Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1686.

Dotaz

členů Národního shromáždění Aloise Konečného

a společníků

na ministra pošt a telegrafů

o nejasnostech při provádění zákona o osmihodinné

době pracovní v poštovní službě na Moravě.

Provádění zákona o osmihodinné době pracovní v poštovní službě naráží na mnohé nejasnosti, které v lidu rozněcují nespokojenost.

K doplnění zákona o osmihodinné době pracovní, jenž se hlavně týkal sluhovského personálu, vyšlo několik nařízení ministerstva pošt.

1. Nařízením ministerstva pošt ze dne 7. dubna 1919 č. 10532/II. bylo určeno, že všechny sluhy konající více než 45 hodin týdně služby jest jmenovati venkovskými poštovními sluhy, a to od 1. května 1919.

2. Tímže nařízením bylo dále určeno, že za práci přes 8 hodin denně nutno platiti »přeshodinné«, třeba šlo jen o minuty.

3. Výnosem ze dne 15. března 1919 čís. 1623/II bylo nařízeno, aby co nejdříve byly přepočteny výkony sluhovské u třídních úřadů na 48 hodin týdne a aby podle toho systemisována byla nová místa sluhovská.

Nařízením ze dne 14. června 1919 č. 21319 byla působnost zákona o osmihodinné době pracovní ve službě poštovní, telegrafní a telefonní částečně omezena v tom rozsahu, jak toho vyžaduje provoz. Nařízení toto bylo tak nejasně, že nebylo z něho zřejmo, zda berou se tím zaměstnancům výhody, přiřčené jim již na základě zákona, či ne Ministerské nařízení, třebas na základě rozhodnutí ministerské rady vydané nemůže rušiti zákon a nutno státi na stanovisku, že výhody získané na základě zákona o osmihodinné době pracovní nelze zaměstnancům vzíti a že smysl tohoto nařízení byl jen ten, že poštovní personál nemůže odepříti práci přes 8 hodin, pokud se mu za ni zaplatí a že tedy i na dále měly býti sluhovské výkony přeorganisovány na základě 8hodinné doby pracovní.

Prováděním tohoto nařízení byl vyvolán hotový chaos a vzbuzeno mnoho nespokojenosti. Tak u pošt. ředitelství v Brně bylo na základě tohoto nařízení zcela nesprávně

a) zastaveno jmenování sluhu plně zaměstnaných u venkovských poštovních úřadů s nejméně 45 hod. týdenní práce; mnozí dosud nejsou jmenováni;

b) bylo zastaveno přepracování kmenových listů o výkonech venkovských sluhů na základě 48 hodin týdenní práce; jednotliví sluhové pracují dále a bez odměny i 10 hodin denně;

c) dnem 14. června 1919 bylo zastaveno »přeshodinné« za práci přes čas, které až do té doby bylo vypláceno za práci přes 8 hodin denně. U různých ředitelství též zcela různě se postupuje.

U ředitelství brněnského jsou tyto stížnosti:

ad 1. Dosud, ač uplynulo 7 měsíců, nejsou všichni sluhové zaměstnaní nad 45 hodin jmenováni, neboť toto jmenování bylo (jistě úplně nesprávně a nelogicky) zastaveno, když vyšlo nařízení o částečném omezení osmihodinné doby pracovní. Když pak vyšlo nářízení o zrušení nedělního doručování, byl mnohým sluhům, kteří dne 1. května měli nad 45 hodin, výměr hodin snížen pod 45 s tím úmyslem, aby nepostoupili, ač rozhodným měl býti dle intencí ministerstva stav dne 1. května 1919.

ad 2. Zastavení »přeshodinného« způsobilo velkou nespokojenost, neboť sluhové dokonce musili vraceti »přeshodinné.« Zastavení to bylo naprosto neodůvodněné a nespravedlivé, neboť do té doby nebyla reorganisace sub 3. uvedená provedena a jistě nebylo to ani v intencích ministerstva samého.

ad 3. Výkony sluhovské u pošt úřadů nebyly dosud nikde přepočteny na základě 8hodinné doby pracovní. V Brně se s tím ještě ani nezačalo. Jest jistě právem sluhů, aby k tomu došlo; úprava tato při jejich namáhavé službě je nanejvýš oprávněna. Velice důležito jest i to, že reorganisací sluhovské služby systemisují se místa pro legionáře, invalidy a demobilisované, což jest velmi důležito, neboť dosud se jim pouze místa slibují, ale ve skutečnosti uprázdněných míst v poštovní službě není.

Na základě těchto fakt podepsaní se táží:

1. Jest panu ministru vylíčený postup ředitelství pošt a telegrafů v Brně znám?

2. Jest pan ministr ochoten učiniti opatření, aby se zákon a příslušné min. výnosy o osmihodinné době pracovní v poštovní službě na Moravě na újmu a neprospěch dotčeného personálu neprováděly?

V Praze dne 7. října 1919.

Alois Konečný,

Skorkovský, Kopeček, St. K. Neumann, Dr. Krejčí, Slavíček, Zeminová, Kvidera, Dr. Boh. Vrbenský, Emil Špatný, Drobný.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP