Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1760.

Odpověď

ministra zemědělství na dotaz členů Národního shromáždění Fr. Zeminové, J. Svozila a soudruhů (tisk č. 1335), jaké kroky byly podniknuty v otázce úpravy výslužného úřednictva velkostatků v republice Československé.

Požadavek úpravy pensí zemědělských úředníků týká se hlavně úpravy tak zvaných staropensistů, kteří nebyli již pojati do zákona ze dne 16. prosince 1906, č. 1. ř. z. z r. 1907.

Je skutečností, že pensijní požitky této kategorie, pokud byly vyměřeny před válkou a pokud nebyly za války zvýšeny, nevyhovují namnoze dnešním drahotním poměrům. Bývalé zaměstnavatele nelze však donutiti, aby požitky svých dřívějších zaměstnanců, s nimiž v případech, kde velkostatek přešel do druhých rukou, nebyli namnoze ani v žádném vzájemném poměru, zvýšili. Tento spravedlivý požadavek lze jen bývalým zaměstnavatelům doporučiti, což ministerstvo zemědělství opětovně již učinilo a ještě v době nejbližší učiní.

V brzké době lze očekávati pronikavé zlepšení pensijních požitků i mladších zřízenců velkostatků. Ministerstvo sociální péče vypracovalo již novelu k zákonu ze dne 16. prosince 1906, č. 1. ř. z. z r. 1907, jejímž účelem je pronikavé zlepšení poměrů pensionovaných zaměstnanců (úředníků i zřízenců velkostatků).

Pokud se týče případů, v dotaze uvedených, vyšetřilo ministerstvo zemědělství toto: na panství Schönbornově byla bývalému adjunktu panu Zombathovi vyměřena pense podle rozsudku zemského soudu v Praze, částkou 676 K ročně, což vrchní zemský soud potvrdil. Pense tato jest trvání služební doby přiměřena.

Čeněk Přáda (nikoliv Pravda) nebyl sládkem, nýbrž dílovedoucím, kterého sládek v Dolní Lukavici, jakožto jeho představený sám do služby přijal. Když Přáda zemřel, neměl žádných nároků na pensi, a jeho vdově byl dovolen přístup do vdovské a sirotčí pokladny zcela mimořádně.

Paní Marie Straková není vdova po správci, nýbrž vdova po aut. stav. inženýru Václavu Strakovi v Přešticích, který provozoval jako hlavní zaměstnání stavitelství, byl mimo to cejchmistrem, okresním stavitelem a konečně i stavitelem na velkostatku K J. Schönborna. Jeho paní byl přístup do vdovské a sirotčí pokladny povolen zcela mimořádně, ona požívala také pense z okresu.

Případ na panství Brandýs n. Labem týká se vdovy po lesním Waltrovi, Růženy Waltrové. Muž výše uvedené vdovy byl lesním v polesí Hlaveneckém v době, kdy panství patřilo zemřelému arcivévodovi Ludvíku Salvátorovi. Pense byla jí vyměřena ve výši 780 K a byla vyplácena z důchodu statku Brandýs, až do převzetí bývalým císařem Karlem. Nyní vyplácena jest pense pozůstalostní správou; po převratu dokonce v rakouské valutě, takže částka 780 K se zmenšuje podle kursu. Podotýká se, že nynější správa velkostatku nemá žádné viny a spojitosti na vyměření pense výše uvedené vdově, poněvadž velkostatek byl koupen 10. října 1917 a žádných závazků nepřebíral. Pense vypláceny jsou zvláštní, k tomu účelu zřízenou pozůstalostní pokladnou.

Vyšetřováním na panství arcibiskupa olomouckého se zjistilo, že v celém statutu úřednictva aktivního i pensionovaného není adjunkta se 40 služebními lety. Ve statutu zřízenců výslužného již požívajícího, je se 40 služebními lety Ant. Vála, nadhajný v Kelči, s výslužným 1080 K a 30% drahotním přídavkem a Dorazil Jan ve Vyškově s výslužným 819 K a 30% drahotním přídavkem. Podle oznámení správy arcibiskupského statku budou pensijní požitky na tamním panství zvýšeny v nejbližší době o 100%.

Na panství pražského arcibiskupa požívala vdova po purkrabím paní J. Mrázková skutečně výslužného K 800 ročně, k tomu však byl jí povolen drahotní přídavek ve výši 50%.

Řečený přídavek 50% dostávají všichni pensisté arcibiskupského panství, tedy i vdova po zahradníku a vdova po šafáři.

Poměry na waldštýnském panství nemohly býti vyšetřeny, poněvadž scházel podklad a možnost, zavésti vyšetřování.

V Praze 25. října 1919.

Ministr zemědělství:
Prášek v r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP