Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1662.

Zpráva

finančního výboru

o vládním návrhu zákona (tisk č. 997),

jímž se ruší nebo mění některá ustanovení o dani z líhu.

Finanční výbor doporučuje Národnímu shromáždění, aby dalo ústavní sankci vládnímu návrhu tohoto znění:

Zákon

ze dne...... 1919,

jímž se ruší nebo mění některá ustanovení o dani z líhu.

Článek I.

Ustanovení §u 5. zákona o dani z líhu ze dne 20. června 1888, č. 95 ř. z., týkající se daně prosté výroby líhu pro domácí potřebu, dále ustanovení článku 1. zákona ze dne 23. ledna 1914, č. 11 ř. z. a císař. nařízení ze dne 9. dubna 1917, č. 157 ř. z., pokud se vztahují na zavedení a vybírání státní přirážky k dani z líhu, se zrušují.

Článek II.

Znění paragrafů 1., 2., 4., 6., 38. a 52. zákona o dani z líhu ze dne 20. června 1888, č. 95 ř. z., změněného II. dílem císař. nařízení ze dne 17. července 1899, č. 120 ř. z., pak zákony ze dne 8. června 1901, č. 86 ř. z. a ze dne 23. ledna 1914, č. 11 ř. z., mění se a doplňuje takto:

Předmět a druhy dávky z líhu.

§ 1.

Líh vyrobený v území republiky československé podléhá dávce, jež podle různosti lihovarů, v nichž líh byl vyroben, jest buď dávkou výrobní, zapravovanou při výrobě, nebo dávkou spotřební, zapravovanou při přechodu líhu z úředního dozoru do volného oběhu.

Obě dávky vyměřují se z každého litru alkoholu (hektolitrového stupně) zjištěného nařízeným stodílným alkoholometrem objemovým při teplotě + 15° C (+ 12° R).

Výměra dávky z líhu.

§ 2.

Dávka výrobní činí 12 K.

Dávka spotřební má dvě sazby:

a) 12 K pro ono množství alkoholu, jež podle platných ustanovení smí býti vyrobeno za nižší sazbu spotřební dávky, a

b) 12 K 20 h pro ostatní alkohol, podléhající dávce spotřební.

Ministr financí se zmocňuje, aby při nutné potřebě snížil sazby těchto dávek, však nejvíce o 2 K.

Dávka z výroby lisovaného droždí.

§ 4.

Je-li s výrobou líhu spojena výroba lisovaného droždí, určeného ku prodeji, budiž za každý vyrobený, nebo při výrobě dávkou výrobní stížený litr alkoholu zapravena dávka 50 h.

Ministr financí se zmocňuje, aby v případu nutné potřeby snížil sazbu této dávky až na 30 h.

Osvobození líhu od dávky.

§ 6.

Za podmínek stanovených ve vykonávacím nařízení pro ochranu státní pokladny sproštěn jest spotřební daně líh, který

1. se vyveze přes celní čáru, ať již v původním stavu, nebo přimíšen vínu ke zvýšení alkoholového obsahu, pokud úhrnná alkoholovitost nepřesahuje 15%,

2. kterého bylo použito k výrobě zboží, určeného k vývozu přes celní hranici,

3. kterého bylo použito k výrobě octa, k pálení, cídění, osvětlování, pohonu motorův a k vědeckým účelům, a

4. který slouží k živnostenskému zhotovování výrobkův, určených pro potřebu tuzemskou, pokud jich užíti nelze k lidskému požívání.

K výrobě zboží voňavkářského a kosmetického, lékův a farmaceutických výrobků, které ve stavu hotovém ještě líh obsahují, nesmí být užito líhu prostého daně.

Líh vyrobený v lihovarech, podléhajících dávce výrobní, jehož alkoholový obsah byl zjištěn kontrolním měřidlem nebo nádržkou, může být uložen k účelům, uvedeným pod č. 1. až 4, bez zapravení výrobní dávky.

Z líhu, uvolněného k účelům prostým daně, vyznačeným pod č. 3. a 4., zapraví příjemce kontrolní poplatek 20 h za každý litr alkoholu.

Bližší o použití líhu, prostého daně bude upraveno nařízením.

Denní výkonnost.

§ 38.

Denní výkonnost destilačního přístroje, to jest v litrech vyjádřené množství zápary, které může ve 24 hodinách na přístroji býti zdestilováno, stanoví se

1. devítinásobnou, v litrech vyjádřenou, náplňovou prostorou odpařovacího kotlíku při destilačním přístroji, pokud tento nemůže býti jinak plněn, než po sejmutí klobouku, a nemá jiných součástí, než jediný kotlík, který smí být opatřen výpustným kohoutem i míchadlem, dále klobouk, jednoduchý chladič a rouru, spojující klobouk s chladičem;

2. dvanáctinásobnou, v litrech vyjádřenou, náplňovou prostorou odpařovacího kotlíku při destilačním přístroji, jenž

a) má sice jen součásti, uvedené pod č. 1., avšak může býti plněn také bez sejmutí klobouku,

b) může býti sice naplňován jediné po sejmutí klobouku, má však kromě součástí, uvedených pod č. 1. buď nahřívač zápary, nebo rektifikátor, nebo nádržku na lutr, nebo jakékoliv opatření, působící deflegmačně;

3. patnáctinásobnou, v litrech vyjádřenou, náplňovou prostorou odpařovacího kotlíku při destilačním přístroji, jenž má kromě součástí, udaných pod č. 1., ještě dvě součásti, pod č. 2. písm b) uvedené, a může býti plněn jen po sejmutí klobouku, dále při destilačním přístroji, který má vedle součástí, pod č. 1. uvedených, sice jen jednu ze součástek, vyznačených pod čís. 2. písm. b), ale může býti plněn bez sejmutí klobouku. Náplňová prostora kotlíku stanoví se 80 procenty prostorového obsahu, měřeného až k okraji hrdla kotlíku.

Má-li klobouk více než 30 procent obsahu odpařovacího kotlíku, čítá se jako náplňová prostora celý obsah kotlíku; má-li klobouk více než 60 procent obsahu odpařovacího kotlíku, stanoví se náplňová prostora 80 procenty obsahu kotlíku, zvětšeného o obsah klobouku.

Náplňová prostora odpařovacího kotlíku budiž vždy zaokrouhlena směrem dolů na počet litrů dělitelný deseti.

Je-li v jednom lihovaru, podrobeném výrobní dávce, postaveno několik odpařovacích kotlíků, z nichž každý sám o sobě vyhovuje předcházejícím ustanovením, jest pro přiznání výhody paušalování rozhodnou úhrnná náplňová prostora všech kotlíků.

Spojení chladiče s kontrolním měřidlem

nebo nádržkou. Zřízení pisárny.

§ 52.

V každém lihovaru, ať podléhá dávce spotřební, nebo dávce výrobní, vyměřované podle skutečného výrobku, musí každý chladič, spojený s destilačním přístrojem, být opatřen buď kontrolním měřidlem, anebo nádržkou, jež vyhovují platným ustanovením. Vyjmuty jsou pouze chladiče, spojené s přístroji rektifikačními, používá-li se těchto ke zlušlechťování líhu, prostého daně.

Podnikatel lihovaru jest povinen opatřiti vlastním nákladem kontrolní měřidlo, nebo nádržku, a provésti všecky úpravy, spojené s jejich postavením a udržováním v bezvadném chodu.

Kontrolní měřidla, pořízená finanční správou a podle dosavadních ustanovení bezplatně přikázaná lihovarům, podléhajícím výrobní dávce, ponechávají se, pokud není závady, v dosavadním použití nejdéle do 31. srpna 1920, kterýmžto dnem vzniká dotyčným podnikatelům povinnost, uložená jim v předchozím odstavci.

Podnikatel lihovaru jest povinen vykázati finančním orgánům bezplatně vhodnou místnost, neb aspoň stůl, opatřený uzavíratelnou schránkou, umístěný v místnostech způsobilých pro úřadování.

Článek III.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. prosince 1919 pro celé území československé republiky, a týmž dnem pozbývají platnosti všecka odlišná ustanovení.

Ministr financí se zmocňuje, by pro Slovensko učinil zvláštní opatření, odchylná od § 33. a 35. zák. o dani z líhu a § 9. písm. a) prováděcího nařízení o zjišťování výroby alkoholu v lihovarech, spadajících pod § 32 čl. VI. o dani z líhu.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr financí.

Důvodová zpráva.

Finanční výbor se usnesl, aby vládní osnova zákona byla pozměněna a doplněna v § 1., 2., 4., 6., 38., a v článku III., což tímto odůvodňuje:

V § 1. vsunuje se v posledním odstavci za slovo alkoholometrem slovo »objemovým« na rozdíl od alkoholometru jiného druhu.

V § 2. navrhuje snížiti dávku z každého litru alkoholu ze 16 K na 12 K, nebo ze 16 K 20 h na 12 K 20 h. Na konci tohoto §u navrhuje v posledním odstavci, aby byl zmocněn ministr financí, aby při nutné potřebě snížil sazby těchto dávek nejvíce o 2 K, tedy na 10 K nebo na 10 K 20 h.

Tato změna odůvodněna jest okolností, že v krátké době může nastati nutná potřeba značného snížení ceny líhu, aby jeho odbyt a tím i výroba byly v zájmu pokladny státní a průmyslu lihovarského udrženy na určité výši, a konečně také v tom případě, kdyby v některém sousedním státě nastaly nižší ceny líhu, jež by umožňovaly podloudný dovoz do naší republiky.

Finančnímu ministru dána bude tak možnost, aby na cenu líhu měl určitý vliv přiměřeným snížením dávky.

Netřeba podotýkati, že, dokud líhová komise hospodaří s líhem a stanoví jeho ceny, zůstávají zákonem stanovené ceny líhu bez vlivu na státní pokladnu, které připadá nyní celý rozdíl mezi cenou nákupní a prodejní. Rozdíl tento jest značně vyšší, nežli daň 16 K vládou navrhovaná.

V § 4. připojuje se v posledním odstavci ustanovení, jímž zmocňuje se finanční ministr, aby stanovenou zvláštní dávku 50 h za litr alkoholu, vyrobeného v drožďárnách, snížil při nutné potřebě na 30 h. Tato potřeba jevila by se zvláště tehdy, kdyby nastalo také snížení ceny líhu, že by jeho destilace z řídkých zápar v drožďárnách při vysoké zvláštní dávce 50 h nebyla více lukrativní nebo kdyby příliš nízká cena droždí činila tento průmysl nevýnosným.

§ 6. odst. 1. doplňuje se ustanovením: pokud úhrnná alkoholovitost nepřesahuje 15%.

Toto doplnění jest nutné, aby zamezeno bylo zneužívati t. zv. nezdaněného líhu pod záminkou zvýšení alkoholového obsahu vína pro jiné účely.

§ 38. doplněn posledním odstavcem, aby zamezeno bylo zneužití výhod, poskytnutých malým lihovarům, zdaněným paušalovanou dávkou výrobní, tím, že postaví si několik malých odpařovacích kotlíků.

V § 52. nahrazen byl poslední odstavec účelnějším ustanovením, neboť nelze vždy v malých hospodářských lihovarech získati pro úřadování zvláštní místnost.

Konečně v článku III. stanoví se den, jímž nabývá zákon účinnosti, místo 1. září - 1. prosincem 1919 a vsunuje se na přání generálního finančního ředitelství pro Slovensko ustanovení, jímž se ministr financí zmocňuje, by učinil pro lihovary, výrobní dávce na Slovensku podléhající, zvláštní, od tohoto zákona odchylná opatření.

Ustanovení toto jest odůvodněno zvláštními poměry na Slovensku:

Po rozumu § 31. zák. o dani z líhu zjišťuje se množství alkoholu podle výrobních látek, destilačního přístroje a velikosti kvasné prostory paušalováním, dohodou, a podle skutečné výroby.

K tomu konci jsou lihovary v § 32. zařaděny do VI tříd. Paušalování připuštěno jest (§ 33.) pro třídu I. a VI. a je při třídě VI. ponecháno na vůli strany, žádat o zjišťování podle skutečné výroby.

Toto opatření je očividně učiněno pro případy, že by výrobní látky byly kvality menší, než činí výtěžek alkoholu zákonem stanovený (§ 40.), je však právo toto stíženo tím, že přiznáno býti může toliko pro jedno celé výrobní období.

Maďarské ministerstvo financí, vystihujíc finanční stránku placení daně podle zjištěného skutečného výrobku, zavedlo během války t. zv. »Ústřední lihovary«, pro které přiděleny byly kotle, zrekvirované pro válečné účely. »Ústřední lihovary« byly rayonovány tak, že každá osada byla určitému lihovaru přidělena. Co do výrobních látek vyslovena zásada, že se v nich kromě jalovinek, - při kterých ponecháno dosavadní paušalování - spracovati musí veškeré ostatní suroviny, pro které dosud připuštěno bylo paušalování. Látky tyto odpovídají surovinám, naznačeným v § 32. č. VI. zák. o dani z líhu.

Tento systém soustředěného pálení nutno na Slovensku podržeti jednak z důvodů fiskálních, hlavně však proto, že lze touto cestou také účinně čeliti alkoholovému moru na Slovensku. »Ústřední lihovary« poskytují totiž možnosti kontroly při odbytu líhu a jeho vázání, kdežto při volném systému paušalováním nelze příliš velkou spotřebu líhu v jednotlivých místech držeti v hranicích zákona, zvláště po dobu, dokud nebude lze důchodkovou kontrolu pro nedostatek sil intensivně prováděti.

Bude ovšem důležitou úlohou finančních úřadů na Slovensku, aby »Ústřední lihovary« povoleny byly pouze podnikatelům, kteří poskytují naprosté záruky, že této výhody nezneužijí tak, jak se dělo za režimu maďarské vlády, kdy tohoto práva poskytováno bylo určitým politickým straníkům na škodu slovenského lidu.

V Praze 2. října 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
J. Malypetr v. r.
Zíka v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP