Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1650.

Dotaz

člena Národního shromáždění Stanislava K. Neumanna,

Aloise Konečného a soudruhů

na pana ministra vnitra

a na pana ministra školství a nár. osvěty

ve věci pronásledovaného kněze Jakuba Demla.

Jakub Deml, český spisovatel a kněz, pro svou katolickou horlivost suspendovaný, uveřejnil ve 4. sv. svého časopisu "Šlepěje" protirepublikánskou a v pravém slova smyslu velezrádnou řeč Arnošta Tvarůžka, faráře vladislavského, kterou tento typický římský klerikál pronesl na tajné klerikální schůzi v Třebíči 18. listopadu 1918, k níž byl také Jakub Deml pozván. Řeč tato způsobila ve veřejnosti pochopitelný rozruch, neboť odhalila pravé ledví jistých kruhů katolických; není ovšem známo, co vláda podnikla proti těmto protirepublikánským rejdům.

Za to nařídil zemský výbor moravský MUDru Kytlicovi ve Šternberku, u něhož byl Jakub Deml hostem, aby Demla ze svého bytu vypověděl, a konsistoř přípisem kancléře Jakuba Hodra (ze dne 26. června 1919) napomenula důtklivě Demla, aby zanechal "nepřípustného tonu" ve svých publikacích, jinak že mu bude odňato dovolení sloužiti mši.

Dále: Deml žádal biskupského úřadu v Brně o Celebret pro Slovensko. Dostal odpověď hrubou a konsistoř na Celebret připsala z rozkazu Němce, biskupa Kleina, latinskou poznámku, že Jakub Deml nemá ve vlastní diecési práva zpovídat a kázat. Deml Celebret vrátil a žádal o vydání nového bez poznámky a zároveň přiložil žádost o zvýšení pense, neboť béře toliko 520 K ročně.

Zároveň zahájil farář Tvarůžek klepařskou kampaň proti nepohodlnému knězi; v tom napomáhá mu katecheta třebíčského gymnasia, páter Chládek, který při náboženských hodinách Jakuba Demla studentům pomlouvá, zneužívaje náboženství a svého úřadu politicky.

Konsistoř vůbec již po deset let systematicky vraždí Jakuba Demla morálně i fysicky jen proto, že tento spisovatel soudí věci s katolického hlediska mravně přísného. Ač jest biskup povinen i knězi suspendovanému postarati se o důstojnou výživu, nevyplatila konsistoř 1 1/2 roku Jakubu Demlovi ani halíře a pak mu přiřkla ročně 520 K.

Podepsaní se tudíž táží:

1. Jest panu ministru vnitra známo nařízení zemského výboru moravského? Co hodlá pan ministr učiniti, aby podobné nezákonnosti na Moravě se neopakovaly?

2. Jest pan ministr školství a nár. osvěty ochoten zakročiti proti soustavnému pronásledování českého kněze, který jest dobrý republikán, postarati se, aby mu bylo přiřčeno aspoň "existenční minimum" 1500 K ročně a umožněna studijní cesta na Slovensko.

V Praze dne 1. října 1919.

St. K. Neumann, Alois Konečný,

J. Svozil, Drobný, J. Hrizbyl, Freiman, Tučný, Laube, Landová-Štychová, Dr. Vrbenský, Em. Špatný, Skorkovský, Dr. Bartošek, Dr. Klouda, Dr. Krejčí, Holejšovský, Stříbrný, Kopeček, Zeminová, Maxa.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP