Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1945.

Odpověď

ministra vnitra

na dotaz člena Národního shromáždění Josefa Hyrše a soudruhů

(čís. tisku 1674)

o zabavení plakátů okresní správou politickou v Německém Brodě.

Plakát "Pěstitelům bramborů na Českomoravské vysočině", vydaný Výkonným výborem delegátů "Svazu pěstitelů zemáků" a tištěný v knihtiskárně Karla Hofrychtra v Německém Brodě, zabavila okresní správa politická v Německém Brodě, poněvadž shledala skutkovou podstatu § 300 tr. zákona v těchto místech:

"Komisionáři pro dodávku jmenováni byli opět známí karabáčníci a nepřátelé venkovského lidu - oblíbenci tohoto ministerstva".

"Organisovaní pěstitelé svými důvěrníky prohlašuji, že všemi prostředky chtějí pracovati k rádnému zásobení brambory v československé republice, nepřipustí však, aby jim byl vnucován způsob dodávek, nesoucí pečeť nevolnictví a otroctví. Prostřednictvím orgánů německo-židovských, v dobré paměti zachovaných to karabáčníků venkova, pěstitelé dodávati nebudou a prohlašují každého za zrádce stavovské organisace, kdo příkazem tímto se říditi nebude.

Systém dodávek státním obilním ústavem neuznávají a jsou ochotni za každé kontroly dodávati jen dle návrhu Svazu pěstitelů zemáků.

Organisovaní pěstitelé započnou s dodávkou dle pokynu Svazu z Českomoravské vysočiny dne 6. října 1919, sledujíce tím prospěch i všeho konsumu v Čechách".

"Pěstitelé se zavazují v každé obci dbáti příkazu důvěrníků".

Podle nálezu ze dne 2.října 1919, č. Pr 9/2, shledal krajský soud v Kutné Hoře k návrhu státního zastupitelství v uvedených místech skutkovou povahu přečinu proti veřejnému pokoji a řádu zlehčováním nařízení úředních a pobuřováním proti státním úřadům a jednotlivým orgánům vlády, v § 300 tr. z. naznačeného.

Jmenovaný soud schválil zabavení uvedeného tiskopisu podle § 489 tr. ř., zapověděl podle § 493 tr. ř. dále jej rozšiřovati a podle § 17. tisk. zákona nařídil zmařiti zabavené výtisky.

Z uvedeného je patrno, že byl postup okresní správy politické v Německém Brodě zákonný a že nezavdává příčiny k pochybnostem o nestrannosti tohoto úřadu.

Pokud pak se týče dotazu, zdali mně známo, že mnohé okresní politické správy vystupují proti organisačním snahám venkova, žádám, aby mně oznámeny byly konkretní případy, abych je mohl vyšetřiti.

Dotaz sám dotýká se této věci jen zcela všeobecně, aniž byl doložen fakty.

V Praze 25. listopadu 1919.

Ministr vnitra:

Švehla v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP