Zasedání Národního shromážděn československého roku 1919.

Tisk 1905.

Dotaz

členů Národního shromáždění F. Petrovického, dra Matouška,

B. Fischera, V. Rebše, Sládka, Hatláka, Votruby a soudruhů

na ministerstvo vnitra

o nepohotovosti a strannickosti okresní politické správy

v Roudnici dne 20. listopadu t. r., kdy dělnictvem, poštvaným

předsedou okresní správní komise I. Benešem, bylo spácháno

násilí proti bezpečnosti těla a majetku tamního živnostnictva

(jako ještě v jiných městech, na př. v Hořicích atd.).

Řečeného dne konalo živnostnictvo schůzi o ochranné akci proti dnešnímu nespravedlivému vládnímu přezírání živnostnictva v otázkách zásobovacích a třídních výhodách, poskytovaných konsumům. Tato schůze byla řádně a v čas ohlášena, do ní pozváni byli legitimní obchodníci a živnostníci se členy svých rodin. Schůze byla stanovena na 10. hodinu dopoledne v místnosti hostince »u Řípu«. V téže chvíli ozvaly se píšťaly zdejších továren na znamení ukončení práce dělnictvem, jež v počtu asi 600 osob dostavilo se před řečený hostinec a žádalo hromadný přístup. Vynutilo si přístup 10 důvěrníků, když se tito zaručili za klid a pořádek. Mezi schůzí byl venku shromážděný dav dělníků štván nenávistnou řečí proti živnostnictvu redaktorem »Rudých proudů« I. Benešem, který jest zároveň předsedou okresní správní komise. Z rozeštvaného takto zástupu vniklo asi 80 lidí do zahrady, sousedící se sálem, kde schůze se konala, lámali se stromů větve a hrozili za pustého řevu účastníkům schůze. Proto pořadatelstvo skončilo raději schůzi v té naději, že nastane klid, avšak shromážděný dav dělnictva se snažil vtrhnouti do sálu, čemuž stěží bylo zabráněno. Venku stojící důvěrník Jaroslav Holaj z Podlusk prohlásil k účastníkům schůze, že lid jest rozezlen tak, že bude zúčastněné lynchovati, a tvrdil, že mají seznam, kdo bude lynchován, a jenom tomu, kdo si jest vědom, že dělnictvu neublížil, bude zaručena osobní bezpečnost, aby se mohl ze schůze odebrati.

Dav, čekající venku, utvořil dlouhou uličku, kterou obsadili s obou stran ti, kteří si již z továren přinesli klacky, hole a železné tyče. U východu stál jeden důvěrník dělnictva, kterému se musel každý ze sálu odcházející hlásiti jménem, načež každé jméno bylo do davu vykřikováno. Na to ti, kteří byli obsadili východ, bili holemi klacky a železnými tyčemi, hlava ne hlava, vycházející účastníky schůze ani ženy nevyjímajíce, takže mnoho účastníků bylo krvavě zraněno a utrpělo též otřes nervů. Pak dav vnikl do místnosti, přinutil hostinského, aby všechny místnosti i sklepy otevřel, a vykradl, co se ukrásti dalo. Při tom byla vyražena okna hostince »u Řípu« a poškozeno též jeviště. Část výtržníků odebrala se do Husovy třídy, kde vydrancovala konfekční obchod Glücknerův, a vnikla po té do hlavní trafiky pana Pokorného, kde si vynutila kuřivo.

Ačkoli místnost, kde schůze se konala, jest vzdálena od okresního hejtmanství a obecního úřadu asi pouhých 300 kroků, ačkoli již v 10 hodin dopoledne táhli demonstranti s holemi a železnými tyčemi k Řípu, a tam 2 hodiny stáli, než došlo k násilnostem, neučinily ani obecní úřad, ani politická správa nejmenších opatření bezpečnostních. Ani jednoho četníka nebylo na místě a zástupce politického úřadu, který byl schůzi přítomen, přes naléhavou žádost nezařídil nic.

Politická správa, která neučinila ani před tím, ani po tom nejmenších bezpečnostních opatření, nařídila, aby hned všechny krámy byly otevřeny a vyvěšeny snížené ceny.

Tomu nemohl ovšem ani jediný obchodník a živnostník vyhověti prostě z toho jednoduchého důvodu, aby jeho obchod nebyl vydrancován.

Druhý den na to o týdenním trhu svolal okresní hejtman dr. Paur schůzi zástupců politických stran, obchodního gremia, živnostenských společenstev, a doznal na dotaz, že tak učinil na podnět dělnických důvěrníků, kteří prohlásili bez obalu, že dělnictvo nebude k tomu klidně přihlížeti, kdyby pachatelé měli býti soudně stiháni.

Když jeden pachatel byl vzat do vyšetřovací vazby, byl důvěrníky dělnictva činěn tlak, aby byl z vazby propuštěn, a jen pevnosti vyšetřujícího soudce lze děkovati, že propuštění nebylo vynuceno.

Letos v lednu, téměř před okny okresního hejtmanství, byli insultováni účastníci agrárního plesu, 30. května t. r. byla rozbita veřejná schůze živnostenská a dne 22. listopadu t. r. na popud hejtmanství musela býti odřeknuta veřejná schůze, ke které přijel člen Národního shromáždění dr. Matoušek, protože se hrozilo novými násilnostmi.

Protože ani obecní ani politická správa není schopna postarati se o tělesnou bezpečnost, bezpečnost majetku a shromažďovací svobodu, a protože hrozí nebezpečí, že výtržnosti se budou opakovati a že násilím bude překáženo tomu, aby pachatelé byli podle zákona potrestáni, činíme dotaz na ministerstvo vnitra:

1. Jsou vládě známy tyto truchlivé a duchu pravé demokratické svobody se příčící násilné události ze dne 20. listopadu t. r., již po třetí se opakující?

2. Ne-li, jest vláda ochotna dáti je rychle a věcně vyšetřiti a podle šetření přísně vinníky dáti potrestati?

3. Jest vláda ochotna, jak jest také ovšem povinna, poškozeným způsobené škody nahraditi?

4. Jest vláda ochotna, jak jest také povinna, učiniti takové opatření, by teror a násilí vůči občanstvu, již 3kráte v roce v Roudnici vyvolané, se neopakovaly?

V Praze dne 25. listopadu 1919.

Petrovický F., dr. Matoušek, B. Fischer, Rebš V., Sládek, Hatlák, Votruba Vil.,

Dr. Herben, Dr. Mareš, Mattuš, Dr. Scheiner, Ing. Bečka, Veselý, Dr. Lukavský, Dr. Schieszl, Dr. Jar. Brabec, Heinrich, Dr. Weyr, Dr. Stránský Ad., Král, Sis, Dr. Fáček, Dr. Engliš, Čipera.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP