Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1935.

Dotaz

členů Národního shromáždění Františka Petrovického,

B. Fischera, V. Rebše, A. Sládka, V. Hatláka, V. Votruby

a soudruhů

na ministry vnitra

a pro sociální péči

o násilnickém zabrání bytu "společným bytovým úřadem" v Nymburce.

František Brixi, byte m v Dolních Počernicích, koupil v říjnu 1917 domek čp. 704 v Nymburce. Vrátiv se z vojny domů mínil v řečeném domku provozovati svou předválečnou živnost: pražiti kávu a péci oplatky. Z té příčiny dal dosavadnímu nájemci domku Frant. Vrtkovi, revidentu dráhy výpověď, jejíž důvody okresní soud v Nymburce uznal na základě § 5. nař. min. z 9. února 1919 č. 62 sb., že pronajímatel předmětu nájemníka nutně sám pro sebe potřebuje a že by utrpěl újmu značnější, nežli nájemník, kdyby smlouva nájemní zůstala v platnosti. Nájemník se vystěhoval. Majetník domku činil ihned přípravy k nastěhování se svojí rodinou, (žena a tři děti) a k zařízení dílny i bytu. Domek má tři pokoje a kuchyň.

1. srpna učinil disposici na přestěhování dnem 5. srpna. Avšak v pondělí dne 4. srpna o 5. hod. ráno nastěhoval mu do jeho bytu "společný bytový úřad" v Nymburce za asistence velkého zástupu lidu, křiku a vyhrožování dvě rodiny, ač je možno, aby jen jediná rodina v bytě obývala. Poškozený činil proti tomuto "teroru" kroky jak u okresní, tak i zemské politické správy. Ty ani neodpověděly. Dopsal ministerstvu pro sociální péči, jež odmítlo kompetenci a poradilo stěžovateli, aby se obrátil na okresní politickou správu v Karlíně (podle nynějšího jeho bydliště) o podporu v nezaměstnanosti.

Ježto do dnešní chvíle ani nájemné jemu není placeno a jest mu znemožněno, aby se stal samostatným, obrátil se 12. září t. r. s prosbou na kancelář presidentovu, jež jemu vlídně oznámila, že postoupena byla jeho stížnost s doklady ministerstvu pro sociální péči.

To do dnes neodpovědělo, ač mu musí býti ze spisů známo zoufalé postavení stěžovatelovo, jenž má churavou ženu a starost o 3 nezaopatřené dítky.

Proto podepsaní táží se obou pp. ministrů:

Je jim tato trapná věc bytová známa?

Jsou ochotni ji dáti vyšetřiti?

Jsou ochotni po řádném vyšetření zjednati nápravu?

V Praze dne 2. prosince 1919.

Frant. Petrovický, B. Fischer, V. Rebš, A. Sládek, V. Hatlák, V. Votruba,

Jaromír Špaček, Dr. Fáček, Dr. Matoušek, J. Veselý, V. Čipera, Dr. B. Němec, Dr. Franta, Dr. J. Stránský, Dr. Schieszl, Dr. Lukavský, Matuš, Dr. Vrat. Černý, Viková-Kunětická, G. Navrátil, Kvapil, Král, Al. Jirásek, K. St. Sokol, Dr. Mareš.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP