Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919

Tisk 1627

Odpověď

ministra národní obrany

na dotaz člena Národního shromáždění Dra B. Němce a soudruhů

(tisk č. 1224)

o vojenské meteorologické stanici v Praze

K dotazu dovoluji si odpověděti tímto vysvětlením:

Po převratu, kdy sešli se důstojníci bývalého rakouského sboru leteckého, aby zorganisovali letecky sbor pro čs. republiku, ujal se každý práce v oboru, v němž pracoval v době války. V dotaze jmenovaný praporčík Urban byl tehdy mezi důstojníky jediný meteorolog a byl proto ihned pověřen organisací meteorologické služby pro letecky sbor. Když se hlásili důstojníci další a jevila se potřeba jmenovati z nich velitele, bylo zjištěno, že důstojníci, resp. jednoroční dobrovolníci Češi měli vesměs přibližně stejnou dobu služební u meteorologických stanic vojenských. Bylo z nich rozhodnuto pro praporčíka-inženýra Urbana, který se mohl prokázati jediný z důstojníků vysvědčením z meteorologie na vysoké škole technické s prospěchem výborným, byl v letech 1910/11 demonstrátorem při stolici meteorologické na technice, zúčastnil se činně kontrolních prací vědeckých při vídeňské vojenské centrále meteorologické a byl čtyři měsíce před převratem přidělen pilotní stanici v Praze. Z těchto důvodů, jež osvědčují i jeho kvalifikaci, byly mu svěřeny velení i organisace vojenské meteorologické služby letecké.

První, co praporčík Urban podnikl, bylo, že se obrátil se žádostí o poradu na universitního profesora meteorologie, ředitele meteorologického ústavu na Karlově a správce meteorologické stanice na Petříně, p. prof. St. Hanzlíka, tedy jistě činitele nejkompetentnějšího. Navštívil jej třikráte počátkem listopadu minulého roku, vylíčil mu situaci i potřeby vojenské meteorologie letecké se žádostí o pomoc a součinnost institucí civilních. Než pan profesor prohlásil, že není informován, a projevil názor, aby vojenské potřeby v tomto oboru si obstarávala vojenská správa sama.

Co se týče p. Dra. Schneidera, přijel 27. listopadu do Prahy na popud, inspirovaný právě velitelem vojenské meteorologické služby, který referoval p. prof. Nušlovi a továrníku Fričovi jako odborníkům o výsledku vyjednávání s p. prof. Hanzlíkem a navrhoval jim, aby p. Dr. Schneider byl povolán do Prahy. K jejich výzvě skutečně přijel a navštívil též leteckou meteorologickou stanici v Klementinu, avšak již po třech dnech se vrátil do Vídně, byv pověřen ministerským presidiem likvidací všech vědeckých ústavů ve Vídni a vrátil se až v květnu.

Zařízení meteorologické služby letecké nestrpělo však odkladu a po svrchu uvedeném odmítnutí organisoval praporčík Urban vojenskou službu samostatně. Ovšem výsledkem této činnosti nebyl a také ani neměl a nemohl býti nějaký centrální ústav meteorologický, nýbrž pouze vojenská letecká stanice meteorologická. K organisaci celé české meteorologie jsou povoláni činitelé, kteří jsou mimo ministerstvo mnou vedené. Zda-li a jak tato organisace byla provedena, nepřísluší mi pozorovati. Úkolu svého zhostil se praporčík Urban podle nejlepších sil. Meteorologická stanice leteckého sboru skutečně uvedena byla rychle v život a zahájila práci; toho důkazem uvádím: když přišel z Paříže dotaz se žádostí o meteorologické zprávy z Prahy, obrátil se p. prof. Hanzlík na meteorologickou stanici leteckého sboru a ta po dohodě s ním dotaz vyřídila a od té doby zprávy do Paříže zasílá.

Brala-li se snad organisace meteorologické služby povšechně jinou cestou, než jak si povolaní činitelé přáli, nelze proto činiti výtek orgánům ministerstva národní obrany. Na civilní meteorologickou stanici - tím je asi v dotaze míněn meteorologický ústav české university na Karlově - nemohla činnost meteorologické stanice letecké míti vlivů rušivých, neboť obě instituce nebyly pohříchu v pražádném spojení.

Meteorologická stanice letecká, jak již řečeno, necítila se kompetentní organisovati veškerou službu meteorologickou a dávala si pouze zasílati zprávy, pro letectví důležité, stanicemi, jež telegrafovaly. Výzva na tyto stanice - skoncentrováno 20 stanic - nebyla nikdy anonymní, nýbrž byla podepsána a opatřena číslem jednacím. Jak v dotaze správně uvedeno, meteorologická pozorování na civilních stanicích buď vůbec nehonorovanými, aneb jen nepatrně honorovanými inteligenty jsou obtížnou a odpovědnou službou, uvažujeme-li i o službě noční a permanentní, i navrhuje proto meteorologická stanice letecká, aby tato místa, pokud jsou pro vojenskou leteckou meteorologii důležita, byla obsazena vycvičenými k tomu invalidy. Co se toho týče, bylo psáno vždy s největší zdvořilostí a dotčené kopie mohou býti předloženy.

Že meteorologická stanice leteckého sboru převzala veškerá práva a povinnosti meteorologického ústavu ve Vídni a Budapešti, oznámeno bylo stanicím v Opavě, Milešovice, Oravském Podzámku, Přerově, Košicích, Německém Brodu. Samozřejmě se to vztahovalo pouze na stanice s nimiž meteorologická stanice letecká byla ve spojení, kterých potřebovala. A pokud se stanice meteorologické na meteorologickou stanici leteckého sboru obrátily stran přídělu materiálu a pod., bylo jim vyhověno podle možnosti. Stran peněžitých odměn, které byly jednotlivým stanicím vypláceny, je jednání v chodu. Z uvedeného jeví se býti zcela přirozeným, že ze stanic v zemích koruny české pouze 13 zasílá svá pozorování (nikoliv 9) letecké stanici meteorologické v Praze. Co se s pozorováním ostatních stanic děje, o tom mohl by podati zprávu snad meteorologicky ústav universitní, do jehož kompetence civilní meteorologie spadá, a který ji zajisté po převratu organisoval.

Jako v každém odvětví, i zde použito starých šablon rakouských, spěšně do češtiny přeložených (pouze litografie) a vytčené chyby jsou rázu docela podružného. Letecká stanice meteorologická bude po vděčna, až se jí dostane oficiálních tiskopisů. Pokládala za svou povinnost v přechodné době opatřiti aspoň, byť i neúplně vyhovující prozatímní tiskopisy české pro službu. Existence dosavadní sítě bouřek je stanici známa, ale u těchto stanic zavedená hlášení písemná nemají pro svou zdlouhavost pro letectví praktické ceny, nebylo na ni reflektováno a k nutné organisaci bouřkových pozorovacích stanic bude přikročeno při úpravě vlastní sítě telefonní a telegrafní pro službu meteorologickou.

Doufám tedy, je nyní zcela jasno, že v rámci ministerstva národní obrany nefunguje meteorologická centrála, nýbrž pouze meteorologická stanice leteckého sboru. Za upozornění stran oprav tlakoměrů vzdávám povinný dík a byly již vyžádány tyto opravy, jakož i přepočítací tabulky na hladinu moře. Podobná nedopatření stávají se i jiným uznaným pracovníkům.

Byl jsem si vědom nedostatečnosti dosavadní vojenské organisace meteorologické a proto jsem schválil vyslání praporčíka Urbana do Francie ke studiu vojenské meteorologie. Ve Francii je meteorologie totiž rozdělena na vojenskou, civilní a službu námořní. Není u nás z vojenských kruhů šířen žádny jiný názor, než aby ta část, která je důležitá pro vojsko, byla v rukou vojenských pro neodvislost a bezvadné fungování permanentní služby i noční následkem vojenské discipliny personálu pozorovatelského. Praporčík Urban byl pověřen studiem vojenské meteorologie a proto nevstoupil ve styk s civilní službou. Kdyby poměry ve Francii byly dovolily, byl by i civilní meteorologickou službu již ze zájmu o věc navštívil, bohužel, nebylo mu možno tento úmysl uskutečniti. Proto navštívil vedle nejnutnějších zařízení pouze meteorologickou observatoř pařížskou, kde pracovával náš hrdina gen. Dr. Štefánik a odborné závody s přístroji a potřebami pro službu meteorologickou : Richard, Thuneltot, Pellin, Naudet.

Stanice naše nevznáší dosud nároku na název »po francouzském vzoru řízený a vedený ústav», avšak musím důraz položiti na to, že nikterak nás nediskretuje před cizinou. Naopak klíč vojenské meteorologické služby francouzské z 1. května t. r. odstavec C uvádí, že Madrid a Praha jsou první stanice, pracující pravidelně pro mezinárodní službu. Meteorologická stanice leteckého sboru bude po zřízení projektovaných čs. ústavů pro meteorologii a hydrologii, jakož i jejich ústředí samozřejmě pracovati v nejužší součinnosti se jmenovanými ústavy. Že doposud pracovala více samostatně, není její vinou. Budoucí definitivní ústav ústřední převezme s leteckou meteorologickou stanicí síť 20 stanic, které jsou organisovány v poměru k daným prostředkům a silám zcela uspokojivě. Ostatní stanice civilní převzme, pakliže se o ně dosud nikdo nestaral, v tom stavu, v jakém je býv. Rakousko zanechalo.

K odstavci dotazu, který se zmiňuje o observatoři ve Staré Ďale na Slovensku, podal mi pan ministr zemědělství toto vysvětlení:

Meteorologická observatoř ve Staré Ďale na Slovensku byla obsazena vojensky za vedení praporčíka inž. agr. Urbana. V Uhrách podléhají ústavy meteorologické ministerstvu orbv a proto navrátivší se praporčík Urban hlásil potřebu, opatřiti registrační pásky pro samozapisující přístroje na této stanici ministerstvu zemědělství. Jelikož praporčík Urban byl delegován ministrem národní obrany k úkolům vojenské meteorologie do Paříže a jedině tam bylo možno dostati pásky registrační, byl mu nákup v Paříži svěřen a dožádán, aby při této příležitosti opatřil vzorky různých přístrojů meteorologických v Paříží pro výzkumné ústavy zemědělské, ježto pravděpodobně i v budoucnosti budeme nuceni z Paříže přístroje ty si opatřovati. Nyní naskytla se příležitost, abychom nákupem vzorků aviatickou expedicí opatřili si názor o vyráběných tam přístrojích a jejich ceně.

K tomu účelu povolena byla záloha 3000 K, jež dodatečně bude vyúčtována. Ministerstvo zemědělství mělo při tom zcela věcný zájem a ne zájem osobní.

Tím vyčerpal jsem podstatně veškerou látku v dotaze uvedenou. Mohu ubezpečiti pány tazatele, že práce letecké stanice meteorologické za řízení praporčíka Urbana jsou prováděny v duchu vojenských potřeb čs. leteckého sboru, což vysvítá z toho, že u jeho představeného, velitele technické správy leteckého sboru, nebyly dodnes podány stížnosti proti způsobu vykonávání povětrnostní služby.

O více v daném případě nejde. Jest tudíž praporčík inž. Urban se zřetelem na svou kvalifikaci odbornou i prakticky osvědčenou zcela na svém místě.

Na základě usnesení meziministerské konference 10. května a 9. července 1919, pánům interesentům jistě známého, bude při ministerstvu národní obrany vybudován ústav pro užitou aerologii či vojenskou službu meteorologickou. Civilní služba bude representována »ústavem pro vědecké bádání a prognosu« při ministerstvu školství. Samozřejmě budou jí dány došlé nás zprávy zdejší i cizí k disposici. K poslednímu odstavci dotazu poznamenávám ještě, že citovaný v něm akt vyřídila meteorologická letecká stanice více než měsíc před podáním dotazu, dne 13. května pod č. j. 245, načež odeslán byl technickým odborem č. 23.303-IV-3 vrchnímu vojenskému velitelství čs. vojsk, aby jej posoudilo. Když byl podán dotaz, nařídil jsem věc urychleně vyříditi. Doufám, že odpověď tato pány tazatele uspokojí.

V Praze 17. září 1919.

Ministr národní obrany:
V. Klofáč v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP