Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1667.

Odpověď

ministra vnitra

na dotaz člena Národního shromáždění J. V. Freimana a spol.

(tisk č. 1336)

o nedodržení platných zákonných ustanovení jazykových presidentem

zemské správy politické Kosinou.

Podle výsledku konaného šetření mohu oznámiti toto:

Národní výbor v Oseku u Duchcova podal společně s městskou správní komisí v Oseku žádost, aby mu byla udělena plná moc zabrati neobydlené a zbytečné byty v městě Oseku. Žádost tato došla zemské správy politické v Praze dne 17. května 1919 a byla dne 18. května podle platných ustanovení zaslána okresní správě politické v Duchcově, aby ji vyšetřila a podala zprávu.

Po intervenci zástupců české menšiny v Trmicích a Oseku v presidiu ministerstva vnitra bylo žádané zmocnění se vším urychlením uděleno výnosem zemské správy politické v Praze, uveřejněným v XIII. částce zemského zákoníka ze dne 5. června 1919, aniž bylo čekáno na zprávu okresní správy politické v Duchcově o výsledku nařízeného šetření.

O zmocnění tom uvědomila zemská správa politická v Praze po rozumu dosud platného ministerského nařízení ze dne 19. dubna 1880, č. 14 z. z., § 11., městský úřad v Oseku přípisem německým, poněvadž jde o obec s převahou německou, což vysvítá z toho, že obecní správní komise skládala se z předsedy německé národnosti, ze 6 zástupců české a ze 6 zástupců německé národnosti, nade vši pochybnost jest ale patrno z výsledku posledních voleb v Oseku, podle něhož zástupců německé národnosti jest 23 a zástupců české národnosti jest 13.

Z vylíčeného jest zřejmo, že dopis zemské správy politické v Praze městskému úřadu v Oseku nebyl odpovědí na písemnou žádost, nýbrž z úřední povinnosti provedeným vyrozuměním obce, která jedině jest oprávněna zabírání bytů prováděti, vyrozuměním, jež nebylo v žádném vztahu k podané žádosti, která v době té nebyla zemské správě politické po ruce.

Urychlení bytových opatření jest jistě v zájmu všech bytovou nouzí postižených a tedy nesporně také v zájmu české menšiny v Oseku, jak také z intervence této menšiny v presidiu ministerstva vnitra možno souditi. Opatřením tímto bylo také městskému úřadu v Oseku napřed znemožněno, zabírání bytů dále protahovati na úkor české menšiny výmluvami, že český dopis jest nesrozumitelný a nemůže tedy býti vyřízen.

Německým dopisem zemské správy politické v Praze městskému úřadu v Oseku nebyla platná ustanovení jazyková v ničem přestoupena a nelze v opatření spatřovati žádnou provokací a nelze v tom také ani presidentu zemské správy politické v Praze Kosinovi, ani některému z jeho podřízených úředníků připisovati nějakou vinu. Úmysl provokační, jenž v dotazu jest předpokládán, jest již proto vyloučen, že personál dotčeného oddělení zemské správy politické jest vesměs český.

Vzhledem k tomuto stavu věci není příčiny, pro kterou bych měl presidenta zemské správy politické Kosinu anebo některého z jeho podřízených úředníků pohnati k odpovědnosti.

V Praze 17. září 1919.

Ministr vnitra:

Švehla v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP