Zasedání národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1901.

Dotaz

člena Národního shromáždění F. Zeminové a spol.

na ministra vnitra

o protizákonném rozhodování okresní politické správy

v Sedlčanech a hlavně referenta Jos. Bláhy, okresního

komisaře, ve věci bytové.

V městě Sedlčanech byl pro velký nedostatek bytů zřízen podle čl. 1. zákona z 22. ledna 1919. č. 38. sb. z. a nař. bytový úřad, a starosta provedl ve dnech 16. a 17. srpna 1919 rekvisici bytů. Mimo jiné zabral i krám se zařízením v domě č. p. 79 v Sedlčanech, náležejícím Janu Pejšovi. Pejša podal proti tomu odvolání 15. září t. r., které bylo rozhodnutím okresní správy politické v Sedlčanech ze dne 22. října 1919, č. 35.363 zamítnuto.

Krám byl přidělen Marii Davídkové ze Sedlčan, která se živí připlétáním punčoch a musí se starati o své děcko a svého manžela, který na vojně zdraví úplně ztratil a stal se ke každému zaměstnání neschopným. Davídková prosila o přidělení tohoto krámu z důvodu, že ho bude používati z polovice za byt, ježto dosavadní byt, 1. světnice, může sloužiti spíše za chlév než byt, a z polovice za krám, chtějíc pro obhájení živobytí provozovati obchod s galanterním zbožím. Jan Pejša podal proti přidělení tohoto krámu M. Davídkové odvolání, uváděje, že sám tam obchod provozuje, daň z něho platí a hlavně že ho potřebuje pro jediného svého syna. Toto odvolání bylo mu vráceno s poukazem na § 24. cit. zákona podle kterého politický úřad rozhoduje o podaném odporu s konečnou platností. (V tomto případě 15. září 1919, č. 35.363.).

Mimo to je všeobecně známo v městě, že Jan Pejša žádného obchodu neprovozuje po více než 20 let, daň platí, ale sazbu z neprovozování (3 K), proto, aby povolení ku provozování obchodu podle § 38., který provozoval jeho otec, uchoval pro svého syna, který se však teprve učí asi 3 měsíce v obchodě p. B. Šípka v Sedlčanech.

Jan Pejša má vlastní rozsáhlé hospodářství polní, jest největším rolníkem v Sedlčanech a obchodem se nikdy nezabýval.

Dne 4. listopadu t. r. doručeno mu vyrozumění, aby zabraný krám vyklidil do 10. listopadu t. r. tak, aby se M. Davídková 11. listopadu stěhovati mohla, jinak že bude krám vyklizen nuceně.

Dne 11. listopadu dostavil se obecní starosta do zabraného krámu a zjistil společně s p. Bilinou, polic. komisařem, a Lud. Vystydem, členem bytové komise, že Jan Pejša rozkazu nevyhověl, a proto nařídil měsť. strážníku, aby zjednal dva spolehlivé lidi, a ti aby staré věci z krámu přenesli na půdu téhož domu, kdež jak zjištěno bylo, jest s dostatek místa pro podobné nepotřebné věci.

Mezitím došla na obecní úřad podání od Dr. Hoffmeistra z Prahy, v němž žádá městského úřadu v Sedlčanech za odklad výkonu. Obecní úřad ovšem toto podání zamítl, přes to dostal však vyrozumění od okresní správy politické v Sedlčanech ze dne 12. listopadu 1919, č. 41.290, jímž tato správa vyhovuje žádosti p. J. Pejši až do rozhodnutí o stížnosti podané k správnímu soudu, a i městský strážník dostal od politické okresní správy pokyn, a to písemný, aby ve výkonu u J. Pejši ustal.

Tímto postupem okresní politická správa v Sedlčanech a hlavně referent Jos. Bláha, okresní komisař, neprávem rozhodl, poněvadž podáním stížnosti správnímu soudu, nenabyl stěžovatel práva odkládacího.

Z uvedených důvodů táží se podepsaní:

1. Jsou panu ministru vnitra tato nezákonná rozhodnutí okresní politické správy v Sedlčanech známa?

2. Co hodlá pan ministr vnitra učiniti, aby se podobné uřadování okresního komisaře Bláhy neopakovalo?

3. Jest pan ministr vnitra ochoten, rozhodnutí okresní politické správy v Sedlčanech ze dne 12. listopadu t. r. č. 41.290 zrušiti?

V Praze dne 25. listopadu 1919.

F. Zeminová,

Srnec, J. Svozil, Holejšovský, Dr. Krejčí, Buříval, Dr. Klouda, Pelikán, Emil Špatný, Dr. Rambousek, Tučný, Sladký, A. Konečný. V. Drobný, Kopeček, J. Kvidera, Jan Hrizbyl.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP