Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1930.

Návrh

členů Národního shromáždění Johanise, Fr. Svobody, Pavlána a soudr.,

aby byl vydán zákon o volebním řádu pro volby do správních

orgánů nemocenských pokladen.

Národní shromáždění, račiž se usnésti o tomto zákoně:

Zákon

ze dne...................................,

kterým se upravuje volební řád pro volby do správních orgánů nemocenských pokladen.

§ 16.

Pokladnu spravuje představenstvo a valná hromada. Kontrolním orgánem je dozorčí výbor.

Valná hromada volí představenstvo okresní pokladny nemocenské z pojištěnců. Volí se na 4 roky, osobně, tajně a podle zásady poměrného zastoupení. Volbu řídí dosavadní představenstvo. Toliko první volbu po zřízení pokladny, jakož i pozdější volby, při níž představenstvo není přítomno, řídí zástupce dozorčího úřadu.

Vystoupí-li člen představenstva z představenstva, nastoupí na jeho místo na zbytek doby náhradník, v pořadí počtu hlasů, které připadly na náhradníky. Při stejném počtu hlasů rozhodne los.

Představenstvo volí ze sebe většinou hlasů starostu a náměstka starostova na dva roky.

Schůze představenstva dlužno napřed včas oznámiti dozorčímu výboru a uvésti denní pořádek.

Představenstvu přísluší veškerá práva a zastupování, vyjímaje věci, které stanovami výslovně jsou vyhrazeny usnesení valné hromady. Zejména má pečovati, aby byla přiměřeně prováděna účinná kontrola nemocných.

§ 17.

Valná hromada skládá se z delegátů, zvolených pojištěnci oprávněnými k hlasování na dobu 4 let. Zvolení delegáti zůstávají v úřadě po uplynutí této doby až budou zvoleni jejich nástupci. Valná hromada musí míti aspoň 30 delegátů.

Členové oprávněni k hlasováni tvoří volební skupiny, jejichž počet a territoriální rozsah stanoví představenstvo vždy při rozepsáni voleb.

Volba je tajná, přímá a provádí se podle zásady poměrného zastoupení osobním odevzdáním hlasů.

Volební právo mají pojištěnci bez rozdílu pohlaví, kteří dokonali 20. rok svého věku a kteří byli členy pokladny prvního dne v měsíci, předcházejícím vypsání volby (rozhodný den), a jsou ještě členy v den, kdy volby jsou rozepsány. Z volebního práva jsou vyloučeni pojištěnci nestále zaměstnáni a ti, kteří jsou ještě členy pokladny podle §u 13. č. 2, dále osoby zbavené volebního práva do obecního zastupitelství.

Každý člen oprávněný k volbě má jeden hlas.

Volitelné jsou osoby, k volbě oprávněné, které překročily 24. rok svého věku. Volitelné nejsou osoby, které jsou vyňaty neb vyloučeny z volebního práva a z volitelnosti do obecního zastupitelstva.

Volba delegátů do valné hromady koná se nejpozději měsíc před valnou hromadou v den, kdy se nepracuje.

Bližší ustanovení o tvoření volebních skupin, rozdělení mandátů na jednotlivé skupiny a o provádění voleb obsahují stanovy.

§ 18.

Pro kontrolu správy pokladny zvolí se na 2 roky dozorčí výbor. Dvě třetiny členů dozorčího výboru náleží skupině zaměstnavatelů, jedna třetina skupině pojištěncův.

Dozorčí výbor jest povolán, dohlížeti k celkovému hospodářství orgány pokladny, zejména k přesnému zachovávání zákona, stanov a jinakých ustanovení, prozkoumávati účetnictví a správu pokladny, zkoumati účetní závěrku a podávati zprávu valné hromadě o tom, co shledal. Odepře-li valná hromada podle této zprávy absolutorium, odstoupí představenstvo z úřadu.

Členové dozorčího výboru mohou se zúčastniti schůzí představenstva s hlasem poradním. Nevyhoví-li představenstvo výtkám dozorčího výboru, jest o tom vyrozuměti dozorčí úřad. Dozorčí výbor může souhlasným usnesením způsobiti svolání valné hromady.

Členy dozorčího výboru připadající na pojištěnce volí valná hromada podle týchž zásad jako se volí členové představenstva. Členy připadající na zaměstnavatele volí podle týchž zásad sami zaměstnavatelé. O způsobu volby obsahují stanovy bližší ustanovení.

Zároveň s členy výboru dozorčího volí zaměstnavatelé podle zásad, jež platí pro volbu členů dozorčího výboru, též členy rozhodčího soudu na ně připadající.

§

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§

Provésti jej ukládá se ministerstvu sociální péče.

Návrh budiž přikázán výboru sociálně-politickému, jemuž budiž uloženo, aby o něm podal zároveň zprávu se zprávou o návrhu členů N. S. Laubeho, Hrizbyla, Tučného, Em. Špatného a soudruhů (čís. tisku 1803).

V Praze 2. prosince 1919.

Johanis, Fr. Svoboda, Pavlán,

Ecksteinová, Kouša, Jirásek Ferd., A. Němec, Zavadil, Hybeš, Kolaříková, Frant. Houser, Filipinský, Skurský, Nádvorník, Němeček, Merta, Hummelhans, Stivín Josef, J. Marek, J. Kříž, Šáda, Novák Ant., Pik.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP