Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1938.

Dotaz

členů Národního shromáždění B. Bezděka, A. Čuříka,

V. Sedláčka, dra Dolanského, Rýpara a soudruhů

na ministra národní obrany,

zda jest mu znám postup při pensionování vojenských kněží.

Dopisem ministerstva národní obrany č. 6296 N. O./III. 18. z 18. listopadu 1919 byl československy superior Msgre dr. Josef Bombera v Brně dán do výslužby pro redukci vojenského duchovenstva. Podobné dopisy obdrželo ještě 14 vojenských kněží.

Šlo-li by o skutečnou redukci, bylo by věcí samozřejmou, že služebně nejstarší musí ustoupiti a jíti do výslužby. V tomto případě však má se věc poněkud jinak. 15 aktivních, poměrně mladých vojenských duchovních se posílá do nucené pense a 23 civilních kněží (9 ze Slovenska a 14 z Čech a Moravy) se povolává z civilní duchovní správy a aktivují se, ačkoliv jest jim při jejich mládí snadno možno se uplatniti v civilní duchovní správě a zde též si existenci zajistiti. Oněch 15 dostává výzvu, aby okamžitě zažádali o pensionování, při čemž jim generálním superiorátem hlavně superiorem Knapem jest slibováno, aby se jen s pensionováním smířili, jelikož se jim dá plná pense podle nové úpravy platů důstojnických. Ve skutečnosti však žádný z oněch postižených nemá vyslouženo, většinou mají 19, 20, 21 a jen dva 25 služebních roků effektivních. Všichni tito kněží jsou odsouzeni k nečinnosti, ač by ještě mohli a chtěli působiti. Peněžité výdaje s touto akcí spojené (jde o dvoje vydání) jsou jistě a bezdůvodně ke škodě republiky.

Proslýchá se, že 15 duchovních dáno bylo proto do pense, aby superior Knap, jeden z nejmladších superiorů, jsoucí teprve několik měsíců v této hodnosti, nuceným pensionováním všech služebně starších kolegů se ocitl v popředí vojenských duchovních a jako první měl volnou cestu k dosažení místa generálního superiora.

Pensionování bylo sice provedeno komisí, složenou z jednoho štábního důstojníka a asi čtyř vojenských kněží, ale tito kněží byli jen vykonavateli vůle generálního superiorátu. »Měli vyhlédnuté oběti jen doraziti«, jak se jeden z členů komise vyjádřil.

Jest nutno a spravedlivo přihlížeti k tomu, jak se mnozí z duchovních také chovali za války, aby jim nebylo za dobré služby národu křivděno násilným pensionováním.

Superior dr. Bombera v Brně byl vždy věrným Čechem. V době světové války při doplňovacích zkouškách na kadetní škole v Králově Poli chránil sta českých studentů, roku 1915 byl ve vyšetřování, jelikož nevyvěsil prapor na oslavu vítězství u Přemyšlu a Lvova, roku 1918 byl udán ve Vídni, »daß er die ganze Schule tschechisiere«. Následovala nová dlouhá vyšetřování. Utrpení jeho vzrostlo, když jeho synovec Jindřich Bombera, aktivní rakouský důstojník, vstoupil do legií v Rusku a jen převratem státním byl zachráněn před rakouskou justicí. Při převratu se činně účastnil spolupráce a platné služby národu prokázal, což brněnská veřejnost, hlavně kruhy vojenské, mají v dobré paměti. Za to má býti dán předčasně do pense a s ním 14 zasloužilých kolegů, aby nestáli v cestě jinému!

Podepsaní se táží:

Jest panu ministru národní obrany znám postup vojenských úřadů při pensionování vojenských kněží? Jest takový postup vůbec správný?

Co hodlá pan ministr učiniti, aby toto křiklavé bezpráví a mrhám peněz poplatnictva bylo zamezeno, když dosavadní z pensionovaných mohou a chtějí službu konati, jsou výtečně kvalifikováni a fysicky zdatní?

V Praze dne 2. prosince 1919.

B. Bezděk, A. Čuřík, V. Sedláček, dr. Dolanský, J. Rýpar,

Dr. Stojan, Šolle, Jan Jílek, Čapka, Dr. Kmeťko, Dr. Buday, F. Šabata, V. Myslivec, Ševčík, A. Kaderka, Fr. Mlčoch, Šamalík, Kadlčák, Dr. Novotný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP