Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1736.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne .......................................... 1919

o odčinění odsouzení vojenskými soudy.

§ 1.

a) Odsouzenému, jenž byl dříve soudně bezúhonný, poskytne se odčinění odsouzení, napravil-li podle sil škodu činem způsobenou a nebyl-li do určité lhůty opětně odsouzen.

b) Dřívější nebo pozdější odsouzení pro přečin nebo přestupek nepřekáží však odčinění, je-li trestní čin, jenž slouží za základ odsouzení, podle okolností nepatrný a nezakládá-li se na bezectném smýšlení.

c) Odsouzení nelze odčiniti, zní-li rozsudek na přísnější trest, než na jednoroční trest na svobodě, leda že trestní čin náleží ke zločinům vojenského trestního zákona, které jsou skutkovou podstatou obdobny se zločiny podle druhého odstavce §u 6. zákona ze dne 15. listopadu 1867, č. 131 ř. z., neb k těmto zločinům podle druhé části v. tr. z. (zločinům vojenským): §§ 149. až 155.; §§ 159. až 163.; §§ 165. až 169.; § 170., poslední věta, týkající se spoluvinníků; § 171.; § 176., nebylo-li použito ku zprotivení se zbraně smrtící; § 177.; § 179.; §§ 193. až 198.; § 206.; § 218., pokud jde o účastníky spiknutí; § 219.; § 221.; § 227.; §§ 231. až 240; §§ 243. až 257.; § 259.; § 264.; § 265., první případ; §§ 266. až 268.; §§ 271. až 290.; §§ 293. až 297.

§ 2.

odčinění odsouzení se povoluje po uplynutí lhůty:

1. patnáct roků, byl-li odsouzený uznán vinným zločinem, leda že zločin náleží ke zločinům uvedeným v §u 1 c);

2. deset roků pří odsouzení pro zločiny v §u 1 c), neb při odsouzení k trestu vězení šest měsíců převyšujícím;

3. pět roků ve všech ostatních případech.

Lhůta se počíná, jakmile jest trest vykonán, neb milostí prominut.

Čas zadržení v ústavech donucovacích nebuď do lhůty vpočten.

§ 3.

Je-li odsouzení odčiněno, pokládá se odsouzený nadále soudně za osobu bez úhonnou, pokud tomu nepřekáží jiné ještě neodčiněné odsouzení. Odsouzený jest osvobozen od povinnosti, přiznati odsouzení na dotaz před soudem, nebo před jiným úřadem.

Práva třetích osob, jež se zakládají na odsouzení, zůstávají nedotčena.

§ 4.

Odčinění odsouzení buď poznamenáno v trestním spise, na trestním lístku trestního rejstříkového úřadu a v záznamech správních úřadů. - Odčiněné odsouzení nesmí býti pojato do vyhotovení trestního lístku a do vysvědčení bezúhonnosti, ani jakýmkoli jiným způsobem v nich vyznačeno.

Obsahuje-li trestní lístek jen jediné od souzení a nezní-li rozsudek na přísnější trest, než na jednoroční trest na svobodě, nebudiž toto odsouzení, i když nebylo odčiněno, pojato do vyhotovení trestních lístkův a do vysvědčení o bezúhonnosti, uplynulo-li od výkonu trestu, neb od udělení milosti patnáct roků.

§ 5.

O tom, má-li býti odsouzení odčiněno, rozhodne divisní soud, jenž rozhodl ve stolici prvé, neb v jehož obvodě leží brigádní soud, rozhodnuvší jako stolice prvá.

Byl-li někdo odsouzen vojenskými soudy bývalé monarchie rakousko-uherské mimo obvod nynější Československé republiky před 28. říjnem 1918, rozhodne divisní soud, v jehož obvodě jest domovská obec odsouzeného. Není-li tato obec známa, nebo ležela-li včas odsouzení mimo oblast česko slovenského státu, rozhodne divisní soud v Praze.

Vojenský zástupce zařídí o žádosti od souzeného nenápadně potřebná vyhledávání, šetře, pokud možno, cti odsouzeného.

Nabude-li vojenský zástupce z jiného pramene vědomosti o skutečnostech, které bez jakéhokoliv dalšího šetření mohou odůvodniti odčinění odsouzení, navrhne z úřední moci, aby odsouzení bylo odčiněno.

Divisní soud rozhodne v neveřejném sedění ve shromáždění tří důstojníků justičních, z nichž nejvyšší (nejstarší) předsedá, po slyšení vojenského zástupce usnesením.

Má-li soud za to, že škoda nebyla ještě podle sil napravena, oznámí odsouzené osobě před rozhodnutím částku, kterou má ještě nahraditi, a ustanoví lhůtu přiměřenou, aby částka ta byla složena.

Do rozhodnutí jest odsouzenému a vojenskému zástupci vyhrazena stížnost; podána buď do tří dnů a má odkladací účinek (§ 327 v. tr. ř.).

§ 6.

Nejsou-li tu podmínky §§ 1. a 2. může pouze president republiky povoliti odčinění odsouzení.

§ 7.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 8.

Provésti zákon tento ukládá se ministru národní obrany v dohodě s ministry spravedlnosti a vnitra.

Důvodová zpráva.

Zákon ze dne 21. března 1918, č. 108 ř. z. o odčinění odsouzení (změněn zákonem ze dne 10. dubna 1919, č. 208 sb. zák. a nař.) platí pouze pro občanské soudy.

Navržený zákon směřující k tomu, aby osoby odsouzené vojenskými soudy byly na roveň postaveny osobám odsouzeným občanskými soudy, odpovídá slohově úpravě zákona ze dne 21. března 1918.

Co do obsahu byl navržený zákon také přizpůsoben svému vzoru, bylo však nutno míti na zřeteli, že i v některých lehčích případech "vojenských" zločinů, kterýchžto zločinů občanský trestní zákon nezná, sluší připustiti jako u politických deliktů odčinění odsouzení.

Formální návrh:

Osnova tato buď přikázána právnímu výboru, aby podal zprávu do měsíce.

V Praze dne 25. září 1919.

Ministr národní obrany:
V. Klofáč, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP