Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1659.

Dotaz

člena Národního shromáždění Vincence Ševčíka, Josefa Šamalíka,

Františka Navrátila a soudruhů

na pana ministra pošt a telegrafů

stran porušování listovního tajemství na Slovensku a nemístného censurování katolických časopisů.

V poslední době se dosti často přihází, že na poštovních úřadech na Slovensku otvírají se dopisy adresované na redakce katolických novin jmenovitě na »Občanské noviny« v brně vycházející, a že zprávy v nich obsažené se ztrácejí, což jest dojista porušováním zákona o neporušitelnosti listovního tajemství. Mimo to bývají katolické časopisy na slovenských poštách svévolně zadržovány, články nemístnými poznámkami korigovány a všelijak censurovány. Na důkaz toho uvádíme toto:

V Stankovanech vychází časopis »Královna sv. Růženca«. V 9. číslo tohoto časopisu jsou články, které se některému poštovnímu českému zřízenci nelíbily. Vzal číslo, přečetl - a je »censuroval« - a takto zfalšované poslal odběrateli.

První článek v časopise je krátký, klidně psaný článek o volnomyšlenkářích. Poštovní »censor« napsal nad něj tužkou: »To je samá nepravda, čo je tu písané. Neverte tomu, ludia, lebo se oklamete.«

Na str. 237 a 238 je článek »Jan Hus«, rovněž psaný úplně věcně a posuzující Husa jako člověka velice pěkně, jen blud jeho ve věcech víry odsuzuje. Odběratel »Královny sv. Růženca« dostal svůj exemplář bez tohoto článku, protože list, na němž článek byl - český ctitel Husův na poště - vyřízl!

Na stránce 241 je obrázek, na němž je vyobrazen farář a člen Nár. shromáždění Hlinka, kterak káže na náměstí ružomberském k poctě sv. Cyrilla a Methoda. Pod obrázek vylil svůj vztek na Hlinku český úředník slovy: »Ať zhyne ten ničema!«

Na stránce 245 je uveřejněn program »Katolického Kruhu« v Malackách. Program je poznámkami poštovního »censora upravený« dle jeho volnomyšlenkářského přesvědčení. V programu je: »Poněvač viera je (censor je přeškrtl a napsal není) obživující prameň a silný základ mravov a vóbec občanských zákonov, žiadáme, aby sa viera všude uplatňovala (censor přepsal: nikde neuplatňovala) a jej volný prejav nikdy a ničím nebol hatený (censor opravil: jej volný prejav všade bol hatený).

Pověvač jedine len církev katolická obsahuje v sobe čistú vieru Kristovu, - (censor před »obsahuje« napsal - »ne« tedy neobsahuje).

V odstavci 4. programu se žádá, by poměr státu a církve byl řešen vzájemnou láskou a porozuměním. Odstavec tento »censor« na poště celý škrtl. Patrně si přeje řešení takové, jaké provádí sám: totiž znásilnění církve.

Když takových přehmatů a svévolností se na Slovensku dopouštějí čeští úředníci, ký pak div, že zaujatost proti českému úřednictvu a naší republice stále vzrůstá. Jest tudíž nanejvýš na čase, aby pan ministr rázně zakročil a co nejdříve nápravu přivodil: z té příčiny táží se podepsaní:

1. Jest známo panu ministru pošt a telegrafů, že úředníci na poštovních úřadech na Slovensku svévolně otvírají dopisy zasílané redakcím katolických časopisů, jmenovitě na redakci »občanských Novin« v Brně, že katolické časopisy o své újmě zadržují, nemístnými poznámkami opatřují a všelijak censurují, jak se to stalo s časopisem »Královna sv. Růženca« ve Stankovanech vycházejícím?

2. Jest pan ministr ochoten neprodleně vydati přísné nařízení všem poštovním úřadům, aby se zákon o neporušitelnosti listovního tajemství zachovával v celé republice a aby katolické listy a časopisy nebyly svévolně na poštovních úřadech zadržovány a tam nemístnými poznámkami censurovány?

V Praze 2. října 1919.

Vincenc Ševčík, Josef Šamalík, František Navrátil,

J. Rýpar, Dr. Hruban, Jílek, Šrámek, Dr. Novotný, Šolle, Bezděk, Čapka, Čuřík, Dr. Stojan, Dr. Mazanec, A. Kaderka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP