Zasedání Národního shromážděn československého roku 1919.

Tisk 1793.

Odpověď

vlády na dotaz člena Národního shromáždění Viktora Dyka a soudruhů (tisk č. 1598). o poměrech v Československé tiskové kanceláři.

Vláda zná nejenom nedostatky zpravodajství Československé tiskové kanceláře, nýbrž také jejich příčiny. Po rozkladu Rakousko - Uherska byla naše zpravodajská ústředna vytvořena z filiálky vídeňské korespondenční kanceláře v Praze a jenom pozvolna mohla býti zdokonalována. Neboť nedostávalo se styků s cizinou a domácí služba byla nesmírně ztížena špatným stavem telegrafní a telefonní sítě. Stesky do vadného zpravodajství Československé tiskové kanceláře jsou tedy oprávněné. Nikoliv však výtky referování stranického. Naopak chyby zaviněny byly jenom přemírou těžkých úkolů, pro které nebylo sil ani technických prostředků.

Že se zpravodajství Československé tiskové kanceláře soustavně zdokonaluje, uznávají zajisté i páni tazatelé. Po schválení mírových smluv nastaly klidnější poměry, je možno vyhledávat i ujednávati pravidelné styky se zahraničními ústřednami telegrafickými, uvolňují se mezistátní telegrafní linky a radiové stanice bezdrátové, do té doby přetížené agendou vojenských a zahraničních úřadů, což všechno má příznivý vliv na zlepšení vývoje tiskového zpravodajství.

Reorganisaci Československé tiskové kanceláře věnuje vláda všechnu možnou péči a nepřehlédne žádného odborného podnětu, nižádné dobře míněné rady. Zvláště budiž zde důraz položen na to, že veškerá reorganisační opatření prováděna jsou teprve po úřadě se zástupci listův a žurnalistických korporací. K rozhodnutí zadati Československou tiskovou kancelář do soukromého podnikán i vedly ministerskou radu zkušenosti, učiněné s dosavadním úředním zpravodajstvím této kanceláře, a studium organisace vynikajících korespondenčních ústředen světových, které jsou takřka vesměs podniky soukromými. Při smluvním jednání o pronájmu Československé tiskové kanceláře zabezpečí si ovšem vláda tolik dohlédacího i rozhodovacího práva, aby zájmy republiky nebyly nikterak ohroženy.

V Praze dne 30. října 1919.

Ministerský předseda:
V. Tusar, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP