Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1913.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu

a ministra zemědělství

na dotaz člena Národního shromáždění Bartoloměje Krále

a soudruhů (tisk č. 1530)

o ohrožení chovu hovězího dobytka a zásobování měst masem a mlékem.

Od doby politického převratu vedena jest státní správa snahou, by našemu dobytkářství, které za války utrpělo nezměrné ztráty, poskytnuto bylo žádoucí úlevy a tím aby byly získány i podmínky pro zvýšení produkce mléčné.

Proto se provádělo soustavné snižování jatečných kontingentů, které nabylo potěšitelného rozsahu zvláště od měsíce srpna, kdy po zásilkách masa a masných výrobků z dohodových států mohly býti stlačeny kontingenty jatečného skotu o plných 50% dosavadního již sníženého předpisu. Příkladem budiž uvedeno, že Čechy, které odváděly ještě roku 1917 přes 80.000 kusů měsíčně, mají nyní měsíční kontingent okrouhle 11.000 kusů, z kterých se však průměrně dodá jen as 60%. Podobné snížení provedeno i v ostatních zemích. Zatížení toto nelze jistě označiti nesnesitelným. Pokud se týče ochrany dojnic, chrání jich ministerstvo pro zásobování vydáváním ochranných dekretů, odvádí-li producent veškeré přebytky mléka pro přednostní odběratele podle úředních poukazů.

Také v lednu byl vydán zákaz porážeti telata do 6 měsíců, kterýžto zákaz rozšířen v srpnu na podnět, vzešlý z popudu ministerstva zemědělství, vůbec na mladý dobytek ve stáří 2, resp. 21/2 roku. Ochrana dojnic v podnicích, které dodávají mléko pro veřejnou aprovisaci, jest nařízena všeobecnými předpisy o výběru dobytka k účelům jatečním.

Pohříchu maří snahy státní správy po zvelebení chovu dobytka podloudný obchod s dobytkem a masem. Proti podloudnému obchodu vydalo ministerstvo pro zásobování lidu již několikráte přesné pokyny a volá ku spolučinnosti v pronásledování těchto zlořádů vedle orgánů státních a samosprávných i hospodářské rady. Politickým úřadům jest nařízeno, by stíhajíce přestupky podloudného obchodu i porážení dobytka, jakož prodeje masa pod rukou, používaly prakse co nejpřísnější. Přes to nepodařilo se dosud státní správě zlomiti tyto zlořády. Hlavní kořen zla spočívá v nepoměru mezi rekvisičními cenami dobytka a cenami, kterých dosahuje obchod pod rukou. Oběžníkem, v říjnu vydaným, uvedlo ministerstvo pro zásobování lidu dřívější pokyny o stíhání podloudného obchodu všem okresním politickým správám na paměť s vybídnutím, aby zlořádům těm věnovaly zvýšenou pozornost a aby zjištěné přestupky exemplárně trestaly. Při tom byla kontrola rozšířena i na řeznické krámy a hostince; dozorčí orgánové mají podle dat o úředním přídělu dobytka, resp. masa vyšetřovati, pochází-li zboží z úředních přídělů či z obchodu pod rukou, a oznamovati každý podezřelý případ úřadům ke stíhání.

Nelze tajiti pochyby, že se pouhým stíháním zjištěných přestupků nedosáhne úplného ozdravění těchto neblahých poměrů. To může přinésti jen větší nabídka při zvýšené výrobě a podporování dovozu dobytka i masa, v kterémžto posledním směru učiní se vše možné. V zájmu zlepšení výroby masa pomýšlí se též na to, že dojití zakoupeného zmrzlého masa zastaví se porážení jatečného dobytka vůbec, po případě omezí se konsum čerstvého hovězího masa jen na ústavy zdravotní. Dále bude uvažováno o prostředcích, jak usnadniti výměnu dobytka chovatelům, kteří pro veřejnou aprovisaci dodají kus jinak pro ně nepostrádatelný přikázáním kusu jiného, který vzhledem k svému stáří jest od dodávky pro účely jatečného osvobozen.

Vzhledem k příznivému výsledku letošní sklizně, zejména ovsa a ječmene, nebude zamýšleným vývozem ovsa a ječmene zásobování jadrnými krmivy dotčeno tou měrou, že by tím utrpělo dobytkářství újmu, nebo že by tím mohlo býti ohroženo.

Ministerstvo pro zásobování lidu učinilo již opatření, aby pro chov a vykrmování vepřů bylo zemědělcům ponecháno potřebné množství jadrných krmiv z vlastní sklizně a ostatním chovatelům se dostalo dostatečného přídělu.

Dále nutno připomenouti, že navržené uvolnění kukuřice bude míti příznivý vliv na zvelebení chovu a vykrmování vepřového bravu.

Pokud se dotaz týká ministerstva zemědělství toto:

Aby učiněna byla přítrž vybíjení telat a mladého dobytka, od nichž jedině nadíti se může zemědělství znovuvybudování ztenčeného stavu dobytka hovězího, vydáno bylo na námět ministerstva zemědělství vládní nařízení ze dne 26. srpna 1919 č. 491, jímž zakazuje se porážeti telata a mladý dobytek do 2, incl. 21/2 roku.

Ministerstvo zemědělství činí vše možné, aby umožněn byl dovoz dobytka chovného a užitkového do československé republiky. Ve věci této dovoluji si však upozorniti na tu okolnost, že v tomto směru přicházejí v úvahu toliko státy severské, Holandsko a Dánsko, dále Švýcary, Jugoslávie a s části i Rakousko.

V Holandsku, Jugoslavii a v poslední době i v Rakousku rozšířila se však slintavka a kulhavka tou měrou, že musilo býti upuštěno od dovozu chovného a užitkového dobytka z těchto států, takže zbývá jedině Švýcarsko, odkud bude v nejbližších dnech započato s dovážením chovného a užitkového dobytka do československé republiky ve větším počtu.

Nedostatku mléka dalo by se ve větší míře pomoci jedině dovezením většího počtu dojnic, což jest však, hledíc na shora uvedené věci, tou dobou značně znemožněno, nehledě ani k tomu, že vyskytují se značné obtíže při získávání potřebné valuty, event. kompensačního zboží, které se od vývozních států za vývoz krav požaduje.

Pokud jde o jadrná krmiva, lze za to míti, že jich bude z domácí produkce dostatek, takže nebude z domácí produkce dostatek, takže nebude chov a výkrm dobytka nikterak ohrožen, i bude-li se od nás vyvážeti ječmen, slad a oves.

Pokud jde o zrušení rekvisic dobytka, upozorňuji na to, že po dovozu masa z ciziny a po demobilisaci vojska, jež se tou dobou provádí, bude možno v dohledné době učiniti v tomto směru pronikavé změny, o nichž prozatím ještě nelze blíže se vyjádřiti.

V každém případě přinesou však tyto změny veliké ulehčení našemu zemědělství, jelikož pomýšleno jest i na to, v dohledné době uvolniti obchod s chovným a užitkovým dobytkem, což bude právě jen umožněno ulehčením v otázce dodávek dobytka k účelům zásobovacím.

Mohu prohlásiti, že veškerým těmto otázkám věnuji po celou dobu své působnosti jako ministr zemědělství zvýšenou pozornost a že neopominu buď co buď učiniti vše, co jest v dosahu mé působnosti hledě na nerušený vývoz zásobovacích poměrů československé republiky, aby zamezeno bylo dále vybíjeti hovězí dobytek v našem státě.

V Praze 19. listopadu 1919.
Ministr pro zásobování lidu:
Houdek v. r.
Ministr zemědělství:
Prášek v. r



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP