Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919

Tisk 1622

Dotaz

člena Národního shromáždění Dra G. Mazance a soudruhů na ministra národní obrany a ministra spravedlnosti pro surové a protizákonné nakládání se zlomyslně obviněným Josefem Křížkem ve Staré Boleslavi.

Ve Staré Boleslavi byl pořádán 14. a 15. srpna t. r. manifestační sjezd katolické mládeže.

Při večerní schůzi bylo slavně manifestováno, že mládež katolická jest duší tělem republikánská, a s rozhořčením odmítnuty útoky, které neprávem a zlomyslně chtějí katolíky nařknouti z velezrády. Při této schůzi byl přítomen asi s 15 vojíny jakoby osobní stráží český socialista Toulec, fanatik a štváč, který chtěl vyprovokovati celé shromáždění a potom křičel bídáckým, lživým způsobem, že prý byl uražen president Masaryk, ačkoliv věrnost a oddanost k osobě presidentově byla dokazována i autoritou zákona božího.

Neurvalý a hrubý Toulec, jenž chlubí se přátelstvím ministra Klofáče, jest typem bývalých rakouských denunciantův a provokatérů, kteří za války provokovali, slova překrucovali a lidi falešně udávali.

Po přednášce vyřizovali delegáti skupin pozdravy. Milým dojmem působilo, když k poslednímu pozdravu přihlásil se vojín Fähnrich, člen katolické mládeže v Krnsku.

Tu však Toulec a jeho vojáci spustili řev, že Fähnrich jako voják v uniformě nemá práva mluviti, ačkoliv to byl pouhý pozdrav na nepolitické schůzi a hned se chystali, jak ho po přednášce chytnou a s ním podle vlastního způsobu naloží.

Když předseda katecheta Oliva řekl, proč by vojín v uniformě nesměl pronésti na nepolitické schůzi svůj a svých kolegů pozdrav a projeviti své náboženské city, když vojenští páni po nich šlapou, spustili znovu řev, že prý president Masaryk je tím uražen. Když P. Oliva sobě vzal celé shromáždění za svědka, utrpěli strašné fiasko a výsměch, a nejlepší odpovědí bylo nadšené a dlouho trvající volání slávy našemu presidentovi Masarykovi.

Provokatér chtěl přece dokonati své šlechetné poslání a proto druhého dne hlásil při příjezdu ministra Klofáče, že na schůzi katolické mládeže byl uražen president a ministr Klofáč.

Ministr mluvil druhého dne - 15. srpna - na táboru lidu ve Staré Boleslavi.

Tábor lidu zahájil soc. dem. starosta Černý, který tentokráte chtěje se zavděčiti i Toulcovi i ministrovi, tvrdil, že při včerejší schůzi naší bylo štváno zdejším duchovenstvem proti ministru Klofáčovi a republice a že proti tomu musí se co nejpřísněji zakročiti.

Starosta tím - asi na základě špatných informací - zneužil svého úřadu, neboť jeho povinností jest občanstvo uklidňovati a vždy pravdivě informovati. Prohřešení jeho proti zdejšímu duchovenstvu a městu jest tím větší, že pouti lidu katolického tak četně zde konané jsou existenčním hospodářským zdrojem většiny zdejšího občanstva a zvláště živnostnictva.

Když starosta řekl, že včera večer bylo štváno proti republice zvolal neohrožený přítomný předseda skupiny katolické mládeže a člen lidové strany ze Vtelna p. Josef Křížek: »To není pravda!«

Před ním stál voják, který po hymně »Kde domov můj« se obrátil a pravil: »To je on.« Vzadu za ním stáli rovněž čtyři vojáci. Jeden z nich se na něj osopil: »Nevíš, kam patříš?« Odpověděl, že se může ozvat a dovolával se Husových slov: »Pravdy každému přejte«. Oni toho však nedbali a řekli, aby šel s nimi. Nechtěl jíti, poněvadž si nebyl nic vědom a poněvadž mu to připadalo jako klukovina. Oni násilně ho vtáhli do kasáren, cestou jej do hlavy bili, jím smýkali, tloukli, ačkoliv jeden soc. dem. je upozorňoval, že to v českoslov. republice nemají dělati.

Počet provázejících vojínů rozmnožil se na dvacet. Vedl je poručík Schönborn. Teprve před kasárnami na zakročení předsedy zdejší lidové strany p. Dismasa důstojník vojáky napomenul. V chodbě k cele vedoucí stáli vojáci řadou a všichni ho ranami zasypávali. Když se dostal do cely, bylo mu spíláno: »Pomodli se k Pánu Bohu, aby ti pomohl«, »Františku, odkud jsou?«, »Je jich u vás takových víc, pošli nám je sem.« »Počkej ještě pět minut, už pro tebe stavíme šibenici.« »Je hezký člověk, ale když je u nebeských koz; počkej až večer«!!!! Z toho večera měl strach, vojáci lezli ze dvora na okno a každý do dveří kopl. Večer však přišel četník, který jej odvedl do soudního vězení do Brandýsa. Byl tedy Křížek nevinně týrán, zatčen a ve vězení téměř 6 hodin v kasárnách držen a byl rovněž bez příčiny zatčen a vězněn u soudu. Zástupcové lidové strany a mládeže v čele s redaktorem V. Myslivcem zasadili se se vší rozhodností o jeho propuštění a o vydání lékařského úředního vysvědčení. Shledán byl nález: pravé horní i dolní víčko zduřeno, oko krví podlito, na bulvě téhož oka dva výlevy krevní zvící čočky. Pravý boltec zduřený vykazuje několik oděrek, pravá tvář rovněž něco naduřená.

To se tedy stalo za přítomnosti ministra vojenství Klofáče v den, kdy byla konána u nás kulturní a osvětová vojenská slavnost, jejímž vyvrcholením byl tento čin.

Křížek byl v sobotu odpoledne vyslechnut, nevinným uznán a hned na svobodu propuštěn.

Uváží-li se, že Křížek jest invalida, který na pravé ruce má jen pahýly prstů a že vojáci ještě večer volali: »Toho lumpa měli jsme hned oběsit«, pak je to smutným kulturním a osvětovým zjevem, který nás kompromituje před celým vzdělaným a ušlechtilým světem. Jest to dokladem, že vojáci, kteří od rakouských generálů se naučili věšet legionáře, posud se neodrakouštili a stále by jen věšeli. Zároveň při kulturní a osvětové slavnosti odehrálo se jiné divadlo, které se vtisklo poutníkům v paměť. Náměstím ubíralo se procesí. Vojáci zastoupili drůžičkám cestu a volali na ně: »Stůjte, vy holoto, sice vás vykopáme odtud i s vašima flanďákama.« »To jest hanba, styďte se za to.« zvolal slušný občan na vojíny ale druhý voják hned volal: »Slyšíte, on volá hanbu republice«, a již byli by se na občana vrhli. Takovým hrubým a nízkým způsobem se provokuje katolický lid a hned se bídácky křičí, že provolává hanbu republice.

Na Fähnricha byl od velitelství podle udání řečených špiclů vydán zatykač. Nelekl se toho. Jako zločince vedla jej židovská eskorta z Ml. Boleslavě do St. Boleslavě. Zde však velitelství se při výslechu přesvědčilo, že se ničím neprovinil a na svobodu jej propustilo.

Podepsaní se tudíž táží:

1. Vědí oba pp. ministři o tomto neslýchaném případě a co hodlají zařídit nebo již zařídili, aby se podobné případy v našem státě, který má býti právním státem, neopakovaly?

2. Byli co nejpřísněji a jak potrestáni ti, kteří se takového darebáctví a surovosti na nevinném občanu dopustili?

V Praze 22. září 1919.

Dr. G. Mazanec,

Fr. Mlčoch, Bezděk, Čapka, Dr. Dolanský, Ant. Čuřík.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP