Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1932.

Návrh

členů Národního shromáždění Dra Gustava Heidlera a soudruhů,

na reorganisaci státního zástavního úřadu v Praze.

Zástavní a půjčovní úřad v Praze, který byl založen, aby chránil chudiny od vykořistění a aby jí pomáhal levnými, okamžitými půjčkami v peněžní tísni, jest ve své činnosti ohrožen finanční katastrofou.

Roční ztráty v posledních třech letech vyčerpávají jeho fond, tak že v krátké době několika měsíců bude fond spotřebován a úřadu, bude nemožno konati úkol, který mu byl při jeho založení roku 1747 přikázán. Lid bude vehnán do rukou nesvědomitých věřitelů a obírán o poslední svůj majetek.

Až do roku 1915/16 byla zachována rovnováha mezi potřebou a úhradou tím, že úroková míra z půjček na zástavy byla zvýšena na 11%, z kterého výnosu platil zástavní úřad režii, pasivní úroky - mnohdy až 8% jakož i daně, které mu byly vládou předpisovány, ač státní vídeňský a zemský brněnský zástavní úřad byl od nich osvobozen.

Drahotními přídavky ke služnému a výslužnému, jakož i stálým stoupáním cen za kancelářské potřeby vznikly roční ztráty, které v roce

1916/17 činily84.654 K
1917/18371.092 K
a za druhé půlletí 1918 253.463 K,

tak že jmění fondu, které 30. června 1916, koncem roku 1915/16, bylo 3,316.779 K 03 h, kleslo do 31. prosince 1918 na 2,607.569 K 50 h.

Kdežto v západních státech evropských věnuje se takovému úřadu a celému zastavárenství největší pozornost, ježto ochrana chudiny před ožebračením tvoří část sociální péče, ponechává se státní zástavní úřad v Praze bez pomoci.

Nelze žádati, aby státní úřad zvýšil poplatky na takovou výši, aby hradil své roční ztráty a tímto způsobem chudinu vyssával.

Stát ručí dle dvorního dekretu ze 26. května 1770 za tento veřejný fond a jest jeho povinností v zájmu chudiny zabrániti jeho shroucení.

Z toho důvodu navrhují podepsaní:

Slavné Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby poskytla státnímu zástavnímu úřadu v Praze k uhrazení rozpočtového schodku a k umožnění jeho zdárné působnosti jako úřadu humánního náležité subvence a úřad sám po účelné reorganisaci zařadila příštím rokem do řádného rozpočtu příslušného resortního ministerstva.

Návrh budiž přikázán výboru sociálně-politickému a finančnímu.

V Praze 27. listopadu 1919.

Dr. G. Heidler,

Skorkovský, Moudrý, Tučný, Sladký, V. Drobný, Laube Rudolf, Pelikán. Dr. Klouda, B. Fischer, Slavíček, Dr. Krejčí, Ing. Záruba-Pfeffermann, Srnec, Freiman, Em. Špatný, Dr. Rambousek, Jan Hrizbyl, Dr. Krouský, J. Svozil, St. K. Neumann, Holejšovský, Kvidera, A. Konečný,


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP