách nebyl od převratu zvýšen. Skutečný počet četnického mužstva byl ovšem v době převratu menší než nyní, ježto značné části četnictva bylo tehdy používáno k rozličným službám válečným, ze kterých se teprv po převratu postupně vracelo. Těmito četníky z pole se vrátivšími, pak četníky, kteří jsou nyní zdejšími státními občany, ale před převratem sloužili v jiných zemích bývalého mocnářství a od nás převzati býti musili, a konečně přijímáním nových žadatelů bylo umožněno, že zřízeny byly některé nové četnické stanice a že některé již trvající stanice byly doplněny. Opatření tato byla z největší části již dnem 1. listopadu 1919 provedena a byla při nich vedena politická správa jen zřeteli na veřejnou bezpečnost.

Proti mínění v dotaze projevenému, že bezpečnostní poměry na venkově k opatřením takovým příčiny nezavdávají, musím totiž prohlásiti, že veřejnou bezpečnost vůbec a na venkově zvláště na ten čas nelze nazvati uspokojivou. Nejen denní tisk, přinášející zprávy o nejrůznějších deliktech, nýbrž i hojné žádosti obecních úřadů o povolení nových četnických stanic nebo o dovolení, aby obecní strážníci směli nositi střelnou zbraň a konečně i stížnosti zájemníků jsou toho dokladem.

Jakkoliv skutečný stav četnictva v Čechách jest vzhledem k těmto poměrům příliš nízký, neodpovídá daleko skutečné potřebě a nedosahuje ani dnes ještě stavu systemisovaného, vyhovuje zemská politická správa která podle § 16. zákona o četnictvu a podle § 12. organ. ustanovení pro četnictvo o stanovišti a síle jednotlivých četnických stanic v dohodě se zemským četnickým velitelstvím rozhodovati povolána jest - žádostem o zřízení nových četnických stanic jen v nejnaléhavějších případech, šetříc při tom co nejúzkostlivěji financí státních. Před povolením nové stanice koná zemská správa politická důkladné šetření, dotazujíc se vždy okresních správ politických a, pokud o zřízení stanice nežádá sama obec, také obecních úřadů. Také zesílení četnické stanice je vždy předmětem bedlivého šetření.

Z toho, co jsem uvedl, je patrno, že četnictvo v Čechách za republiky rozmnoženo nebylo a že zřizování nových stanic se děje jen v případech naprosto nutných.

V Praze 26. listopadu 1919.

Ministr vnitra:

Švehla v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP